Jak zaczyna się poród?

Jak zaczyna się poród? Nie u każdej kobiety tak samo! Czasem czuć ewidentne objawy, a czasem… są tak łagodne, że ledwo zauważalne.

początek porodu


Podziel się na


Spis treści
1. 
Skurcze Braxtona-Hicksa – czy to już poród?
2. 
Fazy porodu - jakie?
2.1. 
Utajona faza porodu - co to?
3. 
Jakie dodatkowe objawy mogą zwiastować początek porodu?
4. 
Czy to już skurcze porodowe?
5. 
Poród - kiedy jechać do szpitala?

Większość kobiet będących w pierwszej ciąży pod jej koniec zaczyna odczuwać pewien niepokój związany ze zbliżającym się porodem i zadawać sobie pytania – jak rozpoznam, że to już? A co, jeśli przeoczę ten moment? Czy przed rozpoczęciem porodu doświadcza się jakichś charakterystycznych objawów? Wszystkim zaniepokojonym spieszymy z pomocą – oto, co warto wiedzieć na temat rozpoczynającego się porodu.

Skurcze Braxtona-Hicksa – czy to już poród?

Skurcze Braxtona – Hicksa mogą pojawić się już po 20. tygodniu ciąży. Jednak nie ma powodów do obaw – to nie poród, a jedynie swego rodzaju… trening. Macica przygotowuje się w ten sposób do wydania dziecka na świat. Ten typ skurczów dotyczy prawie każdej ciężarnej.

Co ważne, nie powodują one bólu, a powinny być odczuwane jedynie jako dyskomfort czy napięcie i ucisk brzucha. Nie pojawiają się regularnie, różne jest też ich nasilenie, ale zwykle szybko łagodnieją. Jeśli skurcz ustępuje i nie odczuwasz innych dolegliwości, bądź spokojna – to jeszcze nie czas na porodówkę!

Fazy porodu – jakie?

Możemy wyróżnić cztery fazy porodu:

  • Poród Faza 1: w jej trakcie szyjka macicy rozwiera się do 10 cm. Trwa to, przy pierwszym dziecku, najczęściej kilkanaście godzin. Na przestrzeni tego czasu skurcze stają się coraz częstsze. Ta faza dzieli się na dwie części – utajoną (wolnego rozwierania) oraz szybkiego rozwierania.
  • Faza 2 porodu: mamy już całkowite rozwarcie szyjki, zaczynają się skurcze parte zakończone wydaniem dziecka na świat.
  • Poród Faza 3: wydalenie łożyska i błon płodowych.
  • Faza 4 porodu: obserwacja popołogowa.

Każda kobieta może doświadczać tych objawów inaczej, dlatego ważne jest obserwowanie zmian w ciele i kontakt z lekarzem, gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy.

początek porodu

Utajona faza porodu – co to?

Nawet na kilka dni przed rozpoczęciem porodu mogą (ale nie muszą!) pojawić się tak zwane skurcze przepowiadające, które są łagodne i po kilku godzinach znikają, jednak powinny być już ważną informacją, że zbliża się termin.

Utajona faza to ta najwcześniejsza, kiedy poród już się zaczął, ale być może jeszcze nie jesteśmy tego tak pewne. Poród zaczyna się najczęściej skurczami, jednak w tym okresie są one jeszcze nieregularne.

Jakie dodatkowe objawy mogą zwiastować początek porodu?

Początek porodu może być sygnalizowany przez różne objawy, które mogą wystąpić na kilka godzin lub dni przed rozpoczęciem aktywnej fazy porodu. Oto kilka dodatkowych oznak, na które warto zwrócić uwagę:

  • odejście tzw. czopa śluzowego – na bieliźnie zobaczymy gęstą wydzielinę czasem zaróżowioną lub brunatną, zabarwioną krwią;
  • ból pleców;
  • wymioty, biegunka, niestrawność;
  • ucisk w dole brzucha;
  • odejście wód płodowych – choć znacznie częściej to zdarza się pod koniec 1. fazy porodu lub w 2. fazie. Co ważne, nie zawsze wygląda to tak, jak w filmach, kiedy na buty kobiety jednorazowo tryska masa wody – wody płodowe równie dobrze mogą się też sączyć.

Czy to już skurcze porodowe?

Skurcze to zdecydowany zwiastun porodu, jednak tutaj wiele kobiet ma problem – czy to jeszcze skurcze Braxtona-Hicksa czy już te „właściwe”  – rozpoczynające poród? Jak je rozróżnić? Początkowo nie jest to tak łatwe i najlepszym, co możemy zrobić jest obserwacja ich nasilenia i częstotliwości pojawiania się. Jeśli są nieregularne, występują raz na więcej niż 10 minut – nie ma jeszcze powodu, by myśleć o wyjeździe do szpitala.

Skurcze porodowe są silniejszym doświadczeniem od tych Braxtona-Hicksa. Kiedy nadchodzą, kobieta „pauzuje” wszystko, gdyż nie jest w stanie normalnie funkcjonować (rozmawiać, chodzić…) dopóki skurcz nie minie. Co ważne, z czasem skurcze stają się silniejsze i pojawiają się częściej. To już bezsprzecznie dowód na rozpoczęcie porodu.

Zaleca się udanie do szpitala jeśli skurcze są regularne i występują co 10 min. lub częściej.

początek porodu

Poród – kiedy jechać do szpitala?

Zaleca się udanie do szpitala jeśli skurcze są regularne i występują co 10 min. lub częściej (niektórzy sugerują wyjazd do szpitala przy granicy co 5 minut, dlatego warto skonsultować to z własnym lekarzem). Niezależnie od skurczów, powinniśmy zgłosić się na oddział – jeśli odeszły nam nieprzezroczyste wody płodowe i to niezależnie od sposobu – czy było to nagle czy też płyną niewielkim strumykiem.

Każda kobieta może doświadczać tych objawów inaczej, dlatego ważne jest obserwowanie zmian w ciele i kontakt z lekarzem, gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy.

Dowiedz się więcej: