Jak rosnę – waga i miara płodu

Kobieta oczekująca dziecka, obserwując, jak z dnia na dzień powiększa się brzuch, zastanawia się, jak duży w danym momencie jest jej maluch.

para ze zdjęciem usg


Podziel się na


Spis treści
1. 
Masa ciała płodu
2. 
Wielkość lokatora brzuszka
3. 
Owocowe miary
4. 
Wzrost po mamie czy po tacie?
5. 
Kalkulator miary i wagi płodu

Jedne mamy – aby mieć wyobrażenie wielkości płodu – przykładają do brzucha linijkę, inne porównują dziecko do owoców, warzyw czy rozmiaru dłoni. Co jednak istotne – należy pamiętać, że każdy maluch ma własne tempo rozwoju i nie istnieją stałe wartości, które ściśle określałyby wagę i miarę dziecka w życiu płodowym. Nawet badanie USG podaje tylko wartości przybliżone.

Masa ciała płodu

Masę ciała rozwijającego się płodu określa się na podstawie kilku parametrów, takich jak: wymiar dwuciemieniowy, obwód głowy, obwód brzucha i długość kości udowej. Uznaje się jednak, że obliczanie masy ciała dziecka nawet najlepszymi metodami może być obarczone błędem rzędu nawet 15%. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że czynniki takie jak cechy danej populacji, ale też liczba i rodzaj mierzonych parametrów, a nawet czynniki techniczne mające wpływ na rozdzielczość obrazu, mogą powodować błąd w pomiarach.

Wielkość lokatora brzuszka

Podczas badania USG poznajemy przybliżoną długość – tzw. ciemieniowo-siedzeniową dziecka – czyli odległość od główki do kości ogonowej. Płód jest bowiem zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej malucha mierzy się właśnie od czubka głowy do pupy.

Kiedy badanie ultrasonograficzne nie jest wykonywane, to wielkość dziecka można jedynie przewidywać na podstawie pewnych wartości przeciętnych. Należy jednak pamiętać, że wymiary płodu zależą od wielu czynników i nie należy zanadto się martwić, kiedy nasz maluch odbiega od norm. Szczególnie w późniejszych tygodniach ciąży wielkość dziecka jest bardziej uzależniona od indywidualnego tempa rozwoju oraz od czynników takich jak chociażby uwarunkowania genetyczne czy dieta matki.

Badania oceny wzrostu płodu przeprowadza się zwykle w odstępie co najmniej 3 tygodni. Uznaje się bowiem, że przy częstszym ich wykonywaniu mogą powstawać wątpliwości, czy obserwowane zmiany naprawdę stanowią wynik wzrostu płodu, czy też może są spowodowane daną techniką pomiaru. Na wyniku badania USG płodu widnieją skróty, których prawidłowe rozszyfrowanie da nam informację o wielkości malucha:

  • CRL – długość od ciemienia do pupy dziecka,
  • BPD – odległość od boku do boku główki,
  • AC – obwód brzucha,
  • FL – długość kości udowej.
kobieta i mężczyzna ze zdjęciem usg

Owocowe miary

Często, aby uzmysłowić rodzicom rozmiar i wagę dziecka, którego przecież nie można każdego dnia obserwować na ekranie USG, stosuje się rozmaite porównania płodu – najczęściej zestawiając go z popularnymi owocami. W piątym tygodniu ciąży dziecko jest więc wielkości pestki jabłka, w ósmym wygląda jak ziarnko fasoli, w dziewiątym powinno wielkością przypominać truskawkę, a w dziesiątym tygodniu ciąży – śliwkę węgierkę. W trzynastym tygodniu maluch waży tyle, co dorodna rzodkiewka, a wielkością przypomina brzoskwinię, w czternastym ma wagę moreli i wielkość pomarańczy. Około dwudziestego tygodnia ciąży dziecko wielkością przypomina banana i waży tyle, co dwie nektarynki, a tydzień później jest już ciężkie jak trzy gruszki.

Wzrost po mamie czy po tacie?

Już w czasie ciąży zastanawiamy się często, czy nasza córka osiągnie wzrost modelki a syn posturę koszykarza. Oczywiście – oprócz uwarunkowań genetycznych – jest wiele innych czynników, które determinują wzrost dziecka. Naukowcy pokusili się jednak o stworzenie równania, które pozwala oszacować, jak wysoki będzie nasz bobas w przyszłości. W przypadku dziewczynki dodaje się wzrost ojca i matki, od sumy odejmuje się 13, a łączny wynik jest dzielony na dwa. W przypadku chłopca sumuje się wzrost matki i ojca, dodaje się 13, a następnie dzieli przez dwa. Potraktujmy jednak to równanie jak zabawę – maluch rozwijający się w brzuchu mamy może nas zaskoczyć.

Kalkulator miary i wagi płodu

Aby uzmysłowić rodzicom rozmiar i wagę ich malucha, proponujemy dosyć nietypowe porównania płodu. Kalkulator miary i wagi płodu zestawia orientacyjną wielkość waszego dziecka z rozmiarem i masą popularnych warzyw, owoców oraz przedmiotów codziennego użytku. Jeśli więc spodziewacie się dziecka i chcecie wiedzieć, jak duży i ciężki jest wasz największy skarb, już teraz skorzystajcie z naszego kalkulatora miary i wagi płodu! Wystarczy wpisać, w którym tygodniu ciąży aktualnie znajduje się mama dziecka, a dowiecie się, ile orientacyjnie mierzy i waży wasze maleństwo. Wypróbujcie już teraz!

SPRAWDŹ KALKULATOR MIARY I WAGI PŁODU