Jak się rodzi dziecko – etapy porodu

Zbliża się termin twojego porodu, przyjścia na świat twojego dziecka. Czy wiesz, jak to będzie wyglądać? Jak rodzi się dziecko?

noworodek po porodzie


Podziel się na


Poród to proces, który składa się z kilku etapów, podczas których dziecko przychodzi na świat. Czy wiesz, jakie są etapy porodu?

Poród – etapy

Podczas ostatnich tygodni ciąży rozwijające się w tobie dziecko, jak i cały twój organizm przygotowują się do godziny zero, czyli porodu. Po dwudziestym tygodniu pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, które mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Wzmocnią ją i ustawią dziecko w odpowiedniej pozycji. Twój organizm pod koniec ciąży zaczął także wytwarzać relaksynę, hormon który sprawia, że mięśnie stają się luźniejsze. Poszerza ona także biodra, poprzez rozluźnianie więzadeł.

Pierwszy etap porodu – kiedy rozpoczynają się skurcze porodowe

Tej chwili nie da się uniknąć, od początku ciąży na nią czekałaś, w końcu nadeszła – zaczyna się poród. Skąd będziesz o tym wiedzieć? Przede wszystkim zaczną się skurcze. Na początku nieregularne, w kilkunasto – kilkudziesięciu minutowych odstępach. Będą to jednak inne skurcze niż Braxtona-Hicksa. Skurcze porodowe są wynikiem rozluźnienia i rozwiercenia szyjki macicy. Początkowo skurcze mogą być nawet niezauważalne. Szyjka macicy skraca się wtedy i rozwiera do 3 cm. Zamiast skurczy możesz odczuwać ból brzucha, jak podczas okresu. Możesz mieć także biegunkę, zgagę i brązową wydzielinę z pochwy. Ten etap pierwszej fazy może trwać do kilku dni. Dużo wtedy odpoczywaj, relaksuj się i regeneruj. Będziesz potrzebowała dużo sił.

noworodek po porodzie

Etap drugi fazy pierwsze – nasilenie się skurczy. Podczas skurczów porodowych szyjka macicy zaczyna się rozwierać i rozszerzać, aby umożliwić przepływ dziecka przez kanał rodny.Stają się one także bardziej regularne. Wydzielina z pochwy będzie bardziej intensywna, może cię także boleć krzyż. Możesz wtedy robić wszystko by uśmierzyć ból i się zrelaksować. Wykorzystaj wiedzę ze szkoły rodzenia, nie leż, zmieniaj pozycję ciała. Licz czas występowania skurczy i czas ich trwania. Gdy będą występować co ok.5 minut, jedź do szpitala, a jeśli rodzisz w domu wezwij położną.

Etap trzeci – zwiększenie rozwarcia, pęknięcie pęcherzyka płodowego. W tym momencie prawdopodobnie odejdą ci wody płodowe. Tymczasem twoje dziecko pomału wędruje w dół. Skurcze macicy masują i przesuwają jego ciało ruchem śrubowym. Gdy dojdzie do zwężenia kanału rodnego możesz pomóc mu je pokonać zmieniając pozycję na nieleżącą. Na tym etapie skurcze staną się rzadsze, będziesz mieć ochotę na sen – wykorzystaj przerwy w skurczach i zdrzemnij się, niedługo będziesz potrzebować wszystkich sił. Twój organizm wytwarza teraz dużo adrenaliny, by kolejna faza przebiegła szybko i sprawnie.

Druga faza porodu – parcie podczas porodu

Druga faza porodu to już poród właściwy. Kiedy szyjka macicy jest w pełni rozwarta, zwykle dochodzi do fazy wydzielania, w której dziecko jest wypychane przez kanał rodny. Podczas tej fazy matka może odczuwać potrzebę naciskania lub wypychania. Parcie jest odruchem, którego nie da się już powstrzymać. W tym czasie niemowlę przesuwa się do przodu w czasie skurczy i lekko cofa się w czasie między nimi. Wszystko to prowadzi do wypchnięcia dziecka poza ciało matki. Najpierw wychodzi główka, potem barki i reszta ciała. Przy nieprawidłowym ułożeniu dziecka konieczne może być cesarskie cięcie. Faza druga porodu kończy się pierwszym krzykiem twojego dziecka!

mama i noworodek po porodzie

Trzecia faza porodu – poród łożyska

Trzecia faza porodu zaczyna się około kwadrans do godziny po poprzedniej fazie. Podczas jej trwania rodzisz łożysko. Bardzo ważne jest by macica wypchała całe łożysko, gdyż jego pozostałości mogą powodować krwotoki i infekcje. Położna sprawdza, czy zostało one wydalone w całości. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie oczyszczenie macicy z jego resztek.

Czwarta faza porodu – faza poporodowa

Jest to czas po porodzie, kiedy kobieta jest obserwowana przez lekarzy. Wtedy też po raz pierwszy spotykasz się ze swoim dzieckiem. Możesz je przytulić i poczuć jego zapach. Te chwile wynagrodzą ci cały trud i wysiłek z ostatnich kilkunastu godzin.

Brawo, dzielna mamo – dokonałaś tego! Urodziłaś dziecko!