Jak wybrać test ciążowy? Jak wykonać test ciążowy?

Nie wiesz, jaki test ciążowy wybrać i jak go wykonać? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje testów ciążowych. Sprawdź, który będzie dla ciebie najwygodniejszy!

Kobieta w łazience siedząc na toalecie wykonuje test ciążowy


Podziel się na


Test ciążowy do użytku domowego kupisz w każdej aptece oraz w wielu drogeriach. Wszystkie działają na podobnej zasadzie – wykrywają obecność w moczu hormonu beta HCG, który wytwarzany jest przez kobiecy organizm już kilka dni po zapłodnieniu. Testy ciążowe różnią się od siebie czułością na ten właśnie hormon, a także sposobem ich przeprowadzenia.

Dla każdej kobiety inny rodzaj testu może się okazać najodpowiedniejszy. Wszystkie najlepiej wykonać rano, tuż po przebudzeniu, ponieważ poranny mocz zawiera najwyższe stężenie beta hCG. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku bardzo wczesnej ciąży – im później, tym każda inna pora wykonania testu da porównywalne wyniki.

Test paskowy

W celu wykonania testu ciążowego należy zebrać mocz do suchego, czystego pojemnika, a następnie zamoczyć w nim pasek testowy strzałkami skierowanymi do dołu na głębokość wyznaczoną miarką. Pasek należy trzymać w takiej pozycji do czasu, aż na dolnej krawędzi pojawi się czerwone zabarwienie. Po tym czasie pasek należy wyjąć i położyć poziomo na suchej powierzchni. Wynik można odczytać po kilku minutach.

Jedna zabarwiona linia jest sygnałem poprawnego wykonania testu. Dwie linie – sugerują ciążę. Jeśli druga linia się nie pojawi – szanse na ciążę spadają. Brak jakiejkolwiek linii świadczy o błędnym wykonaniu testu, podobnie jak pojawienie się drugiej linii przy braku pierwszej. Przed użyciem testu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania, ponieważ czas, po jakim należy odczytać wynik, może się różnić w zależności od producenta. Po upływie wyznaczonego czasu wynik nie jest już wiarygodny – może być błędny ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Kobieta przegląda się w lustrze

 

Test strumieniowy

Ten test ciążowy wyglądem przypomina flamaster. Posiada specjalny uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola służące do odczytania wyniku. Po wyjęciu testu z opakowania należy zdjąć nasadkę i trzymając test za uchwyt, umieścić jego końcówkę pod strumieniem moczu. Pasek testowy musi zostać całkowicie zamoczony. W dalszej kolejności zakładamy nasadkę z powrotem i czekamy około 5 minut.

Jedna kolorowa linia jest sygnałem poprawnego wykonania testu. Dwie linie – sugerują ciążę. Jeśli druga linia się nie pojawi – szanse na ciążę spadają. Brak jakiejkolwiek linii świadczy o błędnym wykonaniu testu, podobnie jak pojawienie się drugiej linii przy braku pierwszej. Przed użyciem testu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania, ponieważ czas, po jakim należy odczytać wynik, może się różnić w zależności od producenta. Po upływie wyznaczonego czasu wynik nie jest już wiarygodny – może być błędny ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Test płytkowy

Test płytkowy ma kształt prostokąta z dwoma okienkami – jedno z nich służy to wkropienia moczu, drugie do odczytania wyniku. W celu wykonania testu należy zebrać mocz do suchego, czystego pojemnika, a następnie wyjąć test z opakowania i położyć na suchej, płaskiej powierzchni. Dołączoną do opakowania pipetką należy nanieść około 3 – 4 krople moczu do wyznaczonego w tym celu okienka, a następnie przez wyznaczony czas obserwować drugie okienko, w którym pojawi się kolorowa linia.

Jej pojawienie się nie oznacza ciąży – jest sygnałem poprawnego wykonania testu. Jeśli druga linia się nie pojawi – szanse na ciążę spadają. Dwie linie sugerują ciążę, zaś brak jakiejkolwiek linii – świadczy o błędnym wykonaniu testu. Przed użyciem testu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania, ponieważ czas, po jakim należy odczytać wynik, może się różnić w zależności od producenta. Po upływie wyznaczonego czasu wynik nie jest już wiarygodny – może być błędny ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Test cyfrowy

Test cyfrowy może mieć postać testu paskowego lub strumieniowego. Od swoich tradycyjnych wersji różni się tym, że w miejscu, w którym pojawiają się barwne kreski, znajduje się wyświetlacz. Wyniki testu cyfrowego wyświetlają się w postaci znaczku plus lub minus bądź w postaci komunikatu słownego (tak/nie)