Jaki odstęp między ciążami jest najlepszy?

Podobno na drugą ciążę zdecydować się jeszcze trudniej, niż na pierwszą. A kiedy ten czas jest najlepszy? Sprawdzamy!

jaki powinien być odstęp między ciążami


Podziel się na


Podobno na drugą ciążę zdecydować się jeszcze trudniej, niż na pierwszą. Kiedy wiemy już, jak w praktyce wygląda wychowanie i opieka nad dzieckiem, bierzemy na siebie ów obowiązek dobrowolnie i ze świadomością idących za nim konsekwencji. A na narzekania w stylu: nie wiedziałam, że to takie trudne, nikt już nie będzie reagował współczuciem… Jaki odstęp między ciążami jest najlepszy? Kiedy kolejna ciąża po porodzie naturalnym? Kiedy kolejna ciąża po cc? Sprawdzamy! 

Jaki powinien być odstęp między ciążami?

Na pytanie, kiedy najlepiej zdecydować się na kolejną ciążę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podejmując tę decyzję należy mieć na uwadze zarówno względy medyczne, finansowe, zawodowe, jak i – te psychiczne. To, z jakich powodów rodzice decydują się na drugie dziecko jest w tej kwestii równie ważne, o ile nie najważniejsze. Dlatego, że tego pragną? Dlatego, że czują presję otoczenia? A może jedynie po to, by ich dziecko nie było jedynakiem? Zanim więc rozpoczniemy starania, warto rozważyć wszelkie za i przeciw, by nasza decyzja była w pełni świadoma i przemyślana.

Przeanalizujemy jedynie względy medyczne, bowiem okazuje się, że decydując się na kolejną ciążę zbyt pochopnie, możemy zaszkodzić nie tylko własnemu zdrowiu, ale i zdrowiu maluszka. Mimo, że ciąża dość solidnie daje się kobiecie we znaki, wystarczy jedno spojrzenie na tę maleńką istotkę, by świeżo upieczona mama zapomniała o wszelkich trudach – zarówno ostatnich kilkunastu godzin, jak i 9 poprzednich miesięcy. Tymczasem, organizm nie zapomina. A przynajmniej nie tak szybko…

Ciąża to dla niego ogromne wyzwanie, którego ślady nosi w sobie jeszcze długi czas po jej zakończeniu. W jej trackie następuje mnóstwo zmian i zaburzeń normalnych fizjologicznych procesów. Krążenie krwi w ciąży wzrasta o ok. 50 proc., zaś objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty zwiększa się o ok. 40 proc. O tyle samo wzrasta pojemność oddechowa i minutowa płuc, zaś objętość nerek – rośnie o ponad 30 proc. Macica, która wcześniej ważyła ok. 70 g, zwiększa masę do ok. 1000, zaś przysadka mózgowa zwiększa objętość o ponad 100 proc. Nasila się krzywizna lędźwiowo-krzyżowa i przygięcie głowy, rośnie napięcie mięśni i więzadeł w środkowym oraz dolnym odcinku kręgosłupa, zaś zmiany hormonalne powodują nadmierne wydzielanie oraz zwiększoną podatność śluzówki na urazy, przekrwienie śluzówki i obrzęki.

Jaki powinien być odstęp między ciążami? Kiedy kolejna ciąża po porodzie naturalnym? Kiedy kolejna ciąża po CC? A kiedy kolejna ciąża po samoistnym poronieniu?

Zdaniem ekspertów czas pomiędzy kolejnymi ciążami przy porodzie naturalnym powinien wynosić przynajmniej 12 – 18 miesięcy

kiedy kolejne dziecko

Jaki odstęp między ciążami jest za krótki?

Badania zaprezentowane przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) pokazują, że aż 1/3 kobiet decyduje się na podjęcie starań o drugie dziecko zbyt szybko.

Kiedy kolejna ciąża po porodzie naturalnym?

Zdaniem ekspertów czas pomiędzy kolejnymi ciążami przy porodzie naturalnym powinien wynosić przynajmniej 12 – 18 miesięcy. Tyle czasu potrzeba, by organizm mógł się wystarczająco zregenerować i wrócić do całkowitej równowagi po zmianach, jakim uległ w czasie poprzedniej ciąży, porodu i połogu.

Co więcej, eksperci zauważają, że jeśli okres ten jest krótszy niż 18 miesięcy, wówczas wzrasta ryzyko komplikacji, takich jak:

Kiedy kolejna ciąża po CC?

A kiedy kiedy kolejna ciąża po cc? W przypadku kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, kwestia kiedy drugie dziecko po cesarce jest szczególnie istotna. Lekarze zazwyczaj zalecają odczekanie co najmniej 18-24 miesięcy przed zajściem w kolejną ciążę, aby dać organizmowi czas na pełne dojście do siebie po porodzie i zagojenie się blizn po cesarskim cięciu.

Kiedy kolejna ciąża po samoistnym poronieniu?

Kiedy kolejna ciąża po samoistnym poronieniu jest możliwa? Decyzja o ponownych staraniach powinna być przemyślana i oparta na zaleceniach medycznych oraz gotowości emocjonalnej rodziców po stracie. Jeżeli poronienie wystąpiło na wczesnym etapie ciąży lekarze często sugerują odczekanie co najmniej jednego pełnego cyklu menstruacyjnego przed próbą zajścia w kolejną ciążę. Pozwala to organizmowi na powrót do normy i na pełne oczyszczenie macicy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby upewnić się, że organizm jest gotowy na kolejną ciążę.

Badania Centers for Disease Control and Prevention pokazują, że aż 1/3 kobiet decyduje się na podjęcie starań o drugie dziecko zbyt szybko.

kiedy kolejna ciąża po samoistnym poronieniu

Jaki odstęp między ciążami jest za długi?

Co ciekawe, eksperci zwracają też uwagę na to, że odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami nie powinien być zbyt długi – najlepiej, jeśli nie będzie przekraczał 60 miesięcy, czyli 5 lat. Po długim czasie od ostatniej ciąży organizm kobiety jest traktowany nie jak organizm wieloródki, ale pierworódki. Dłuższy okres oczekiwania może doprowadzić do wyższych wskaźników powikłań ciążowych, takich jak nadciśnienie ciążowe czy przedwczesny poród.

Dowiedz się także: