Jak pobrać mocz dziecka do badania?

Pomaga w zdiagnozowaniu wielu chorób, nie tylko nerek czy dróg moczowych, ale także wątroby,żółtaczki czy cukrzycy. Jest proste do wykonania, niedrogie, nieinwazyjne. Tylko – jak pobrać mocz od dziecka?

dziecko bawi się klockami


Podziel się na


By wynik badania moczu był wiarygodny, konieczne jest zachowanie pewnych zasad. O ile jeszcze jakiś czas temu próbkę można było dostarczyć we własnym pojemniku, obecnie konieczne jest zakupienie specjalnego pojemniczka w aptece. Jeżeli wykonujemy posiew, konieczny jest pojemnik sterylny, jałowy. Do badania ogólnego moczu może być wykorzystany pojemnik niesterylny. Ten jałowy powinien być otwarty przed samym użyciem i nie należy dotykać jego wewnętrznych ścianek.

Jak pobrać mocz do badania?

Do pobrania próbki trzeba się w pewien sposób przygotować. Już dzień wcześniej nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych oraz zrezygnować z wysokobiałkowych posiłków. Zaleca się pozostawanie na czczo oraz niespożywanie żadnych płynów przez 12 godzin. Dzień poprzedzający badanie jest ważny dlatego, że mocz pobiera się rano, po wstaniu z łóżka i po wykonaniu dokładnej toalety zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. Najlepszym materiałem, zawierającym najwięcej informacji diagnostycznych, jest tzw. środkowy strumień pierwszego porannego moczu (pierwszą partię moczu oddaje się do muszli sedesowej, a następną do pojemnika). Zawiera on największą ilość składników, jest niezmieniony przez ewentualne komponenty diety czy wysiłek, a także pozbawiony flory bakteryjnej, kolonizującej ujście cewki moczowej, która znajduje się w pierwszej partii porannego moczu. Wielkość próbki zależy od tego,czy pobierana jest do badania ogólnego czy do posiewu – zazwyczaj pojemnik wypełniany jest w połowie (do badania potrzeba około 100 ml).

Pobrana próbka, podpisana imieniem, nazwiskiem, datą, godziną pobrania oraz datą urodzenia, powinna zostać dostarczona do laboratorium w jak najkrótszym czasie – nie dłuższym niż dwie godziny od pobrania (wraz z upływem czasu wynik badania staje się mniej wiarygodny).

Jak pobrać mocz dziecka do badania?

Analizując powyższe kryteria łatwo zauważyć, że pobranie moczu od niemowląt zgodnie z ich zachowaniem, nie jest zadaniem prostym. Dzieci sikają częściej, także w nocy, dlatego mocz nie będzie pochodził z całej nocy czy przynajmniej z 6 ostatnich godzin.

Pozostałe zasady trzeba jednak zachować. Przed pobraniem próbki dokładnie myjemy okolice intymne dziecka: u chłopca czyścimy okolicę napletka z mastki, u dziewczynki odchylamy wargi sromowe. Zamiast pojemnika kupujemy specjalny jałowy woreczek,który rano przyklejamy do okolicy krocza. W aptece znajdziemy dwa rodzaje woreczków: dla chłopców i dla dziewczynek. W celu ich przyklejenia, postępujemy zgodnie z załączoną instrukcją. Oczywiście, jeśli to możliwe, można także skorzystać z pojemnika. By zachęcić malca do siusiania można odkręcić wodę w kranie bądź połaskotać go po pleckach w okolicy lędźwiowej.

Tak jak w przypadku dorosłego, pojemnik z moczem należy dostarczyć do laboratorium do ok. 2 godzin od pobrania. W przypadku, kiedy posiadamy skierowanie od lekarza, za badanie nie zapłacimy. Jeśli jednak sami chcemy sprawdzić mocz malucha – prywatnie badanie kosztuje ok. 10 zł.