Jak znaleźć nianię idealną?

Jak świat stary, tak często kobiety poszukiwały opiekunek do swoich pociech. Dziś, coraz częściej panie nie mogą pozwolić sobie na dłuższe pozostanie w domu z dziećmi.



Podziel się na


Gdy szkraby są jeszcze za małe na przedszkole, a babcie pomóc nie mogą – trzeba znaleźć nianię. Wbrew pozorom jest to zajęcie trudne i dość czasochłonne, bo choć niań na rynku wiele, nie każdej z nich uda ci się zaufać.

Początek

Przed rozpoczęciem poszukiwań zastanówcie się, czego od niani oczekujecie.

Gdy podjęliście już decyzję o tym, że chcecie powierzyć swoje dziecko opiekunce, musicie zdefiniować, czego od niej oczekujecie. Najważniejsze punkty do „przegadania” to: jej wiek, wykształcenie (kierunkowe/dowolne), zawód (pracuje jeszcze w innym zawodzie/ zawodowo zajmuje się tylko opieką nad dziećmi), doświadczenie, forma opieki (tylko pilnowanie malucha; nauka dziecka; możliwa obecność innych dzieci), miejsce opieki (wasze lokum, czy dom opiekunki). Ustalcie także ile jesteście w stanie płacić niani i czy wolicie wypłacać jej stawki godzinowe, czy stałą pensję niezależnie od ilości wypracowanych godzin.

Najlepiej jeszcze przed rozmowami z kandydatkami przygotujcie sobie listę pytań do każdej z pań. Jeżeli chcecie, waszym dzieckiem może zajmować się także mężczyzna. Taką kwestię również warto wcześniej wspólnie przedyskutować.

Gdzie szukać

Po ustaleniu wszystkich waszych wymagań – czas zacząć poszukiwania! Sposobów na to jest kilka:

  • niania z polecenia

Najpewniejszą metodą szukania opiekunki jest pytanie wśród znajomych. Możecie wtedy uzyskać namiary na sprawdzone nianie, z których wasi najbliżsi sami korzystali, ale także na ich znajomych/ członków rodziny, którzy chcieliby pracować jako opiekunowie, a za których znajomi mogą nam poręczyć. Zawsze jednak warto wcześniej sprawdzić – jakimi są ludźmi.

  • ogłoszenia w gazetach, internecie

Możecie zarówno przeglądać ogłoszenia na stronach ogólnych i specjalistycznych (poświęconych tylko nianiom), jak i samodzielnie nadać takie ogłoszenie na jednym z portali. Pierwsze rozwiązanie jest pracochłonne, ale pozwala wybrać tylko te kandydatki, które spełniają większość waszych oczekiwań. Druga metoda jest szybsza – dodajecie ogłoszenie i czekacie na zgłoszenia, ale nigdy nie wiecie, kto na nie odpowie.

  • agencja

Możecie również zgłosić się do agencji opiekunek i z ich oferty wybrać odpowiednią panią. Macie wtedy pewność, że panie są sprawdzone i posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Rozmowy

Gdy wybierzecie już odpowiednie kandydatki obowiązkiem jest umówienie się z nimi na rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu dobrze jest do pań zadzwonić, przy okazji bowiem możemy przeprowadzić wstępną weryfikację. Jeżeli panie nie spodobają nam się już po tej rozmowie, po prostu się z nimi nie umówimy. Czego możemy dowiedzieć się rozmawiając z potencjalną nianią przez telefon? Po sposobie mówienia, konstruowania zdań sprawdzimy na przykład – czy kandydaci mają wykształcenie. Mogą nas także do siebie przekonać lub zrazić, jeśli na przykład nie będą się w rozmowę angażować.

Gdy już umówimy się na spotkanie (dobrze jest umówić większą ilość osób, bo kilka mimo potwierdzeń niestety może się nie pojawić) czas na weryfikację ostateczną. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała mi Jola, pedagog wczesno-przedszkolny:

Na co zwrócić uwagę? -. Na referencje, CV. Wiek też jest dość istotny. Starsza niania – fakt – będzie miała więcej doświadczenia, ale jednocześnie coraz mniej siły do naszego dziecka, którym miał by się zająć. A wiadomo z dzieckiem trzeba się pobawić, powygłupiać itd. Z kolei młodsza niania będzie posiadała dużo więcej wigoru i energii do zabaw z naszym dzieckiem, ale będą u niej braki w doświadczeniu. W gruncie rzeczy znalezienie odpowiedniej niani dla naszego malucha to nie lada wyczyn i wyzwanie. Trzeba również przede wszystkim pozwolić, aby nasze dziecko również miało coś do „powiedzenia” w tej kwestii, umożliwić pierwszy, bezpośredni kontakt niani z dzieckiem. Reakcja malucha zdecydowanie nam pomoże. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oczywiście na to, czy nasza kandydatka pali, pije alkohol, posiada zaświadczenie o niekaralności. Warto też zwrócić uwagę na sam wygląd zewnętrzny: ubranie, makijaż, dłonie.

Choć rozmowa, czyli nasze pierwsze wrażenie może nie być do końca obiektywne i adekwatne, należy mu zaufać. Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że sami nie chcemy przebywać z taką opiekunką, nie skazujmy na nią dziecka. Pytajmy o referencje (każda dobra opiekunka będzie je mieć), o powody zmiany pracy, sposoby opieki nad dzieckiem i pomysły na zorganizowanie mu czasu. Decydujące niech będą dla nas reakcje i kontakt, jaki niania nawiązuje z naszą pociechą.