Jak przygotować ciało do ciąży?

Ciąża dla kobiecego organizmu stanowi ogromne obciążenie. Jak najlepiej przygotować ciało na to wyzwanie? Podpowiadamy!

kobieta z głową w kwiatach przygotowuje się do ciąży


Podziel się na


Spis treści
1. 
Sprawdź swoją wagę
2. 
Odżywiaj się z głową
3. 
Zrób badania!
4. 
 Wzmocnij kręgosłup, mięśnie brzucha i dna miednicy
5. 
Ruszaj się
6. 
Przyjmuj kwas foliowy

Ciąża to okres, który dla kobiecego organizmu stanowi ogromne obciążenie. To dla niego wymagający, trudny czas. Przyszłe mamy doświadczają wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które uprzykrzają im codzienność. Czy można jednak przygotować się do ciąży w taki sposób, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia? Co zrobić, by nasze ciało było jak najbardziej gotowe na przyjęcie dziecka?

Sprawdź swoją wagę

Prawidłowa waga, brak nadwagi, otyłości czy niedowagi, to kluczowy czynnik jeśli chodzi o zdrowie całego naszego organizmu. Jednym z najważniejszych elementów przygotowania ciała do ciąży powinno być więc zadbanie o prawidłowe BMI. Wszystkie zaburzenia wagi mogą nie tylko obniżać płodność (m.in. ze względu na zaburzenia hormonalne, zaburzenia pracy jajników z nimi związane), ale też powodować spore problemy w samej ciąży. Otyłość wiążę się m.in. z większym ryzykiem utraty ciąży, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego.

Ciąża to dla naszego ciała ogromne wyzwanie, a niedowaga, nadwaga i otyłość sprawiają, że staje się ona jeszcze trudniejsza dla organizmu. Zarówno do przybierania na wadze, jak i do jej zrzucania przed ciążą trzeba jednak podejść z głową. Robić to najlepiej pod kontrolą dietetyka, nie decydować się na bardzo restrykcyjne diety i pamiętać, że przede wszystkim chodzi o zdrowie.

Odżywiaj się z głową

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nie mogłoby być bardziej prawdziwe. Nawet jeśli nie mamy problemów z wagą, ale nasza dieta składa się głównie z cukru, prostych węglowodanów, tłuszczów nasyconych… nie można raczej mówić w takim wypadku o zdrowiu. Racjonalne odżywianie służy w pierwszym rzędzie nie celom estetycznym, ale zdrowotnym. Nawet jeśli waga jest satysfakcjonująca, ale temu, co ląduje na naszym talerzu daleko do ideału – organizm może nie być w najlepszej formie.

Okres przed ciążą to ten czas, kiedy wreszcie zmienimy nawyki żywieniowe? Dla siebie i… dla dziecka. Istnieje bowiem teoria, wedle której na przyszłe zdrowie naszego malucha wpływa to, co mama je w czasie ciąży. Co więc warto włączyć do swojego jadłospisu? Przede wszystkim żywność nieprzetworzoną, warzywa, owoce, węglowodany złożone, zdrowe źródła białka (chude mięso, ryby, produkty strączkowe).

kobieta z płatkami kwiatów na twarzy przygotowuje się do ciąży

Zrób badania!

Badania przed ciążą są bardzo ważne. Nie chodzi tylko o „typowe” badania, jak USG ginekologiczne, cytologia, ale też dodatkowe, które zaleci ginekolog. Dlaczego są tak istotne? Mogą wskazać na potencjalne problemy, z którymi lepiej poradzić sobie wcześniej niż w czasie ciąży. Nie można też zapomnieć o podstawowych badaniach, jak morfologia, mocz, OB, a także o… stomatologu.

 Wzmocnij kręgosłup, mięśnie brzucha i dna miednicy

Co najbardziej cierpi w czasie ciąży? Kręgosłup, brzuch, mięśnie dna miednicy. I to właśnie o te partie warto zatroszczyć się przed staraniami o malucha. Trening mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla) jest bardzo prosty i polega na ich zaciskaniu i rozluźnianiu (wdech – zaciśnięcie, wydech – rozluźnienie). Wystarczy kilka serii po 10 zaciśnięć wykonywanych codziennie. Kręgosłup w ciąży naprawdę nie ma lekko, dlatego jego wzmocnienie to priorytet. Warto dodać choć kilka ćwiczeń wzmacniających go do swojej aktywności.

Przed ciążą kluczowe i najbardziej uniwersalne mogą okazać się treningi na tzw. „core”. Jest to nazwa obejmująca m.in. mięśnie brzucha, dna miednicy, pośladków, grzbietu, stanowiące swego rodzaju „gorset” naszej sylwetki. Core stabilizuje nasze ciało, stanowią „rusztowanie” dla kręgosłupa i są kluczowe jeśli myślimy o zdrowej, poprawnej postawie. Jeśli są mocne, pomagają też w czasie ciąży, porodu, a także w szybszej regeneracji po wydaniu dziecka na świat. Dlatego ich wzmacnianie powinno być priorytetem.

kobieta przygotowuje się do ciąży

Ruszaj się

Aktywność fizyczna to nieodzowny element zdrowego stylu życia. Jeśli myślimy o przygotowaniach do ciąży, nie może w nich zabraknąć aktywności. Jeśli wcześniej nie było nam z nią po drodze, warto zacząć od umiarkowanego wysiłku, spacerów, a potem, krok po kroku, szukać tego, co sprawia nam przyjemność i co będziemy wykonywać regularnie.

Aktywność wpływa pozytywnie na całe ciało – poprawia elastyczność skóry i mięśni, zmniejsza ryzyko chorób serca i osteoporozy, poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, pomaga zwalczyć stres i, najogólniej mówiąc, wzmacnia organizm, a o to właśnie chodzi!

Przyjmuj kwas foliowy

Przygotowanie ciała do ciąży to także odpowiednia suplementacja. Wskazane jest przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg już na minimum trzy miesiące przez planowanym rozpoczęciem starań. To zmniejszy ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Warto zapytać ginekologa o inne suplementy, np. witaminę D3 (wcześniej jednak koniecznie należy zbadać jej poziom w organizmie i dostosować dawkę do potrzeb).