Jak pielęgnować pępek noworodka?

Pępowina – niezwykły sznur łączący mamę z dzieckiem. To dzięki niej dziecko otrzymuje od matki wszystko, co jest mu niezbędne do życia – tlen i pożywienie. Po porodzie odcina się ją, podwiązuje – w taki sposób tworzy się pępek dziecka.Podziel się na


Jak dbać o pępek noworodka? O czym należy pamiętać? Na co przy pielęgnacji kikuta pępowiny zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy na pytania najczęściej dręczące młodych rodziców.

Na temat pielęgnacji pępka noworodków narosło wiele mitów. Szczególnie osoby debiutujące w roli rodziców martwią się, czy poradzą sobie z dbaniem o pępek maluszka. Bez obaw. Jeszcze w szpitalu położna pokaże Wam, w jaki sposób pielęgnować pępek dziecka, a już po kilku samodzielnych próbach będziecie mogli uczyć innych rodziców.

Jak długo trwa gojenie się pępka?

Gojenie się pępka zazwyczaj trwa 10-14 dni od porodu. Po tym czasie kikut pępowiny powinien sam odpaść. Na początku kikut pępowiny jest niebiesko-biały, potem wysycha ciemniejąc, aż staje się granatowo-czarny i całkiem sztywny.

Czym pielęgnować pępek?

Pępek przemywamy 70-procentowym spirytusem (najprościej jest kupić 96-procentowy spirytus spożywczy w i rozcieńczyć go w stosunku 2:1 z wodą; w aptekach można też dostać specjalne gaziki nasączone spirytusem). Spirytus odkaża i wysusza kikut pępowiny. Do dbania o higienę pępka najbardziej przydatne są patyczki kosmetyczne – pozwalają zdezynfekować wszystkie zakamarki. Pępek najlepiej jest przemywać przy każdej zmianie pieluszki – szybciej wtedy zostanie wysuszony i szybciej odpadnie.

Czy to boli?

Wielu rodziców martwi się, że pielęgnacja pępka i przemywanie go spirytusem jest dla dziecka bolesne. Pamiętajmy, że kikut jest tkanką martwą i dbanie o jego higienę nie jest dla dziecka bolesnym zabiegiem. Jeśli dziecko reaguje płaczem – to na zimny spirytus czy sam zabieg, a nie dlatego, że odczuwa ból. Kikut można odchylać, unosić – tak, żeby każdy zakamarek był przemyty spirytusem – zapobiega to rozwojowi niebezpiecznych dla dziecka bakterii.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy tylko wokół pępka pojawi się obrzęk i zaczerwienienie, a sam pępek zaczyna krwawić cuchnącą wydzieliną z ropą, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą to być oznaki zakażenia, a dla malucha jest to bardzo niebezpieczne.

Co z pieluszką?

Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać i ocierać. Należy zadbać o wygodę maluszka. Dlatego w czasie gojenia się pępka lepiej wybierać luźniejsze ubranka, a górną część pieluszki wywijać na zewnątrz. Lepiej też – dopóki kikut nie odpadnie – nie kłaść dziecka na brzuchu.

Jak kąpać?

Zaleca się unikać zamoczenia pępka podczas kąpieli. Przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy – szybciej się zagoi i odpadnie. Jeśli jednak zamoczymy pępek podczas kąpieli – bez obaw – wystarczy go suszyć i zdezynfekować.

Zakładać opatrunek?

Nie powinno się gojącego się pępka zaklejać plastrem czy obwiązywać bandażem. Może to doprowadzić do infekcji. A stały dostęp do świeżego powietrza i pozostawianie malucha od czasu do czasu bez pieluszki tylko przyśpieszy gojenie.

Co potem?

Po odpadnięciu kikuta zazwyczaj pozostaje mała ranka. Należy jeszcze przez kilka dni przemywać ją gazikiem nasączonym spirytusem. I to wszystko. Pozostaje nam cieszyć się pięknym i zadbanym pępkiem niemowlaka.

Jak więc widać pielęgnacja pępka noworodka nie jest trudna i nie powinna budzić wśród rodziców żadnych obaw. Ważne, aby przez czas gojenia się pępka odpowiednio o niego dbać i stosować się do powyższych wskazówek. A wtedy nasza przygoda z kikutem pępowiny zakończy się szybko i bezboleśnie.

*Ciekawostka na koniec

W Polsce całkiem naturalne jest przemywanie pępka spirytusem oraz unikanie zamoczenia pępka podczas kąpieli. Ale na przykład w Anglii czy Szwecji lekarze zalecają przemywanie pępka przegotowaną wodą, a zamoczenie pępka w czasie kąpieli nie stanowi żadnego problemu – jeśli później dokładnie się go wysuszy.