Jak wybrać szkołę podstawową dla dziecka?

Ruszyła rekrutacja do szkół podstawowych. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając szkołę podstawową dla dziecka.

dziewczynka zgłasza się do odpowiedzi w klasie


Podziel się na


Przed wami poważna decyzja – do której szkoły podstawowej posłać dziecko? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki.

Nie musisz wybierać!

Na początek informacja najważniejsza – nie musimy wybierać. Nasze dziecko jest odgórnie przypisane do placówki rejonowej i ma w niej zapewnione miejsce. To dobra informacja, bo nie musimy się obawiać, że dla naszej pociechy zabraknie miejsca w czasie rekrutacji, co przecież mogło się zdarzyć podczas ubiegania się do przedszkola. Różnica polega na tym, że w naszym kraju nie ma obowiązku uczęszczania do przedszkola – istnieje dopiero obowiązek szkolny. To dlatego każde dziecko w wieku 7 lat musi mieć zapewnione miejsce w szkole podstawowej.

Inną kwestią jest to, że przypisana odgórnie dla naszego dziecka placówka nie zawsze musi nam odpowiadać. Z tego właśnie względu mamy pełne prawo ubiegać się o miejsce w innej – takiej, która spełnia nasze wymagania. Zwłaszcza w dużych miastach oferta edukacyjna placówek jest bardzo bogata, dlatego warto się jej przyjrzeć przed posłaniem dziecko do tzw. rejonówki. O tym jednak, czy nasza pociecha dostanie się do szkoły innej niż rejonowa, zadecyduje rekrutacja. Jak się do niej przygotować? Na jakie kryteria zwracać uwagę, szukając szkoły dla swojego dziecka?

Lokalizacja szkoły

Nie powinna być najważniejsza – to prawda. A jednak nie należy lekceważyć tego czynnika, bo to on w dużej mierze zadecyduje, jak będzie wyglądał plan dnia całej rodziny. Plan na najbliższe kilka lat. Jeśli szkoła znajduje się daleko od domu, trzeba przemyśleć, w jaki sposób dziecko będzie do niej dojeżdżać – na początku razem z rodzicami, z czasem pewnie samodzielnie, co także warto wziąć pod uwagę. Ile czasu zajmie taki dojazd, zwłaszcza w godzinach porannych? Czy na trasie do szkoły można spodziewać się dużych korków? Czy między naszym miejscem zamieszkania a placówką jest jakaś linia komunikacyjna, która ułatwi dojazd – teraz lub w przyszłości?

Placówka zlokalizowana blisko domu to duża wygoda – pozwala oszczędzić czas, nerwy, a w przyszłości daje dziecku szansę na większą samodzielność. Istnieje też duża szansa, że znajdzie się w niej przynajmniej kilkoro rówieśników z otoczenia dziecka – weźmy to pod uwagę, jeśli pociecha nawiązała już jakieś bliskie znajomości czy przyjaźnie.

dzieci w szkole

Renoma szkoły

No cóż, zwracamy na nią uwagę. Zanim jednak zaważy ona na wyborze danej szkoły, zwróćmy uwagę, skąd się bierze. Rankingi szkół dostępne w internecie opierają się w dużej mierze na wynikach, jakie uczniowie osiągają w egzaminach końcowych. O czym więc świadczy wysoka pozycja? O tym, że szkoła dobrze przygotowuje do egzaminów. Ale to przecież tylko jedno – i pytanie czy dla nas najważniejsze – kryterium. Wysoka pozycja w rankingu szkół nie zawsze w pełni oddaje poziom kształcenia danej placówki. Nie mówi o przyjaznej atmosferze, dobrych programach edukacyjnych, zajęciach dodatkowych, wsparciu indywidualnych talentów.

Być może istnieje tutaj duża presja na osiąganie wysokich wyników, a większość dzieci uczęszcza na korepetycje? Warto to sprawdzić, nim „ślepo” zaufamy rankingom.  Ranking to na pewno jakaś podpowiedź, ale zdecydowanie nie odpowiedź na pytanie, którą szkołę ostatecznie wybrać.

Kadra nauczycielska

Ma zdecydowanie większe znaczenie, niż wspomniana wyżej renoma szkoły. To od wiedzy, profesjonalizmu, zaangażowania i podejścia nauczycieli w dużej mierze zależy poziom kształcenia w danej placówce. To przyjaźni, empatyczni, pomocni nauczyciele odpowiadają za atmosferę szkoły i to im zawdzięczamy fakt, że dziecko chce do niej uczęszczać. Warto więc sprawdzić zespół nauczycieli w danej placówce, przyjrzeć się ich profilom zawodowym, podpytać o opinie znajomych rodziców.

Opinie na temat nauczycieli, ale i samej szkoły. Poszukajmy ich nie tylko wśród znajomych dzieci i rodziców, ale także w internecie – w serwisach społecznościowych, grupach lokalnych, na forach. Zauważmy jednak, że brak pozytywnych opinii w sieci nie powinien nas szczególnie martwić – jak pokazują obserwacje, ludzie w sieci znacznie chętniej dzielą się negatywnymi opiniami, a zdecydowanie rzadziej opisują pozytywne doświadczenia.

dziewczynka zgłasza się do odpowiedzi w klasie

Zajęcia dodatkowe i zaplecze szkoły

Nasze dziecko z pewnością będzie chętniej uczęszczało do placówki, która da mu szansę na rozwijanie swoich zainteresowań i pogłębianie pasji. Warto więc przyjrzeć się ofercie zajęć pozalekcyjnych. Zauważmy, że ciekawa i bogata oferta takich zajęć pozwoli zaoszczędzić czas popołudniami – być może dodatkowe, często dość kosztowne zajęcia prywatne nie będą już potrzebne? Warto też zorientować się, jak wygląda zaplecze placówki – znaczenie ma wielkość sal lekcyjnych i ich liczba, sala gimnastyczna, boisko, dobrze wyposażona świetlica i kuchnia.

Warto zorientować się, czy szkoła posiada własną kuchnię, czy może korzysta z cateringu – jeśli dziecko spędza w szkole długie godziny ważne, żeby korzystało z pewnych, zbilansowanych posiłków. Jeżeli nasza pociecha będzie musiała korzystać ze świetlicy – jej jakość, wyposażenie, wielkość i organizacja również nie są bez znaczenia. Podobnie jak to, czy w szkole na co dzień jest dostępny pedagog i gabinet lekarski.