Jak pielęgnować pępek noworodka?

Pępowina – niezwykły sznur łączący mamę z dzieckiem. To dzięki niej dziecko otrzymuje od matki wszystko, co jest mu niezbędne do życia – tlen i pożywienie. Po porodzie odcina się ją, podwiązuje – w taki sposób tworzy się pępek dziecka.

gojenie się pępka


Podziel się na


Jak dbać o pępek noworodka? O czym należy pamiętać? Na co przy pielęgnacji kikuta pępowiny zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy na pytania najczęściej dręczące młodych rodziców.

Na temat pielęgnacji pępka noworodków narosło wiele mitów. Szczególnie osoby debiutujące w roli rodziców martwią się, czy poradzą sobie z dbaniem o pępek maluszka. Bez obaw. Położna, jeszcze w szpitalu, pokaże Wam, w jaki sposób pielęgnować pępek dziecka, a już po kilku samodzielnych próbach będziecie mogli uczyć innych rodziców.

Jak długo goi się pępek u noworodka?

Gojenie się pępka u noworodka zazwyczaj trwa 10-14 dni od porodu. Po tym czasie kikut pępowiny powinien sam odpaść. Na początku kikut pępowiny jest niebiesko-biały, potem wysycha ciemniejąc, aż staje się granatowo-czarny i całkiem sztywny.

Czym pielęgnować pępek noworodka?

Pamiętaj, aby zachować czystość pępka poprzez regularne czyszczenie i osuszanie. Możesz to zrobić za pomocą wacika nasączonego w ciepłej wodzie, soli fizjologicznej lub użyj Octaniseptu. Przemywanie pępka noworodka powinno odbywać się raz na dobę. Delikatnie oczyść obszar wokół pępka, usuwając ewentualne nagromadzenia grudek lub krwiaka. Po umyciu pępka, ważne jest, aby dokładnie go wysuszyć. Możesz delikatnie osuszyć obszar wokół pępka za pomocą miękkiego ręcznika lub pozostawić go na chwilę na powietrzu, aby naturalnie wysechł.

Pamiętajmy, że alkohol nie przyspieszy procesu gojenia się skóry, dlatego nie powinno się przemywać pępka spirytusem ani innymi preparatami na jego bazie.

pępek noworodka

Czy pielęgnacja pępka u noworodka go boli?

Wielu rodziców martwi się, że pielęgnacja pępka jest dla dziecka bolesne. Pamiętajmy, że kikut jest tkanką martwą i dbanie o jego higienę nie jest dla dziecka bolesnym zabiegiem. Jeśli dziecko reaguje płaczem – to na zimne ręce, płyn czy sam zabieg, a nie dlatego, że odczuwa ból. Kikut można odchylać, unosić – tak, żeby każdy zakamarek był przemyty  – zapobiega to rozwojowi niebezpiecznych dla dziecka bakterii.

Pielęgnacja pępka dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy tylko wokół pępka pojawi się obrzęk i zaczerwienienie, a sam pępek zaczyna krwawić cuchnącą wydzieliną z ropą, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą to być oznaki zakażenia, a dla malucha jest to bardzo niebezpieczne.

Pielęgnacja pępka dziecka – jak zakładać pieluszkę?

Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać i ocierać. Należy zadbać o wygodę maluszka. Dlatego w czasie gojenia się pępka lepiej wybierać luźniejsze ubranka, a górną część pieluszki wywijać na zewnątrz. Wybieraj ubrania dla dziecka wykonane z oddychających materiałów, które nie będą przylegać do pępka i umożliwią jego szybkie wyschnięcie.

Jak kąpać dziecko przed odpadnięciem kikuta pępowiny?

Zaleca się unikać zamoczenia pępka podczas kąpieli. Przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy – szybciej się zagoi i odpadnie. Jeśli jednak zamoczymy pępek podczas kąpieli – bez obaw – wystarczy go suszyć i zdezynfekować.

Czy na kikut pępowiny zakładać opatrunek?

Nie powinno się gojącego się pępka zaklejać plastrem czy obwiązywać bandażem. Może to doprowadzić do infekcji. A stały dostęp do świeżego powietrza i pozostawianie malucha od czasu do czasu bez pieluszki tylko przyśpieszy gojenie.

Pielęgnacja pępka po odpadnięciu kikuta pępowiny

Po odpadnięciu kikuta pępowiny zazwyczaj pozostaje mała ranka. Należy jeszcze przez kilka dni przemywać ją gazikiem. I to wszystko. Pozostaje nam cieszyć się pięknym i zadbanym pępkiem niemowlaka. Pielęgnacja pępka noworodka nie jest trudna i nie powinna budzić wśród rodziców żadnych obaw. Ważne, aby przez czas gojenia się pępka odpowiednio o niego dbać i stosować się do powyższych wskazówek. A wtedy nasza przygoda z kikutem pępowiny zakończy się szybko i bezboleśnie.