Jeszcze raz! Czy czytanie w kółko tych samych książek dziecku czyni je mądrzejszym?

Prawdopodobnie każdy rodzic „przerobił” czytanie tej samej bajki w kółko. Dlaczego to tak ważne dla dziecka? Jak wpływa to na rozwój?

mama i dziecko czytają książkę


Podziel się na


Prawdopodobnie każdy rodzic na pewnym etapie mierzył się z czytaniem tej samej bajki lub tego samego zestawu bajek „w kółko”. Znasz to? Dorosły ma już serdecznie dość przygód kotka, świnki czy króliczka i zna je na pamięć, a dziecko z uporem żąda kolejnego, kolejnego i kolejnego powrotu do tych historii. Dlaczego tak się dzieje? I w jaki sposób wpływa to na rozwój malucha?

Jeszcze raz… i jeszcze raz… i jeszcze…

Kolejny podobny wieczór – przygotowujesz do snu swoją pociechę. Układacie się wygodnie, dziecko przytula się do ciebie, a ty pytasz na jaką bajkę ma ochotę, w skrytości ducha licząc, że na jedną z pięciu nowych książeczek, które niedawno kupiłaś. Cóż… nie tym razem. Tym razem znów będzie to TA książka. Znasz ją już na pamięć, śni ci się po nocach i marzysz o przerzuceniu się wreszcie na coś innego…

Czytanie jednej bajki (lub zestawu bajek) w kółko przez dłuższy czas może być dla dorosłego przeżyciem… najłagodniej mówiąc, ciężkim. Po pierwszym zachwycie nad przesłaniem książeczki, cudownymi obrazkami, przychodzi znużenie, a później głęboka niechęć i poczucie, że jeśli jeszcze raz ją przeczytasz to zwariujesz. Wcale nas to nie dziwi, też jesteśmy rodzicami! Okazuje się jednak, że czytanie w kółko tej samej książki ma zaskakująco pozytywny wpływ na rozwój dziecka. I to niezależnie od tego, czy to ty czytasz maluchowi, czy to twoja pociecha czyta, a ty słuchasz.

dziecko czyta książkę na łóżku

Dlaczego dzieci lubią czytać te same książki?

Zanim przeanalizujemy zalety, warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego dzieci tak uwielbiają słuchać tych historii? Chodzi przede wszystkim o fakt, że znajdują one komfort w znanych już sobie czynnościach. Lubią to, co już znają, a powtarzalność wywołuje w nich pożądane poczucie przewidywalności i pewności. Dodatkowo, maluchom więcej czasu zajmuje zakodowanie i zapamiętanie pewnych informacji, szybciej też zapominają, dlatego wolą to, co już znają.

mama i dziecko czytają książkę

Zalety powtarzalnego czytania

Czytanie wielokrotnie tej samej książki ma sporo zalet!

  • Pomaga budować słownictwo – dzieci uczą się powtarzając, a więc dzięki wielokrotnemu przeczytaniu tej samej bajki nasza pociecha zapamiętuje słowa i utrwala je. Mimo, że wydawać by się mogło, iż lepsze będzie częstsze czytanie większej ilości książek, w tym przypadku ważniejsze jest efektywne zapamiętywanie dzięki powtarzalności.
  • Powtarzanie czytania tej samej książki wspomaga także naukę czytania, pomaga rozpoznawać słowa pisane – kiedy dziecko zrozumie już, że pismo może reprezentować to, co wypowiadane.
  • Nauka mówienia to nie tylko słowa, ale także pewien rytm wypowiedzi, intonacja i to, w jaki sposób słowa łączą się w zdania – czytanie dziecku to świetny sposób, by je tego nauczyć, a powtarzalność tej czynności sprawia, że maluch wszystko sobie utrwala.
  • Czytanie ze zrozumieniem to bardzo ważna, choć często niedoceniana umiejętność, którą można kształtować przez wielokrotne „przerabianie” tej samej bajki – dzięki temu maluch za każdym razem rozumie coraz więcej i zauważa kolejne niuanse i aspekty historii.
  • Dziecko, które rozumie daną historię, czuje się pewniej, pomaga to budować jego pewność siebie. To z kolei sprawi, że kojarzy czytanie z czymś przyjemnym i będzie chciało tę czynność wykonywać dalej.
  • Liczy się także powtarzalność – tak ważne dla komfortu każdego dziecka – oraz poczucie sprawczości, jakie zyskuje wybierając ulubioną książeczkę raz za razem.
mama i dziecko czytają książkę

Pomyśl o tym, gdy dziś wieczorem maluch poprosi cię znów o przeczytanie tej samej książki!