Jak wybrać szpital do porodu? – praktyczne rady

Który szpital do porodu będzie najbardziej odpowiedni? Jakimi względami kierować się przy jego wyborze?

wybór szpitala do porodu kiedy


Podziel się na


Spis treści
1. 
Kiedy wybrać szpital do porodu?
2. 
Czy do porodu wybrać szpital, w którym pracuje lekarz prowadzący ciążę?
3. 
Jak wybrać szpital do porodu? Pomyśl, jaki poród planujesz!
4. 
Za co płacimy na porodówce?
5. 
W jakie odległości wybrać szpital do porodu?
6. 
Wybór szpitala do porodu -  formalności
6.1. 
Jak wybrać szpital do porodu - formalności przed porodem:

W przypadku porodów nie obowiązuje rejonizacja. To, że w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajduje się szpital położniczy wcale nie oznacza, że to właśnie w nim musi przyjść na świat twoje dziecko. Chyba, że sama tego chcesz. Jak wybrać szpital do porodu? Kiedy wybrać szpital do porodu? Na jakie kwestie zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Kiedy wybrać szpital do porodu?

Wybór odpowiedniego szpitala do porodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli rodzice. Odpowiedni szpital może zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i dziecka. Ale kiedy wybrać szpital do porodu? Najlepiej zacząć poszukiwania i planowanie już na początku drugiego trymestru ciąży. W ten sposób rodzice mają wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i wybrać szpital, który najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Ostateczną decyzję o wyborze szpitala do porodu najlepiej podjąć na kilka tygodni przed przewidywanym terminem porodu. Daje to czas na załatwienie wszystkich formalności i przygotowanie się do porodu. Wybór szpitala do porodu – kiedy to zrobić? Teraz już wiesz! O co jeszcze powinnaś zadbać wybierając porodówkę?

Czy do porodu wybrać szpital, w którym pracuje lekarz prowadzący ciążę?

Oczywistym jest, że w przypadku, kiedy lekarz prowadzący ciążę ma dyżury w określonym szpitalu, to właśnie tam będzie chciała rodzić przyszła mama. Choć nie zawsze istnieje możliwość, by ginekolog prowadzący ciążę, był przy porodzie obecny, zawsze można się o to postarać. Co więcej, nawet gdy lekarz nie będzie mógł w porodzie uczestniczyć, osoby przyjmujące ciężarną na oddział będą z pewnością pytać o to, kto prowadzi ciążę, a informacja ta może być ważna dla personelu. Być może lekarz zostawia jakieś własne wytyczne czy wskazówki dotyczące danej pacjentki, a ponadto – możemy mieć większą pewność, że dostaniemy taką opiekę, na jakiej nam zależy.

Decydując się na wybór ginekologa do prowadzenia ciąży, sprawdźmy więc na początku – czy i w jakim szpitalu dyżuruje. To będzie dobra wskazówka – jak wybrać szpital do porodu! Sprawdź również, czy w szpitalu są dostępni specjaliści, tacy jak neonatolodzy czy anestezjolodzy, którzy mogą być potrzebni w trakcie porodu.

Jak wybrać szpital do porodu? Pomyśl, jaki poród planujesz!

Jeżeli od dawna interesuje nas dany rodzaj porodu – marzy nam się poród w wodzie, poród aktywny czy po prostu poród rodzinny – głównym kryterium wyboru szpitala do porodu powinna być właśnie dostępność tego rodzaju usługi w danej placówce. Nie warto przy tym ograniczać się do wiedzy dostępnej w internecie – być może szpital nie informuje o takiej możliwości, a tymczasem w jego przypadku jest ona standardem. Najlepiej więc zadzwonić i umówić się na rozmowę na miejscu. W niektórych placówkach istnieje bowiem możliwość obejrzenia sali porodowej – warto z niej skorzystać!

Warto zapytać personel szpitala o wszystko, co tylko przychodzi nam do głowy i jest dla nas ważne:

  • Jak często stosuje się nacinanie krocza?
  • W jaki sposób zapobiega się bólowi podczas porodu?
  • Czy można rodzić w wybranej przez siebie pozycji?
  • Czy szpital posiada odpowiednie wyposażenie w razie komplikacji w czasie porodu (niezbędne urządzenia pozwalające udzielić natychmiastowej pomocy)?
  • Czy w przypadku ich wystąpienia pomoc noworodkowi zostanie udzielona na miejscu czy też dziecko zostanie przewiezione do innej placówki (chodzi o tzw. stopień referencyjności szpitala)?
  • Jak wygląda kwestia opieki poporodowej?
  • Ilu osobowe są sale szpitalne?
  • Co rodząca ma w nich do dyspozycji?
  • Czy w szpitalu istnieją specjalne pokoje rodzinne, gdzie będziecie mogli we trójkę spędzać czas z noworodkiem?
  • Czy w szpitalu jest poradnia laktacyjna, a jeśli tak – jak często dyżurują konsultanci?

Zdecydowanym minimum jest konieczność dowiedzenia się, w którym miejscu w danym szpitalu porodówka jest zlokalizowana. Być może w placówce jest kilka drzwi wejściowych – w momencie, gdy wybije godzina „0”, warto wiedzieć, które drzwi doprowadzą nas do niej najszybciej.

Kiedy wybrać szpital do porodu? Najlepiej zacząć poszukiwania i planowanie już na początku drugiego trymestru ciąży.

jak wybrać szpital do porodu formalności

Za co płacimy na porodówce?

Kolejną istotną kwestią są opłaty, jakie możesz ponieść za dane udogodnienia na porodówce. Ich istnienie i wysokość również zależą od danej placówki, więc nie bój się pytać. Dowiedz się, jak personel podchodzi do kwestii znieczulenia – czy faktycznie możesz liczyć na to, że dostaniesz je na „życzenie” (bez wskazań medycznych). Zapytaj, ile kosztuje pojedyncza sala do porodu lub dedykowana położna i czy możliwy jest poród rodzinny. 

Jeśli okaże się, że dany szpital ma w ofercie wszystko, czego potrzebujesz, ale ceny zdecydowanie przewyższają twoje możliwości, nie rezygnuj i poszerz pole poszukiwań. Być może placówka zlokalizowana w sąsiedniej miejscowości trafniej odpowiada nie tylko na twoje potrzeby, ale i możliwości finansowe?

W jakie odległości wybrać szpital do porodu?

Oczywiście do sprawy tej podejść należy z rozsądkiem. Wybieranie szpitala oddalonego kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania nie będzie dobrym pomysłem. To, że termin porodu zaplanowany jest na 15 kwietnia, a partner już dawno zabukował na ten czas urlop wcale nie oznacza, że dziecko dostosuje się do naszych planów. Jeśli z jakichś względów poród rozpocznie się wcześniej i konieczne będzie natychmiastowe dostanie się na oddział, wymarzony szpital może się okazać po prostu nieosiągalny.

Sprawdźmy też, ile zajmuje dotarcie do placówki w godzinach szczytu – pamiętajmy, że porę dnia swojego wyjścia na świat wybiera dziecko.

Sprawdź, czy w szpitalu są dostępni specjaliści, tacy jak neonatolodzy czy anestezjolodzy, którzy mogą być potrzebni w trakcie porodu.

jaki szpital do porodu

Wybór szpitala do porodu –  formalności

Wybór szpitala do porodu wymaga również załatwienia pewnych formalności. Warto wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne i jakie kroki należy podjąć, aby wszystko przebiegło sprawnie.

Jak wybrać szpital do porodu – formalności przed porodem:

  • rejestracja w szpitalu – wiele szpitali wymaga wcześniejszej rejestracji, sprawdź, jakie są terminy i procedury rejestracji;
  • dokumenty medyczne, karta ciąży, badania w ciąży – przygotuj całą dokumentację medyczną, w tym wyniki badań prenatalnych, kartę ciąży i wszelkie inne istotne dokumenty.
  • plan porodu – warto przygotować plan porodu, który uwzględnia preferencje dotyczące metod znieczulenia, obecności osoby towarzyszącej oraz innych istotnych kwestii.

Swoje wątpliwości dotyczące tego, jak wybrać szpital do porodu rozwiewaj u źródła, a przy okazji konsultuj u doświadczonych mam – znajomych, a także tych, które spotkasz w internecie. To oczywiste, że każda placówka będzie wypowiadać się o swoich usługach pozytywnie – tego, jak jest naprawdę dowiesz się tylko od osób, które miały z nią bezpośredni kontakt. 

Dowiedz się także: