Zbliża się termin twojego porodu, przyjścia na świat twojego dziecka. Czy wiesz, jak to będzie wyglądać? Jak rodzi się dziecko?
Przed porodem
Podczas ostatnich tygodni ciąży rozwijające się w tobie dziecko, jak i cały twój organizm przygotowują się do godziny zero – porodu. Po dwudziestym tygodniu pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, które mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Wzmocnią ją i ustawią dziecko w odpowiedniej pozycji. Twój organizm pod koniec ciąży zaczął także wytwarzać, relaksynę, która sprawiła, że mięśnie stają się luźniejsze. Poszerza ona także biodra, poprzez rozluźnianie więzadeł.
Poród – cztery etapy dzielące cię od dziecka
Zanim to nastąpi dobrze jest, byś poznała i oswoiła, choć trochę, nieznane. Z książek czy Internetu dowiesz się o porodowym vademecum i samym porodzie.
Faza pierwsza – gotowi do startu i start
Tej chwili nie da się uniknąć, od początku ciąży na nią czekałaś, w końcu nadeszła – zaczyna się poród. Skąd będziesz o tym wiedzieć? Przede wszystkim zaczną się skurcze. Na początku nieregularne, w kilkunasto – kilkudziesięciu minutowych odstępach. Są to jednak inne skurcze niż Braxtona-Hicksa.

Początkowo skurcze mogą być nawet niezauważalne. Szyjka macicy skraca się wtedy i rozwiera do 3 cm. Zamiast skurczy możesz odczuwać bóle brzucha jak podczas okresu. Możesz mieć także biegunkę, zgagę i brązową wydzielinę z pochwy. Ten etap pierwszej fazy może trwać do kilku dni. Dużo wtedy odpoczywaj, relaksuj się i regeneruj. Będziesz potrzebowała dużo sił.
Etap drugi fazy pierwsze – nasilenie się skurczy. Stają się one także bardziej regularne. Wydzielina z pochwy będzie bardziej intensywna, może cię także boleć krzyż. Możesz wtedy robić wszystko by uśmierzyć ból i się zrelaksować. Wykorzystaj wiedzę ze szkoły rodzenia, nie leż, zmieniaj pozycję ciała. Licz czas występowania skurczy i czas ich trwania. Gdy będą występować co ok.5 minut, jedź do szpitala lub jeśli rodzisz w domu wezwij położną.
Etap trzeci – zwiększenie rozwarcia, pęknięcie pęcherzyka płodowego. W tym momencie prawdopodobnie odejdą ci wody płodowe.
Tymczasem twoje dziecko pomału wędruje w dół. Skurcze macicy masują i przesuwają jego ciało ruchem śrubowym. Gdy dojdzie do zwężenia kanału rodnego możesz pomóc mu je pokonać zmieniając pozycję na nie leżącą. W tym etapie skurcze staną się rzadsze, będziesz mieć ochotę na sen – wykorzystaj przerwy w skurczach i drzemaj, niedługo będziesz potrzebować wszystkich sił. Twój organizm wytwarza teraz dużo adrenaliny, by kolejna faza przebiegła szybko i sprawnie.
Faza druga – mamo już idę – przyj
Druga faza to już poród właściwy, jest też dużo krótszy niż pierwszy – trwa o kilkunastu minut do dwóch godzin. Parcie jest odruchem, którego nie da się powstrzymać, na szczęście nie jest ono bolesne. Jeśli to konieczne, położna natnie wtedy twoje krocze, unikając jego pęknięcia. W tym czasie niemowlę przesuwa się do przodu w czasie skurczy i lekko cofa się w czasie między nimi. Wszystko to prowadzi do wypchnięcia dziecka poza ciało matki. Najpierw wychodzi główka, potem barki i reszta ciała. Przy nieprawidłowym ułożeniu dziecka konieczne może być cesarskie cięcie. Faza druga kończy się pierwszym krzykiem twojego dziecka.

Faza trzecia – mamo już jestem, teraz rodzisz łożysko
Zaczyna się około kwadrans do godziny po poprzedniej fazie. Podczas jej trwania rodzisz łożysko. Bardzo ważne jest by macica wypchała całe, gdyż jego pozostałości mogą powodować krwotoki i infekcje. Dlatego położna sprawdza, czy zostało one wydalone w całości. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie oczyszczenie macicy z jego resztek.
Faza czwarta – poporodowa
Jest to czas po porodzie, kiedy kobieta jest obserwowana przez lekarzy. Trwa on około godzinę. Wtedy też po raz pierwszy spotykasz się ze swoim dzieckiem. Możesz je przytulić i poczuć jego zapach. Te chwile wynagrodzą ci cały trud i wysiłek z ostatnich kilkunastu godzin.