Wody płodowe – odpływają, pępowina – zostaje odcięta, a łożysko – usunięte. Czy te organy są w ogóle potrzebne? I to jak!
Wody płodowe, pępowina. łożysko… Choć po porodzie stają się bezużyteczne, przez cale 9 miesięcy ciąży utrzymują Twoje maleństwo przy życiu, chroniąc je przez urazami oraz dostarczając mu tlen i składników odżywczych.
Łożysko
Placenta, czyli łożysko, to najważniejszy organ, wykształcający się podczas ciąży w macicy kobiety. Powstaje z tkanki jej śluzówki oraz komórkowej otoczki zarodka i zaczyna pełnić swoje funkcje w 12. tygodniu ciąży. Jego rola w przebiegu ciąży i rozwoju płodu jest nieoceniona. Łożysko – dzięki pępowinie, która jest jego częścią – dostarcza dziecku tlen, pokarm, substancje odżywcze, „dobre” wirusy i przeciwciała, które wspomagają rozwój jego narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych i budują odporność płodu.
Myli się jednak ten, kto uważa, że ten ciążowy organ jedynie przyjmuje cenne składniki. W jego wnętrzu przez cały okres ciąży odbywają się złożone procesy organiczne, których efektem jest m.in. produkcja gonadotropiny kosmówkowej, „kobiecych” hormonów – estrogenu i progesteronu, a także testosteronu czy relaksyny (hormon hamujący skurcze macicy i rozluźniający część łonową miednicy podczas porodu). W łożysku zachodzi również wymiana gazowa oraz reakcje, w wyniku których wydzielane są substancje budulcowe i energetyczne, konieczne dla utrzymania równowagi rozwoju płodu. Przez cały okres ciąży placenta chroni też organizm matki przed obcymi antygenami płodu, które mogą wywołać reakcję serologiczną.
Pępowina
Pępowina jest splotem naczyń krwionośnych i ma postać rurki o długości ok. 60 cm. Przed zapętleniem szyi bądź kończyny płód chroni sprężystość narządu, jaką nadaje mu tzw. galareta Whartona – tkanka łączna, której szczególną właściwością jest zdolność do zaciskania naczyń pępowiny i zmniejszania objętości. Jako część łożyska stanowi połączenie między organizmami matki i dziecka.
Najcenniejszym produktem pępowiny jest przepływająca przez nią krew, która zawiera komórki macierzyste. Ich niezwykłą właściwością jest zdolność nie tylko do zainicjowania procesu tworzenia tkanek, ale także do zastąpienia tych uszkodzonych, odtworzenia ich. To dlatego krew pępowinowa jest substancją tak pożądaną przez kliniki onkologiczne, które korzystają z jej właściwości w leczeniu nowotworów. Główną zaletą pobrania krwi z pępowiny jest uniknięcie inwazyjnych metod pozyskania komórek macierzystych od dawcy, a także jej „długoterminowość” (krew pępowinowa może być przechowywana w odpowiednich warunkach nawet kilkadziesiąt lat).
Krew pępowinowa zawiera niezwykle cenne komórki macierzyste, które z powodzeniem są wykorzystywane w terapiach onkologicznych.
Wody płodowe
Wody płodowe to płyn wypełniający błony płodowe, który zostaje wydalony podczas I etapu porodu. Zanim jednak się to stanie, musi spełnić kilka ważnych zadań. Najważniejszymi z nich są amortyzacja płodu przed wszelkimi urazami mechanicznymi i wstrząsami z zewnątrz, ochrona przed wahaniami temperatury oraz zapewnienie dziecku swobody ruchów. Ale płyn owodniowy wspomaga także transport substancji odżywczych z organizmu matki do krwi płodu. W skład wód płodowych wchodzą więc płyny ustrojowe zarówno kobiety, jak i jej dziecka.
Podczas całego okresu trwania ciąży objętość płynu radykalnie się zmienia. W 9. tygodniu to zaledwie 5-10 ml, ale już w III trymestrze ich objętość wynosi ponad litr. Niepokojący jest stan, gdy wód jest mniej niż 100 ml – mówimy wtedy o małowodziu, i więcej niż 2 litry – wielowodzie.