Jaki wybrać szpital do porodu? – praktyczne rady

Który szpital do porodu będzie najbardziej odpowiedni? Jakimi względami kierować się przy jego wyborze?

noworodek urodzony w szpitalu


Podziel się na


W przypadku porodów nie obowiązuje rejonizacja. To, że w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajduje się szpital wcale nie oznacza, że to właśnie w nim musi przyjść na świat twoje dziecko. Chyba, że sama tego chcesz. Jak więc wybrać placówkę do porodu? Na jakie kwestie zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Czy do porodu wybrać szpital, w którym pracuje lekarz prowadzący?

Oczywistym jest, że w przypadku, kiedy lekarz prowadzący ciążę ma dyżury w określonym szpitalu, to właśnie tam będzie chciała rodzić przyszła mama. Choć nie zawsze istnieje możliwość, by ginekolog prowadzący ciążę, był przy porodzie obecny, zawsze można się o to postarać.

Co więcej, nawet gdy lekarz nie będzie mógł w porodzie uczestniczyć, osoby przyjmujące ciężarną na oddział będą z pewnością pytać o to, kto prowadzi ciążę, a informacja ta może być ważna dla personelu. Być może lekarz zostawia jakieś własne wytyczne czy wskazówki dotyczące danej pacjentki, a ponadto – możemy mieć większą pewność, że dostaniemy taką opiekę, na jakiej nam zależy.

Decydując się na wybór ginekologa, sprawdźmy więc na początku czy i w jakim szpitalu dyżuruje.

Wybierając szpital pomyślmy, jaki poród planujemy

Jeżeli od dawna interesuje nas dany rodzaj porodu – marzy nam się poród w wodzie, poród aktywny czy po prostu poród rodzinny – głównym kryterium wyboru szpitala do porodu powinna być właśnie dostępność tego rodzaju usługi w danej placówce. Nie warto przy tym ograniczać się do wiedzy dostępnej w internecie – być może szpital nie informuje o takiej możliwości, a tymczasem w jego przypadku jest ona standardem.

Najlepiej więc zadzwonić i umówić się na rozmowę na miejscu. W niektórych placówkach istnieje bowiem możliwość obejrzenia sali porodowej – warto z niej skorzystać! Zdecydowanym minimum jest konieczność dowiedzenia się, w którym miejscu w danym szpitalu porodówka jest zlokalizowana. Być może w placówce jest kilka drzwi wejściowych – w momencie, gdy wybije godzina „0”, warto wiedzieć, które drzwi doprowadzą nas do niej najszybciej.

noworodek urodzony w szpitalu

Za co zapłacimy na porodówce?

Kolejną istotną kwestią są opłaty, jakie możesz ponieść za dane udogodnienia na porodówce. Ich istnienie i wysokość również zależą od danej placówki, więc nie bój się pytać. Dowiedz się, jak personel podchodzi do kwestii znieczulenia – czy faktycznie możesz liczyć na to, że dostaniesz je na „życzenie” (bez wskazań medycznych) czy też będziesz musiała je poprzeć stosowną opłatą? Jeśli okaże się, że dany szpital ma w ofercie wszystko, czego potrzebujesz, ale ceny zdecydowanie przewyższają twoje możliwości, nie rezygnuj i poszerz pole poszukiwań. Być może placówka zlokalizowana w sąsiedniej miejscowości trafniej odpowiada nie tylko na twoje potrzeby, ale i możliwości finansowe?

W jakie odległości wybrać szpital do porodu?

Oczywiście do sprawy tej podejść należy z rozsądkiem. Wybieranie szpitala oddalonego kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania nie będzie dobrym pomysłem. To, że termin porodu zaplanowany jest na 15 kwietnia, a partner już dawno zabukował na ten czas urlop wcale nie oznacza, że dziecko dostosuje się do naszych planów. Jeśli z jakichś względów poród rozpocznie się wcześniej i konieczne będzie natychmiastowe dostanie się na oddział, wymarzony szpital może się okazać po prostu nieosiągalny.

Sprawdźmy też, ile zajmuje dotarcie do placówki w godzinach szczytu – pamiętajmy, że porę dnia swojego wyjścia na świat wybiera dziecko.

noworodek urodzony w szpitalu

Procedury medyczne podczas porodu – o co pytać przed porodem?

Warto zapytać personel szpitala o wszystko, co tylko przychodzi nam do głowy i jest dla nas ważne.

  • Jak często stosuje się nacinanie krocza?
  • W jaki sposób zapobiega się bólowi?
  • Czy można rodzić w wybranej przez siebie pozycji?
  • Czy szpital posiada odpowiednie wyposażenie w razie komplikacji w czasie porodu (niezbędne urządzenia pozwalające udzielić natychmiastowej pomocy)?
  • Czy w przypadku ich wystąpienia pomoc noworodkowi zostanie udzielona na miejscu czy też dziecko zostanie przewiezione do innej placówki (chodzi o tzw. stopień referencyjności szpitala: 1, 2 lub 3)?
  • Jak wygląda kwestia opieki poporodowej?
  • Ilu osobowe są sale szpitalne?
  • Co rodząca ma w nich do dyspozycji?
  • Czy w szpitalu istnieją specjalne pokoje rodzinne, gdzie będziecie mogli we trójkę spędzać czas z noworodkiem?
  • Czy w szpitalu jest poradnia laktacyjna, a jeśli tak – jak często dyżurują konsultanci?

Swoje wątpliwości rozwiewaj u źródła, a przy okazji konsultuj u doświadczonych mam – znajomych, a także tych, które spotkasz w internecie. To oczywiste, że każda placówka będzie wypowiadać się o swoich usługach pozytywnie – tego, jak jest naprawdę dowiesz się tylko od osób, które miały z nią bezpośredni kontakt.