Jesteś w ciąży? Nie rezygnuj z życia towarzyskiego!

Ciąża to idealny czas na spotkania towarzyskie, które pozwolą Ci się zrelaksować i jeszcze pełniej przeżywać swój stan. Nie rezygnuj z nich!

kobieta w ciąży i jej przyjaciółka siedzą na tarasie


Podziel się na


Gdy na teście ciążowym pojawiły się upragnione dwie kreseczki, nie możesz oprzeć się pokusie dzielenia się swym szczęściem ze wszystkimi.  Szybko jednak głowę zaczynają Ci zaprzątać sprawy związane z kompletowaniem wyprawki, przygotowywaniem się do porodu i planowaniem Waszego nowego, rodzinnego życia. A przecież ciąża to idealny czas na spotkania towarzyskie, które pozwolą Ci się zrelaksować i jeszcze pełniej przeżywać swój stan. Nie rezygnuj z nich!

Póki możesz?

Pewnie już nie raz od czasu pochwalenia się swoim stanem usłyszałaś od bliskich, znajomych i całkiem obcych ludzi, żebyś korzystała z ostatnich miesięcy wolności. Póki możesz, bo później to będą już tylko pieluchy, kleiki i kupki. Jako świadoma i nadążająca za nowoczesnością kobieta zdajesz sobie na pewno sprawę, że wszystkie te historie są grubo przesadzone. Dziecko wcale nie musi oznaczać ani końca Twojej kariery zawodowej, ani życia towarzyskiego.

Prawdą jest jednak, że pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka będą dla Ciebie bardzo intensywne. Niejedna świeżo upieczona mama narzeka na brak czasu na inne (domowe) obowiązki czy nawet niedospanie. Trudno więc się dziwić, że spotkania towarzyskie stają się w tej sytuacji utopią. W stanie błogosławionym, o ile ciąża przebiega prawidłowo i samopoczucie pozwala Ci na czerpanie z wolnego czasu jak najwięcej przyjemności, masz szansę nie tylko kontynuować swoje znajomości, ale i odnowić te stare (bo wreszcie jest czas podzwonić po dawnych znajomych) lub zawrzeć nowe. Warto skorzystać z tej okazji.

kobieta w ciąży siedzi na fotelu z psem obok i pije napój

Imprezy

Wiele przyszłych mam na pytanie (jeśli w ogóle ono pada!), czy wybiera się na przyjęcie jest skonsternowanych. No bo jak to: na imprezę z brzuchem? Nie wypada? Bzdura. Dlaczego masz nie bawić się, nosząc pod sercem jednoznaczny dowód Twojej ogromnej radości i szczęścia? Choć możesz na początku czuć się nieco poirytowana faktem, że znajomi obchodzą się z Tobą jak z jajkiem i są jacyś ostrożniejsi w kontakcie z Tobą, to pamiętając, że ciąża to nie choroba, możecie wspólnie tańczyć, śpiewać, żartować, pić (naturalnie Ty – wszystko, co nie zawiera procentów), słowem: bawić się do upadłego. O ile, oczywiście, pozwoli Ci na to samopoczucie, nastrój i… maleństwo.

Plotki i ploteczki

Czy może być coraz milszego od wspólnych spotkań z przyjaciółkami? Choć tradycyjnej kawy musisz tym razem sobie odmówić, plotki z pewnością poprawią Twoje samopoczucie. Aby się zbytnio nie znudzić, możecie spotykać się w różnych ciekawych miejscach: kawiarni, lodziarni, centrum handlowym czy parku – na spacerze. Możesz też spokojnie wpraszać się do swoich dobrych znajomych – w końcu… ciężarnej się nie odmawia.

Nowe znajomości

Imprezy, ploteczki, spacery, wypady do kina czy kawiarni, a dodatkowo specjalne przyjęcie z okazji Twojego stanu – czy życie towarzyskie w ciąży naprawdę może obumrzeć przy takich atrakcjach?

Wydaje Ci się, że w ciąży nie ma szans przydarzyć się nowa znajomość, a na nowe przyjaźnie jesteś już za stara? Nic bardziej mylnego. Ciekawi, przyjaźnie nastawieni i podobni do Ciebie pod względem osobowości ludzie wciąż istnieją, a budowanie przyjaźni i dobrych relacji to nie tylko domena czasu młodości. W tym szczególnym czasie najłatwiej będzie zawrzeć znajomość z kimś, kogo interesuje i zajmuje to samo, co Ciebie, a więc ciąża i wszystko, co z nią związane. Przyszłe mamy spotkasz np. w szkole rodzenia, jeśli zdecydujesz się uczęszczać na zajęcia, ale także w parku czy innych miejscach, w których bywasz. Dzięki nowej znajomości będziesz miała nie tylko okazję do woli rozmawiać o tym, co dla Ciebie teraz najważniejsze, ale i dzielić radości i trudy macierzyńskiej drogi. A przy okazji to doskonałe towarzystwo na spacery i wspólne zabawy Waszych dzieci, wciąż jeszcze ukrywających się w brzuchach.

kobiety siedzą na kocach a tle leży pies na trawie

Baby shower

Jeśli jeszcze nie słyszałaś bądź nie myślałaś o baby shower to czas najwyższy szepnąć swoim koleżankom o tym, że fajnie byłoby zorganizować takie przyjęcie, zanim trafisz na porodówkę. Baby shower, czyli „impreza bocianowa”, to wyjątkowe spotkanie przyszłej mamy z rodziną, przyjaciółkami i/lub koleżankami z pracy, na której jest obsypywana prezentami. Podarunki obejmują nie tylko wyprawkę, ale także niezapomniane gadżety, które są dla kobiet cudownymi pamiątkami i dowodami serdeczności i przyjaźni bliskich. Poza tym przyjęcie brzuszkowe to radosny czas rozmów, zabaw, a nawet konkursów – wszystko zależy od inwencji organizatorów. A co najlepsze – nie musisz się martwić o nic! Jedynym Twoim obowiązkiem jest… pojawić się na przyjęciu.

Tylko ostrożnie

W życiu towarzyskim w ciąży nie ma nic złego. Możesz relaksować się do woli, o ile nie szkodzi to Twojemu zdrowiu i zdrowiu maleństwa. Bądź wyczulona na wszelkie reakcje organizmu, natychmiast interweniuj, gdy poczujesz się, że coś jest nie tak. Nic nie jest ważniejsze od ciąży. Poza obserwacją swojego samopoczucia, zwróć czasem uwagę na to, jak w Twoim towarzystwie czują się inni. Choć to absolutnie zrozumiałe i normalne, że w ciąży masz ochotę mówić tylko o ostatnich badaniach, wymiarach malucha, zakupie nowych ubranek i gadżetów oraz planach wychowawczych, i znajomi chętnie podzielą Twoją radość, daj im czasem odetchnąć od tego tematu i posłuchaj, co mają Ci do powiedzenia. Może właśnie chcą Cię poinformować, że za niedługo zrozumieją Twoje szaleństwo na punkcie błogosławionego stanu…?