Oto 6 sprawdzonych sposobów, by uporać się z ciążowymi mdłościami.
Mdłości to jeden z pierwszych i najczęstszych objawów wczesnej ciąży. Trwają niemal przez cały pierwszy trymestr i są prawdziwą zmorą dla podekscytowanych i przerażonych jednocześnie ciężarnych. Jak walczyć z mdłościami w ciąży?
Co jeść przy mdłościach w ciąży?
Suche przekąski to najbardziej popularny środek do walki z mdłościami. Herbatniki, krakersy, suszone owoce, płatki kukurydziane, migdały – nada się wszystko, co mieści się w garści i można z łatwością schować do torebki, by poratować się w przypadku gorszego samopoczucia.
Ponieważ mdłości atakują najczęściej rano, dobrze mieć sucharki tuż przy łóżku, by sięgnąć po nie tuż po przebudzeniu. Idealnie, jeśli będą popite ciepłą herbatą (świeżą lub z termosu) lub mlekiem. Jako alternatywa dla suchych przekąsek świetnie sprawdzą się pokrojone w plastry lub kostkę owoce.
Zioła na mdłości
Idealna jest przede wszystkim relaksująca triada: rumianek, melisa i mięta, które nie tylko działają uspokajająco, ale też regulują trawienie. Najlepiej spożywać je w formie naparów.
Ponieważ niektóre zioła są w ciąży niewskazane, planując wspomaganie się preparatami roślinnymi, należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią, czy zażywanie ziół w tym stanie jest bezpieczne.
Wit. B6 na mdłości w ciąży
Niewiele osób o tym wie, ale witamina B6, wpływająca korzystnie na szereg procesów organicznych, ma także właściwości łagodzące w przypadku mdłości i odruchów wymiotnych. W I trymestrze ciąży jest niezbędna także z uwagi na konieczność dostarczenia rozwijającemu się dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Źródłami witaminy B6 są przede wszystkim chude mięso, ryby, kiełki pszenicy i warzywa (m.in. kapusta, szpinak, marchew kalafior). Na witaminę tę powinny jednak uważać ciężarne, które mają kłopoty z wątrobą.
Imbir na mdłości w ciąży
Blisko 75% kobiet w I trymestrze ciąży reaguje pozytywnie na imbir – ta cenna przyprawa neutralizuje mdłości, a przy okazji rozgrzewa organizm. Jest przy tym bezpieczny dla płodu. Najlepszy przepis dla przyszłej mamy to plaster świeżego imbiru zalany wrzątkiem lub dodany do gorącej herbaty.
Korzeń przyprawy można także zetrzeć wprost do napoju. Dla miłośniczek korzennego smaku idealny będzie także imbir kandyzowany.
Woda na mdłości
Ten naturalny płyn wpływa korzystnie na pracę organizmu w każdym stanie. W ciąży jest nie tylko niezbędnym składnikiem codziennej diety, ale także doskonałym środkiem nawilżającym skórę i poprawiającym samopoczucie w przypadku odczuwania przykrych dolegliwości.
Wypijanie 3 litrów płynów dziennie (nie tylko czystej wody, także herbaty i soków) to doskonały sposób na pozbycie się z organizmu toksyn.
Dowiedz się więcej: