Jak wytłumaczyć ideę Bożego Narodzenia dzieciom?

Jeszcze do niedawna spędzaliście święta tylko we dwoje. Jednak od momentu pojawienia się dziecka wasze życie i sposób obchodzenia Bożego Narodzenia zmieniły się.



Podziel się na


Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Jak przygotować dziecko do świąt? Jak wytłumaczyć maluchowi – czym jest Boże Narodzenie, jaka jest jego idea, co w tym święcie jest najważniejsze? Oto kilka rad na oswojenie potomka ze świętami.

Dzień Świętego Mikołaja

Nawet najmniejsze dzieci lubią dostawać prezenty. 6 grudnia, czyli popularne Mikołajki, to idealna okazja, by przygotować malucha do świąt i wprowadzić do jego życia postać Mikołaja. Opowiedz swojemu maluchowi prawdziwą historię tego świętego. Niech jego przykład posłuży do przekazania najważniejszej idei świąt – pomagania innym i dzielenia się tym, co mamy. Możesz wspomnieć również o tym, że prezenty od Mikołaja dostają dzieci grzeczne, słuchające rodziców i pomagające im chętnie (np. przez sprzątanie swoich zabawek).

Adwent

W czasach, gdy święta Bożego Narodzenia stają się coraz bardziej komercyjnie, ważne jest, by pokazać dziecku, że święta to nie tylko zakupy, drogie prezenty i ciągły pośpiech. To nie na tym polega przecież Boże Narodzenie.

Opowieści o tym, na jakie wydarzenie czekamy, zacznij wraz z adwentem! Możesz do tego wykorzystać Biblię dla dzieci lub książkę ze świątecznymi opowieściami religijnymi. Podpierając się obrazkami i prostym językiem wytłumacz dziecku, że kilka tysięcy lat temu, w Betlejem urodzić miał się mały Jezus. Opowiedz o jego rodzicach Marii i Józefie. Opowieść skończ na tym, że przygotowujemy się do obchodów urodzin Jezusa, podobnie jak do urodzin malucha. Ponieważ dziecku ciężko może być zrozumieć upływ czasu, kup lub zrób dla niego kalendarz adwentowy. Pokaż, że gdy otworzy ostatnie okienko nadejdą święta.

Dobre uczynki

Dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego przykład musi iść od rodziców. Jeżeli chcesz pokazać maluchowi, że święta to przede wszystkim miłość – niesienie pomocy innym i obdarowywanie ich – najlepiej będzie zrobić to w czasie adwentu. Połącz przyjście na świat Jezusa z jego dobrymi czynami i miłością do ludzi. Na kalendarzu/ grafiku możecie – razem z maluchem – zaznaczać wszystko to, co dziecko uczyniło dobrego – pomaganie rodzicom, sprzątanie zabawek, dokarmianie ptaków.

Czas przedświąteczny to także czas wielu zbiórek i akcji charytatywnych. Opowiedz maluchowi, że są obok nas dzieci, które nie mają swoich zabawek i ładnych ubranek. Poproś, by sam wybrał zabawki, którymi już się nie bawi. Może wspólnie oddacie je potrzebującym? Jeśli sami będziemy dawać przykład, dziecko szybko nauczy się pomagać innym i co najważniejsze będzie mu to sprawiało radość!

Choinka

Robienie ozdób choinkowych to dużo zabawy i radości. Maluchy będą dumne, że to ich wytwory wiszą na choince. Dobrym sposobem na wspólne przygotowanie i przeżywanie świąt Bożego Narodzenia jest samodzielne robienie ozdób choinkowych i późniejsze, rodzinne ubieranie choinki. Już kilkuletnie dziecko potrafi wykonać z pomocą mamy i taty proste ozdoby np. łańcuchy z łączonych pasków papieru, pieczone i ozdabiane lukrem ciastka, czy wycinane gwiazdki. Taka zabawa to mnóstwo radości i okazja do rozwiania umiejętności manualne.

Kolędy

Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Przez cały grudzień możemy puszczać je dziecku. Warto także wybrać jakieś proste utwory, np. Pada śnieg i razem z maluchem uczyć się ich słów i wspólnie śpiewać. Jeśli wytłumaczymy dziecku znaczenie słów kolęd, pomożemy mu jeszcze lepiej poznać historię tego pięknego święta.

Twórz rodzinne tradycje

Małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w święta. Może to być strojenie choinki dopiero w wigilijny ranek, wspólne pieczenie świątecznych pierniczków, samodzielne pakowanie prezentów, przygotowywanie szopki, poranne czytanie Biblii i świątecznych opowieści.

Pamiętaj jednak, że najważniejsza w świętach jest wasza bliskość. Przypomnij sobie własne dzieciństwo i pierwsze wspomnienia świąt Bożego Narodzenia. Było magicznie? Zamiast biegać w pośpiechu, poświęć ten czas maluchowi i pomóż mu tworzyć jego własne – piękne, świąteczne wspomnienia.