Jak obliczyć tygodnie ciąży?

Wiek ciąży to kluczowa kwestia. Oto sposoby, dzięki którym dowiesz się w którym tygodniu ciąży jesteś.

kobieta leży w bieliźnie i trzyma się za brzuch


Podziel się na


Wiek ciąży to kluczowa kwestia, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób obliczyć, który to jej tydzień. Jest to istotne w kontekście badań, oceny rozwoju płodu, a także, co oczywiste, obliczania terminu porodu. Oto sposoby, dzięki którym dowiesz się, w którym tygodniu ciąży jesteś.

Ciąża mierzona tygodniami

Ciąża dzieli się na trymestry i tygodnie. W sumie tych drugich będzie 40, jeśli termin porodu liczy się (a tak jest najczęściej) od daty ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Dlaczego świadomość w jakim tygodniu ciąży jesteśmy to kwestia kluczowa? Przede wszystkim – znając wiek ciąży lekarz ocenia rozwój płodu. To także istotne, ponieważ wiele badań w ciąży należy wykonać w danym przedziale tygodniowym.

Wiedza ta jest także ważna dla przyszłych mam, chcących śledzić to, co dzieje się w ich ciele, a czego nie widać i nie czuć – każdy tydzień przynosi przecież pewne zmiany, których warto mieć świadomość. Na przykład, jeśli to piąty tydzień, dowiemy się, że w tym okresie formuje się już łożysko i sznur pępowinowy.

Tydzień ciąży według ostatniej miesiączki

Obliczanie wieku ciąży na podstawie daty wystąpienia ostatniej miesiączki jest metodą powszechnie stosowaną. Stosuje się ją, ponieważ moment zapłodnienia jest zwykle trudny do uchwycenia – w większości przypadków nie jesteśmy w stanie stwierdzić, którego dokładnie dnia do niego doszło. Natomiast miesiączka poprzedzająca zapłodnienie to data „sztywna” i ciężka do przeoczenia. Właśnie dlatego uznaje się ją za początek ciąży i oblicza jej tygodnie biorąc za początek pierwszy dzień okresu poprzedzającego zapłodnienie.

Jeśli więc chcemy, po uzyskaniu pozytywnego wyniku na teście ciążowym, obliczyć szybko jak zaawansowana jest nasza ciąża, musimy cofnąć się do daty ostatniej miesiączki i sprawdzić ile tygodni minęło od tego czasu. Ponieważ testy ciążowe zwykle wykonuje się w okolicach kolejnej spodziewanej miesiączki, zwykle o ciąży dowiadujemy się gdy jesteśmy jej czwartym lub piątym tygodniu.

kobieta trzyma się za brzuch i trzyma test ciążowy

Tydzień ciąży według daty zapłodnienia?

Czy da się obliczyć, jaki to tydzień ciąży według daty zapłodnienia? Generalnie nie stosuje się tej metody w takim celu. Znając datę zapłodnienia możemy obliczyć za to wiek płodu (jest zwykle dwa tygodnie niższy niż wiek ciąży). Nawet mimo znajomości dnia, w którym doszło do faktycznego zapłodnienia, tygodnie ciąży nadal będziemy liczyć – na potrzeby badań, ponieważ jest to szeroko przyjęty standard – na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki.

Przydatne kalkulatory

Chcąc szybko poznać tydzień ciąży, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na naszej stronie – wystarczy kliknąć tutaj. Aby obliczyć w którym tygodniu jesteśmy, wystarczy podać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki – otrzymamy wynik mówiący o aktualnym zaawansowaniu ciąży. Następnie można przejść do Kalendarza ciąży i dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą właśnie w naszym ciele. To bardzo ciekawe narzędzie, które pozwala śledzić zmiany w naszym ciele, których nie widać na zewnątrz.

kobieta leży w bieliźnie

USG – najdokładniejsza metoda

Najdokładniejszą metodą ustalania tygodnia ciąży jest USG. Co ważne, nawet jeśli dokładna data rozpoczęcia ostatniej miesiączki wyleciała nam z głowy, lekarz na podstawie tego badania oszacuje tydzień ciąży. Na pierwsze badanie ginekologiczne warto zgłosić się do 11. tygodnia ciąży. To istotne, ponieważ to w tym czasie z największą dokładnością można sprawdzić wiek ciąży. Lekarz stosuje w tym celu pomiar CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniową.