Mały pokój dla dwójki dzieci? Tak, to się uda! Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa.
Mały pokój dla dwójki dzieci? Tak, to się uda! Podpowiadamy kilka ciekawych rozwiązań, które warto wykorzystać przy aranżacji pokoju dla rodzeństwa.
Mały pokój to często… duży problem. Jak urządzić pomieszczenie o powierzchni 10 m² dla dwójki dzieci, by oprócz mebli znalazło się w nim miejsce dla samych mieszkańców…? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na optymalne wykorzystanie małej przestrzeni w taki sposób, by pomieścić wszystko co potrzebne. Łącznie z dziećmi!
Łóżko piętrowe lub wysuwane
To zwykle pierwsze rozwiązanie, jakie przychodzi do głowy rodzicom w czasie aranżacji pokoju dla rodzeństwa – zwłaszcza, jeśli jego metraż jest niewielki. Łóżko piętrowe pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca, a przy okazji będzie prawdziwą frajdą dla samych dzieciaków. Innym, chętnie wykorzystywanym przez rodziców rodzeństwa pomysłem, jest podwójne łóżko wysuwane. W tym jednak wypadku musimy zadbać o wystarczającą ilość wolnej przestrzeni na wysunięcie drugiego poziomu – w przypadku naprawdę małego pokoju może to być problematyczne.
Jeśli metraż pokoju jest na tyle mały, że obok łóżka nie zmieści się już żadna sensowna szafeczka, warto rozważyć łóżko, w którym zamiast klasycznej drabinki zastosowano wygodne schodki. Będzie nieco dłuższe niż standardowe, ale z racji tego, że schodki są jednocześnie szufladami, przestrzeń ta z pewnością zostanie dobrze spożytkowana. Pojemne szuflady mogą posłużyć zamiast standardowej komody na ubrania.
Nasze typy: łóżko piętrowe domek model Noe; łóżko dziecięce MIMI piętrowe 70×160 L NATURAL EKO; łóżko piętrowe FUNFLEX III 90×200 białe ze schodkami – schowkami Mirat; łóżko piętrowe ze schodkami, ślizgawką i szufladami i pełnym dachem Izi&Dizi
Meble wielofunkcyjne
W przypadku małego metrażu warto poszukać też innych mebli wielofunkcyjnych. Istnieje naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. To przykładowo piętrowe łóżko z wysuwanym dolnym poziomem i wbudowanym biurkiem – w ciągu dnia łóżko można wsunąć, wysuwając jednocześnie podwójne biurko. Dodatkowym atutem będzie w tym wypadku długa półka nad biurkiem, gdzie dzieci mogą ułożyć swoje szkolne akcesoria czy zabawki.
Innym ciekawym pomysłem jest łóżko piętrowe z wbudowaną szafą – w tym przypadku łóżko zajmie nieco więcej miejsca, bo dolny poziom zostaje wysunięty w bok, ale dzięki temu możemy zrezygnować z szafy na ubrania. To spora oszczędność miejsca! Możemy także zainwestować w meble na wymiar – optymalnie wykorzystamy każdy metr kwadratowy dostępnej przestrzeni.
Nasze typy: łóżko piętrowe z szafą i szufladami Matt; łóżko piętrowe dla dwójki dzieci Bo10 z biurkiem i szafkami; łóżko piętrowe ze schodkami i szafą / biurkiem MMbeds
Biurko: narożne lub składane
W przypadku dzieci szkolnych koniecznym elementem wyposażenia pokoju jest biurko. Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, warto rozważyć biurko narożne. Dobrym pomysłem będzie dodatkowo biurko z nadstawką, która zastąpi część szafek. Takie meble często posiadają też inne ciekawe rozwiązania, jak np. wyjścia na kable, regulowane półki czy tablica magnetyczna na notatki.
Innym ciekawym pomysłem, które pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca, jest biurko składane. To mebel, który w prosty sposób można złożyć, dzięki czemu wyglądem przypominać będzie zwyczajną, wiszącą szafkę. I w dodatku – pełną miejsca na potrzebne przedmioty!
Nasze typy: biurko składane Jotex; biurko narożne MICKE IKEA; biurko składane wiszące ścienne TILT biały mat
Wiszące półki
Skoro już jesteśmy przy szafkach – te wiszące to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do pomieszczeń o małym metrażu. Można je zamontować na dowolnej wysokości, dzięki czemu nie zajmują cennego miejsca na podłodze. Wiele osób stosuje je w celu dodatkowego udekorowania wnętrza różnymi drobiazgami, jak ramki na zdjęcia czy figurki, ale jeśli wybierzemy nieco masywniejsze półeczki, z powodzeniem posłużą także do przechowywania potrzebnych przedmiotów.
Dobrem pomysłem jest także zamontowanie szafek bezpośrednio pod sufitem. Dostęp do nich nie będzie zbyt łatwy, ale można tam z powodzeniem pochować rzadziej używane przedmioty.
Magia koloru i siła luster
Urządzając mały pokój dla dwójki dzieci pamiętajmy też, że chodzi nie tylko o pomieszczenie w nim jak największej ilości rzeczy. Ważne, by jednocześnie pokój nie przytłaczał, był przyjemny wizualnie i zachęcał do spędzania w nim czasu. Warto więc dobrze przemyśleć kolorystykę pomieszczenia – zarówno ścian, jak i poszczególnych elementów wyposażenia. Weźmy pod uwagę, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, ciemne je pomniejszają. Dobrym pomysłem na pewno będą pastele – zwłaszcza odcienie niebieskie i zielone.
Pamiętajmy przy tym o zachowaniu harmonii barwnej – jeśli wybierzemy takie kolory na ściany, meble i dodatki powinny pozostać neutralne, np. białe czy szare. Możemy też zdecydować się na pomalowanie jednej ze ścian (najlepiej węższej) na intensywniejszy, kontrastowy kolor – dzięki temu stworzymy wrażenie, że ściana znajduje się dalej, co umożliwia skorygowanie proporcji pomieszczenia. Warto też pomyśleć o zawieszeniu na jednej ze ścian „czarodziejskiego” lustra – rozświetli mały pokój i stworzy w nim iluzję głębi.
A jak Wy urządziliście pokoje dla swoich pociech? Podzielcie się swoimi pomysłami!