Łóżeczko dziecięce, a tym samym materac należą do tych rzeczy, które musi kupić każdy rodzic, planujący pojawienie się w domu malucha.
Każde dziecko musi z kolei spędzać na nich większą część swojego życia, nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Dlatego tak ważnym jest mądry wybór materaca – wygodnego, zdrowego i zapewniającego prawidłowy rozwój dziecka.
Na twardo czy na miękko?
Pierwszy mit, jaki dotyczy materaca, to ten, że musi być on twardy. Nic z tych rzeczy – powinien być – jak zwykle w tego typu dylematach – nie za twardy i nie za miękki. Dlaczego? Sprężysty materac będzie dostosowywał się do kształtu ciała i jego ułożenia, podczas gdy zbyt miękki lub twardy zamieni się w madejowe łoże, czyli narzędzie tortur, którego działanie nie tylko przysparza maluchowi dyskomfortu, ale także zaburza jego rozwój. Dlatego też nie powinno się obdarowywać malca materacem „z odzysku”, ponieważ będzie on już dopasowany do kształtu ciała dziecka śpiącego na nim wcześniej. Poza tym materac powinien mieć także powłokę przeciw mikrobom. Groźba reakcji uczuleniowej grzebie też szanse materaców z końskiego włosia lub morskiej trawy.
Jakość i cena
Do wyboru mamy szeroką gamę materacy w dużej rozpiętości cenowej. Wiele z nich ma swoje plusy i minusy, a sprawa nie wygląda tak łatwo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – chyba, że decydujemy się na najdroższe opcje. Najtańsze materace to te wykonane z pianki poliuretanowej – są one podatne na odkształcenia, mogą się na ich powierzchni tworzyć górki i dołki, ale są przynajmniej elastyczne, a dodatkową zaletą jest ich cena – już od około 30 złotych.
Kokos-gryka
Włókno kokosowe to surowiec naturalny – przepuszcza powietrze, jest lekki i posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Następna grupa cenowa to materace z włókna kokosowego oraz łuski gryczanej. Można je kupić już od około 50 złotych wzwyż. Kokos to surowiec naturalny, o dobrych właściwościach termicznych (przepuszcza powietrze), a przy tym lekki. Posiada właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Poza tym jest bardzo elastyczny, pochłania pot i wilgoć. Łuska gryczana ma również właściwości antyalergiczne, a także wspomaga leczenie wad kręgosłupa. Jest jednak zalecana dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia, dlatego często stosowane są odmiany kokosowo-gryczane, a na stronę gryczaną przewraca się materac właśnie po wspomnianym pierwszym półroczu (dokładnie tak, jak robimy to my, dorośli, zmieniając stronę materaca co sześć miesięcy w celu poprawienia jakości snu i stanu naszego posłania).
Materace bonellowe
Piętro wyżej w hierarchii cenowej znajdują się bardziej skomplikowane konstrukcyjnie materace bonellowe, czyli po prostu sprężynowe.
Materace bonellowe, czyli sprężynowe, są otoczone pianką poliuretanową, wskutek czego posłanie dopasowuje się do sylwetki, będąc również odporne na odkształcenia. Sprężyny znajdujące się w nich są otoczone pianką poliuretanową, wskutek czego posłanie dopasowuje się do sylwetki, ale jest również odporne na odkształcenia. W tym przypadku cena oscyluje w granicach 200 złotych, ale jest jeszcze jeden, bardziej kuszący, aczkolwiek droższy wariant – materac kokosowo-bonellowy, który różni się warstwą kokosową z jednej strony. Jego cena naturalnie odpowiednio wzrasta i zbliża się do granicy 300 złotych.
Lateksowa alternatywa
Następny w kolejce jako materiał do materaca jest lateks. Jest on zarówno trwały, jak i elastyczny, a więc dopasowuje się do ciała i nie ulega zwichrowaniom. Materac przepuszcza powietrze przez pionowe kanaliki znajdujące się w jego wnętrzu, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Cena – od 200 złotych wzwyż.
Najwyższa półka – termoelastyczność
Materace z pianki termoelastycznej, reagując na zmieniającą się temperaturę, dostosowują się do kształtu i ułożenia ciała. Na najwyższej półce cenowej znajduje się prawdziwa ekstraklasa – to materace z pianki termoelastycznej, które reagując na zmieniającą się temperaturę, dostosowują się do kształtu i ułożenia ciała. Koszt takiego cacka to minimum 500–800 złotych, choć zdarzają się dużo droższe egzemplarze.
Materacowe vademecum
Co ważne, niezależnie od typu i modelu zakupionego materaca – przed użyciem powinien on zostać odpowiednio dobrze wywietrzony, aby dziecko nie musiało wdychać zapachów pozostałych po procesie produkcji czy składowania go w magazynie. Zawsze warto pytać o certyfikaty i czytać wszelkie opisy dotyczące atestów, bezpieczeństwa i antyalergicznych właściwości materaca, a także jego konserwacji i czyszczenia. Jeśli na naszym materacu zauważymy wgniecenia, przewróćmy go na druga stronę i już zacznijmy szukać jego następcy – bo zdrowie i spokojny sen dziecka są przecież najważniejsze.