Data poczęcia dziecka to dla wielu par ważna sprawa. Jak obliczyć, kiedy doszło do zapłodnienia? Sprawdź!
Data poczęcia dziecka to dla wielu par ważna sprawa. Jedni chcą to wiedzieć dla własnej satysfakcji i zaspokojenia ciekawości, a drudzy, aby z okoliczności, jakie temu towarzyszyły zbudować historię, która będzie ważnym i cennym wspomnieniem. Jak obliczyć, kiedy doszło do zapłodnienia? Sprawdzamy!
Data zapłodnienia: wieku ciąży nie liczy się od daty zapłodnienia
Wieku ciąży nie liczymy zwykle od momentu zapłodnienia, dodając po prostu 9 miesięcy. Poprawnie robi się to dodając 40 tygodni do daty rozpoczęcia ostatniej, „przedciążowej” miesiączki. To ważny fakt, którym zaskoczone jest wiele osób pierwszy raz zostających rodzicami. Przecież to logiczne, że ciąża zaczyna się w momencie zapłodnienia. Owszem, jednak moment zapłodnienia jest zazwyczaj ciężki do określenia. Z kolei pierwszy dzień miesiączki trudno przegapić i właśnie dlatego przyjęło się bazować właśnie na nim.
Jeżeli jednak bardzo nam zależy i jesteśmy pewni daty zapłodnienia, można dodać do niej 38 tygodni, by uzyskać termin porodu. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaką metodę zastosujemy samodzielnie, wiek ciąży zawsze należy potwierdzić u ginekologa. Dlatego tak kluczowa jest wizyta do 11. tygodnia ciąży. Wtedy lekarz jest w stanie najbardziej precyzyjnie określić – który to tydzień ciąży.
Wiek ciąży – czyli kiedy urodzę?
Co, jeśli bardzo zależy nam na poznaniu daty poczęcia, a nie jesteśmy jej pewni? Czy istnieją sposoby na obliczenie, kiedy rozpoczęła się ciążą? Niestety, precyzyjne określenie co do dnia może być w wielu przypadkach trudne.
Najprostszym, ale mało precyzyjnym sposobem jest odjęcie dwóch tygodni od wieku ciąży. Standardowo wszędzie (przy wyznaczaniu dat wizyt czy badań lub określaniu rozwoju płodu) posługujemy się wiekiem ciąży liczonym od ostatniej miesiączki. Kiedy więc według niego jesteśmy np. w 12. tygodniu, oznacza to, że zapłodnienie miało miejsce najpewniej 10 tygodni temu (wtedy 10. tygodni to „zapłodnieniowy” wiek ciąży). Jednak to sytuacja modelowa, kiedy owulacja wypada dokładnie w połowie cyklu trwającego 28 dni i, co więcej, stosunek i zapłodnienie miały miejsce w tym samym dniu. Wydaje się, że tak zwykle bywa, ale to wcale nie tak oczywiste. Dlaczego?
Okno płodności – obliczanie daty zapłodnienia
Do poczęcia dziecka wcale nie musi dojść w dniu stosunku. Oczywiście, konieczna jest do tego komórka jajowa, która po uwolnieniu „żyje” jeszcze nawet do 48 godzin.
Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety 3-5 dni. Jest więc możliwe, że owulacja nastąpiła jednego dnia, a stosunek, który skończył się zapłodnieniem kolejnego lub jeszcze następnego.
Warto też zwrócić uwagę na to, że owulacja bywa kapryśna. Nie zawsze wypada w połowie cyklu – może pojawić się od 19 do nawet 7 dni przed miesiączką! Dlatego najlepszym sposobem na precyzyjne określenie momentu zapłodnienia będzie spojrzenie wstecz na swój monitoring cyklu – jeśli zapisywałyśmy dokładnie daty kolejnych miesiączek i owulacji – na podstawie doświadczanych objawów lub testów owulacyjnych. Kiedy mamy dużą pewność dotyczącą momentu owulacji i dołożymy do tego wiedzę o tym, kiedy nastąpił stosunek, możemy zawęzić okres możliwego zapłodnienia do około dwóch dni, a nawet mieć pewność co do tego jednego konkretnego (jeśli np. uprawialiśmy seks jeden raz w czasie danego okna płodności).
Interesuje Cię obliczanie daty porodu? Sprawdź nasz KALKULATOR TERMINU PORODU!