Jestem mamą dzieci rok po roku!

Dla jednych to świadomy, przemyślany wybór. Inni nawet nie wyobrażają zaś sobie takiej sytuacji!

jestem.mamą.dzieci.rok.po.roku.ciazowy.pl


Podziel się na


Spis treści
1. 
Najlepiej, jeśli to świadoma decyzja – FAKT
2. 
Poczujesz, że jedno dziecko to był luz – FAKT
3. 
Będziesz miała mniej przygotowań – FAKT
4. 
Będzie ciężko – FAKT
5. 
Starsze dziecko będzie robiło sceny zazdrości – MIT
6. 
Dzieci o tak małej różnicy wieku wychowuje się niemal jak bliźniaki – MIT
7. 
Karmienie podczas ciąży jest niewskazane – MIT
8. 
To nierozsądne! - MIT

Rodzenie dzieci rok po roku z pewnością budzi wiele emocji, a dla mamy i taty – przynosi masę nowych wyzwań. Oto fakty i mity na ten temat!

W kwestii zachodzenia od razu w drugą ciążę większość osób ma zdecydowane poglądy. Albo uważa to za dobry pomysł, by za jednym razem „wyjść z pieluch” i mieć dwójkę maluchów z podobnymi problemami, na podobnym etapie rozwoju. Albo też wydaje im się to czymś tylko dla osób o bardzo mocnych nerwach. Niektórzy o tym marzą, inni – łapią się za głowę na samą myśl;. Jak to jest naprawdę z dziećmi „rok po roku”? Oto fakty i mity poparte rozmowami z mamami, których dzieci dzieli niewielka różnica wieku.

Najlepiej, jeśli to świadoma decyzja – FAKT

Ponieważ dzieci o bardzo małej różnicy wieku stanowią spore wyzwanie, decyzja o przyjęciu właśnie takiej strategii powinna być decyzją świadomą i przemyślaną. Trzeba znać plusy i minusy, być przygotowanym na to, co może się zdarzyć. Aleksandra, mama Krzysia i Beatki, tak opisuje powody swojej decyzji: – Zdecydowałam się na drugie dziecko w niedługim czasie po pierwszym, by niejako z marszu wkroczyć na powrót w mało regenerujący „tryb pracy”. Przejść z pieluch w pieluchy. Co więcej, mała różnica wieku pozytywnie wpływa na relacje i możliwość interakcji rodzeństwa. Wiadomo, organizm przy drugiej ciąży jest w większym obciążeniu niż przy pierwszej, ale na szczęście odbyło się bez większych problemów. Uważam, że drugie dziecko w niedługim czasie po pierwszym ma wiele plusów i gdybym miała zdecydować jeszcze raz – podjęłabym taka sama decyzję.

Z kolei Kasia, mama rocznej Tosi, jest aktualnie w drugiej ciąży, choć jeszcze rok temu nie sądziła, ze tak szybko zdecyduje się na kolejne dziecko. Ale wszystko szybko się zmieniło… – Dlaczego chciałam szybko zajść w drugą ciążę? Trochę z wygody. Wiedziałam, że jeśli wrócę do pracy, codziennych kontaktów z dorosłymi ludźmi i „problemami pierwszego świata”, rozkręcę się tam, to z każdym miesiącem coraz mniej będę chciała wrócić do pieluchowo-zupkowego transu. Podpatrzyłam też u siostry i znajomych, że taka mała różnica wieku dobrze wpływa na relacje między dziećmi.

jestem.mamą.dzieci.rok.po.roku.ciazowy.pl

Poczujesz, że jedno dziecko to był luz – FAKT

Dwójka dzieci w podobnym wieku zdecydowanie zmienia perspektywę! – Kiedy był tylko Kuba, myślałam, że jest mi ciężko, że mam mało czasu dla siebie. Teraz chce mi się z siebie śmiać, bo miałam go całkiem sporo w porównaniu z tym, co jest teraz kiedy mamy jeszcze Hanię – wspomina Natalia, która wraz z mężem zdecydowała, że obiorą strategię dwójki dzieci w małym odstępie czasu. Inne mamy podkreślają, że to tylko pewien etap, który przychodzi, gdy młodsze dziecko jest już bardziej aktywne, ale dwójka maluchów nie jest jeszcze w stanie spędzać czas razem.

Będziesz miała mniej przygotowań – FAKT

Oto fakt, za którym murem stoją mamy dzieci w podobnym wieku. Z pewnością czeka mniej „dokształcania się”, czytania, przypominania sobie jak to jest zajmować się noworodkiem, niemowlakiem. Pod wieloma względami mniej będzie też zakupów, bo takie sprzęty, jak wanienka, przewijak – już są. Z pewnością, nawet jeśli drugie dziecko nie będzie tej samej płci co pierwsze, wiele ubranek także szybko otrzyma drugie życie.

Będzie ciężko – FAKT

Niestety, tego w zasadzie nie da się uniknąć. Na pewno wychowywanie dwójki dzieci w podobnym wieku to coś bardzo wymagającego i absorbującego. Przyznaje to w zasadzie każda mama z dwójką maluchów. Czasem może to wręcz przytłaczać, dlatego tak ważne jest oparcie w partnerze.

Starsze dziecko będzie robiło sceny zazdrości – MIT

Istnieje przekonanie, że młodsze dziecko, które jeszcze nie do końca rozumie co się stało, może mieć większe trudności z adaptacją do nowej sytuacji. Jednak to wcale nie reguła! Okazuje się, że może być dobrze – bez scen zazdrości i ataków furii. Aleksandra chwali sobie owocne rozmowy z młodszym synem i tłumaczenie mu pewnych spraw: – Liczyłam się z początkowymi problemami z zaakceptowaniem nowego, absorbującego członka rodziny, jednak ku mojemu zaskoczeniu, starszy brat szczerze się ucieszył, że siostra już się urodziła. Paulina, mama dwóch małych dziewczynek, sugeruje, że najważniejsze, by starsze dziecko nie czuło się wykluczone, a także, by zapewniać mu regularnie, codziennie czas poświęcony tylko jemu. Podkreśla też kluczową rolę taty, który najlepiej, by w tym okresie był zdecydowanie bardziej obecny i poświęcał znacznie więcej uwagi starszemu maluchowi.

jestem.mamą.dzieci.rok.po.roku.ciazowy.pl

Dzieci o tak małej różnicy wieku wychowuje się niemal jak bliźniaki – MIT

Dzieci, nawet te z bardzo małą różnicą wieku, rodzone jedno po drugim, mają już zupełnie inne potrzeby niż bliźniaki, są na kompletnie innym etapie rozwoju i, przynajmniej przez pierwsze lata życia, tak właśnie zostanie. Faktycznie łatwiej jest być może z tego względu, że jesteśmy cały czas „na bieżąco”.

Karmienie podczas ciąży jest niewskazane – MIT

Zachodząc w drugą ciążę można z powodzeniem karmić starsze dziecko. Nic nie przemawia za odstawieniem go od piersi tylko z tego powodu. Jeden z często przywoływanych argumentów to fakt, że podczas karmienia wydzielana jest oksytocyna, która może wywołać przedwczesny poród. Jest to mit.

To nierozsądne! – MIT

O tym, czy można zachodzić w kolejną ciążę decyduje lekarz, a nie opinie osób mniej lub bardziej życzliwych. To, że według niektórych jest to nierozsądne, że nadmiernie obciążamy organizm, to tylko stereotypowa opinia. Prawdę powie nam lekarz na podstawie badań oraz wiedzy o historii poprzedniej ciąży. Kasia, w kwestii odstępu między jedną a drugą ciążą, kierowała się wytycznymi od ginekologa, a kiedy odpowiedni czas minął… – Czułam się super, blizna ładnie się zrosła, więc pozostało tylko działać – dodaje.