Jak wybrać dobrą położną?

Dobra, pomocna, sympatyczna i profesjonalna położna jest nie do przecenienia. Jak wybrać dobrą położną?

położna przy łóżku kobiety przed porodem


Podziel się na


Spis treści
1. 
Jeszcze przed porodem?
2. 
Położna środowiskowa
3. 
Położna towarzysząca podczas porodu
4. 
Jaka jest dobra położna?
5. 
Jak znaleźć tę najlepszą?
6. 
Deklaracja wyboru położnej

Dobra położna podpowie, co robić, uspokoi i przeprowadzi przez cały proces. Z kolei już po narodzinach malucha, cierpliwie pokaże w jaki sposób się nim zająć i rozwieje wszelkie wątpliwości, jakie młoda mama z pewnością będzie miała. To ważna osoba, szczególnie, jeśli debiutujemy w roli rodziców. Po czym poznać dobrą położną? Jak wybrać tę najlepszą?

Jeszcze przed porodem?

Położna to nie tylko osoba towarzysząca rodzącej kobiecie podczas porodu, ale także tzw. położna środowiskowa czy rodzinna. Każda przyszła mama ma prawo do skorzystania z jej wiedzy jeszcze przed porodem. A nawet przed rozpoczęciem starań o dziecko! Oczywiście całkowicie za darmo. Jej rolą jest doradzanie na temat starań o malucha. Taka osoba może nawet poprowadzić prawidłowo przebiegającą ciążę (wtedy konieczne są jedynie 3 wizyty u lekarza).

Położna środowiskowa

Inaczej – położna rodzinna. Wkracza do akcji najczęściej już po porodzie, choć zgłosić można się do niej jeszcze w trakcie ciąży. Jej zadaniem jest, już po porodzie, pomóc świeżo upieczonym rodzicom we wszystkich sprawach związanych z opieką nad dzieckiem. Pokaże m.in. jak powinna wyglądać kąpiel, przewijanie, pielęgnacja noworodka. Odpowie też na wszelkie pytania rodziców. Spojrzy też na blizny poporodowe, piersi, zobaczy, czy wszystko dobrze się goi. Do położnej środowiskowej/rodzinnej warto zgłosić się w 3 trymestrze – pomaga też bowiem w przygotowaniu do porodu.

położna do porodu

Położna towarzysząca podczas porodu

To oczywiście ta osoba, która będzie z Tobą w trakcie całego porodu. Kontroluje jego przebieg, przeprowadza badania, powinna też uspokajać i łagodzić nerwowe sytuacje. Kontaktuje się również z lekarzem prowadzącym. Wiele kobiet, szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy, decyduje się na „osobistą” położną, czyli wybiera tę, która ma być obecna podczas porodu. Wynika to oczywiście z obaw i chęci, by w tych trudnych chwilach wspierał ktoś doświadczony, znany i zaufany.

Jaka jest dobra położna?

Dobra położna jest osobą, która po pierwsze może pochwalić się profesjonalną wiedzą, a po drugie -odpowiednim podejściem. Innymi słowy – to osoba, która:

  • zna się na tym, co robi, ma odpowiednie wykształcenie i dużo wie; położnymi mogą być osoby, które ukończyły odpowiednie studia (Położnictwo);
  • dobrze cię rozumie, a ty rozumiesz ją – między wami powinna pojawić się swego rodzaju „chemia”, bez której po prostu ciężko się dogadać – przy położnej musisz czuć się komfortowo, swobodnie, musi też pasować ci jej charakter – może być gadatliwa, radosna albo spokojna i cicha – od ciebie zależy, z jaką jest ci najbardziej po drodze i przy której będzie ci najlepiej;
  • masz do niej zaufanie – to wynika z dwóch powyższych punktów ale jest absolutnie najważniejsze. To w końcu osoba, która pomaga ci przejść przez najważniejszy moment w życiu.

Co z doświadczeniem? Tutaj sprawa nie zawsze jest tak prosta, jak się wydaje. Z jednej strony położna mająca duże doświadczenie dysponuje praktyczną wiedzą i na pewno sporo już widziała, jest więc nieocenioną pomocą. Ale też brak dużego doświadczenia wcale nie powinien dyskwalifikować. Młode położne mogą mieć często bardziej „świeże” podejście, a do ich pracy nie wkrada się rutyna. Wiele kobiet bardziej komfortowo czuje się właśnie z młodszymi położnymi.

położna do porodu

Jak znaleźć tę najlepszą?

Z pewnością kopalną wiedzy są znajome, które już rodziły. One na pewno powinny być ważnym głosem doradczym. Mogą też podzielić się negatywnymi doświadczeniami i zdecydowanie kogoś odradzić. Warto podpytać też swojego lekarza prowadzącego, który z pewnością świetnie orientuje się w temacie i powinien umieć polecić dobrą położną. Najprościej jest też wybrać tę położną, która współpracuje z lekarzem. Wtedy nie będzie problemu z płynnością ich kontaktów.

Kopalnią wiedzy jest także internet – na forach aż roi się od różnych opinii. Młode mamy bardzo lubią wymieniać się doświadczeniami i chętnie to robią. Przed dokonaniem wyboru dobrze przeczytać, co mają do powiedzenia.

Deklaracja wyboru położnej

Położną można sobie wybrać. Jednak aby to zrobić trzeba wypełnić odpowiedni dokument – „Deklarację wyboru położnej środowiskowej”. Wystarczy wpisać swoje dane oraz podać konkretną osobę. Deklaracja powinna być dostępna w twojej placówce NFZ. Ta usługa jest oczywiście bezpłatna.