Jak wysterylizować laktator? Czym myć butelki noworodka? Jak wyparzyć laktator? Tu znajdziesz pełną instrukcję!
Jak odpowiednio zadbać o czystość akcesoriów do karmienia dziecka? Jak wysterylizować laktator? Czym myć butelki noworodka? Jak wyparzyć smoczek i butelki przed pierwszym użyciem? Jak wyparzyć laktator? Tu znajdziesz pełną instrukcję!
Czystość i higiena to kwestie, do których rodzice małych dzieci przykładają niezwykle dużą wagę. Tymczasem bakterie często czają się tam, gdzie się ich najmniej spodziewamy. Kiedy smoczek spadnie na podłogę, natychmiast biegniemy z nim pod kran. Nim podamy do rączki przekąskę, przecieramy małe rączki wilgotnymi chusteczkami. A kiedy posiłek wyląduje na podłodze, wyrzucamy.
Tymczasem nawet największa dbałość o higienę nie pomoże, jeśli dopuścimy się zaniedbań w innej kwestii. Zwróćmy szczególną uwagę na to, jak dbamy o akcesoria do karmienia dziecka!
Mycie i sterylizacja butelek – jak i czym myć butelki noworodka?
Mycie i sterylizacja butelek dla noworodka to kluczowy krok w zapewnieniu higieny i bezpieczeństwa podczas karmienia dziecka. Butelki, smoczki, nakrętki i inne akcesoria do karmienia noworodka i niemowlaka można myć ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem do naczyń lub w specjalnym, bezpiecznym płynie do butelek.
Z pewnością, sprawę ułatwią akcesoria do mycia butelek i smoczków:
- odpowiednio wyprofilowana szczotka do mycia butelek – specjalna końcówka ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, m.in. dna butelki (dobra rada: wybierajmy butelki pod kątem ich późniejszego utrzymania w czystości – proste, bez niepotrzebnych zagłębień, zakamarków);
- suszarka do butelek i smoczków.
Po umyciu butelek, smoczków i innych akcesoriów, warto je również wyjałowić i wysterylizować. Butelki i smoczki należy myć i sterylizować regularnie, idealnie po każdym użyciu. To pomoże zapobiec rozwojowi bakterii i utrzymaniu butelek w czystości. Sterylizacja butelek jest szczególnie istotna w pierwszych miesiącach życia noworodka, gdy jego układ odpornościowy jest jeszcze słaby.
Uwaga! Nawet jeśli w ulotce dołączonej do butelki znajdziemy informację, że można ją myć w zmywarce, nie poleca się tego sposobu czyszczenia butelek dla dzieci – tabletki, których używamy mogą zawierać drażniące składniki, z którymi nie powinno mieć kontaktu małe dziecko!
Jeśli używasz mikrofalówki do sterylizacji butelek, upewnij się, że akcesoria do karmienia nadają się do sterylizacji w mikrofalówce. Oznaczenia szukaj na opakowaniu lub samej butelce.
Jak wyparzyć smoczek i butelki przed pierwszym użyciem?
Przed pierwszym użyciem nowych smoczków i butelek dla noworodka zaleca się ich dokładne umycie, wyparzenie i wysuszenie w celu zapewnienia higieny i bezpieczeństwa. Jak wyparzyć smoczek przed pierwszym użyciem? W przypadku maluszka, który nie skończył jeszcze pół roku, oprócz umycia zaleca się także wyparzenie butelki przed kolejnym użyciem – w tym celu zalewamy butelkę gorącą wodą (smoczek i zakrętkę wrzucamy do innego naczynia i również zalewamy), a następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 5 minut (z czasem wystarczy po prostu zalewanie akcesoriów wrzątkiem).
Po skończeniu gotowania odstawiamy elementy do samodzielnego wyschnięcia – nie wycieramy ściereczką, bo w ten sposób możemy przenieść na nie bakterie czy drobinki kurzu. Kładziemy je na czystej bawełnianej ściereczce lub specjalnym stojaku – suszarce do butelek i smoczków. Można również skorzystać ze specjalnego urządzenia do sterylizacji parowej. Należy wyparzać w ten sposób butelki, smoczki i akcesoria do karmienia za każdym razem!
Sterylizacja laktatora – jak wysterylizować laktator?
Mama, która karmi naturalnie, oprócz dbałości o czystość butelek, musi pamiętać także o zachowaniu w odpowiedniej czystości laktatora. Zauważmy, że mleko mamy zawiera tłuszcz, którego pozostałość może stać się świetną pożywką dla bakterii. To jednak nie wszystko – zbierający się z dnia na dzień tłusty osad z czasem zmniejszy również skuteczność laktatora, co może doprowadzić nawet do jego uszkodzenia.
Laktator – podobnie jak butelki, wymaga sterylizacji. Jak wysterylizować laktator? Wyparzanie laktatora zaczynamy od rozkręcenia urządzenia i zalania elementów wrzątkiem. Po każdorazowym odciągnięciu pokarmu konieczne jest rozmontowanie wszystkich elementów urządzenia, które należy wyparzyć. Butelki, nakrętki, membrany, rurki i smoczki należy myć w ciepłej wodzie z delikatnym mydłem do naczyń. Warto użyć szczoteczki do butelek, aby wyczyścić trudno dostępne miejsca. Następnie przygotować garnek z wodą i doprowadź go do wrzenia. Gdy woda zacznie wrzeć, umieścić wszystkie części laktatora, które mogą być gotowane, w garnku. Gotować części laktatora w wrzącej wodzie przez około 5 minut. Jest to wystarczający czas, aby zniszczyć potencjalne bakterie i drobnoustroje.
Umyte i wyparzone części kładziemy na czystej bawełnianej ściereczce lub suszarce do butelek. Upewnijmy się, że są całkowicie suche przed ponownym złożeniem laktatora. Specjaliści zalecają, by akcesoria do odciągania pokarmu dla noworodka dezynfekować przed każdym użyciem, w 2. miesiącu wystarczy to robić raz dziennie, zaś w 3. miesiącu – 2 do 3 razy w tygodniu (oczywiście mycie jest konieczne po każdym użyciu)! Jak wyparzyć laktator? Teraz już wiesz! Po wykonaniu tych kroków, Twój laktator będzie odpowiednio zdezynfekowany i gotowy do użytku.
Akcesoria do higieny – także wymagają higieny!
I jeszcze jedna, niezwykle ważna, a często lekceważona przez rodziców kwestia – nie zapominajmy o tym, by odpowiednio zadbać o higienę – akcesoriów do higieny! Szczotkę do butelek należy dokładnie umyć po każdym użyciu, a od czasu do czasu także wyparzyć. Regularnego czyszczenia wymaga również suszarka, w której zakamarkach błyskawicznie gromadzą się bakterie oraz ociekacz, gdzie często „stoi” woda.
Oczywiście dla większej wygody możemy zaopatrzyć się w specjalny sterylizator – informacje, jak go używać, znajdziemy w dołączonej do niego instrukcji. Dostępne są różnego rodzaju modele: elektryczne, parowe czy wielorazowe torebki do sterylizacji do mikrofalówki.
Jeszcze kilka ważnych rad!
Dziecku nie należy podawać resztek niedojedzonego wcześniej posiłku. Oczywiście, nie chodzi o to, by wylewać połowę przygotowanej porcji mleka tylko dlatego, że malec zrobił sobie krótką przerwę w jedzeniu, ale jeśli butelka czeka na powrót apetytu maluszka już około godziny, lepiej nie podawać jej ponownie! Dlaczego? W czasie ssania, ślina dziecka przedostaje się do butelki i miesza z posiłkiem, a bakterie z łatwością „rozbiegają” po jej wnętrzu. Mnożą się błyskawicznie nie tylko w posiłku, ale też na ściankach butelki i w samym smoczku. Zauważmy zresztą, że przed ponownym podaniem resztki posiłku należałoby ją ponownie podgrzać – to kolejna okazja do rozwoju groźnych drobnoustrojów!
O ile większość osób zdaje sobie sprawę z powyższych zaleceń, to kolejne uświadamia sobie jedynie garstka rodziców – niedopitą resztkę posiłku należy natychmiast wylać. Oczywiście nie przesadzajmy – najpierw odpowiednio zajmijmy się dzieckiem, uśpijmy czy zabawmy, ale nie zostawiajmy nieumytej butelki „do następnego karmienia” czy tym bardziej – na całą noc. W ten sposób pozwolimy na rozwój wspomnianych bakterii (do ich namnożenia wystarczy sam osad po mleku), a ponieważ będziemy potrzebować butelki do kolejnego posiłku, nie zdążymy odpowiednio zadbać o jej higienę. Poza tym – nie utrudniajmy sobie życia: zaschnięty pokarm w zakamarkach butelki i smoczka trudno jest potem usunąć!
Pamiętaj, że regularne czyszczenie i dezynfekcja laktatora są kluczowe dla zachowania higieny i zapewnienia bezpieczeństwa Twojemu dziecku!