21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe, sprawdź terminy ważnych badań i dowiedz się, jakie fazy rozwoju przechodzi właśnie Twój maluch.

Korzystanie z kalendarza jest niezwykle proste. Wybierz trymestr lub tydzień ciąży, klikając w odpowiednią zakładkę poniżej.21
Tydzień ciąży
— 2 trymestr —
różowa grafika wektorowa liścia w lewym rogu
Ty
Dziecko

Już znacznie intensywniej odczuwasz ruchy dziecka. Niekiedy może ono rozpychać się i kopać nawet przez cały dzień. Twoja rozszerzająca się macica zaczyna uciskać na organy wewnętrzne, w tym na żołądek, co może być powodem zgagi i niestrawności. Jej dno jest już wyczuwalne ok. 1 cm nad pępkiem, a wysokość od spojenia łonowego wynosi prawie 21 cm. Przybierając na wadze, zaczynasz również bardziej się pocić.

Dodatkowo mogą wystąpić bóle pleców, zwłaszcza przy nieodpowiedniej postawie. Warto wówczas pomyśleć o ćwiczeniach odprężających, które nie narażą cię na urazy i nadmierny wysiłek. Joga, pływanie i spacery będą dla ciebie idealną formą fizycznego wypoczynku i wyciszenia.

Pamiętaj!

W tym okresie wykonuje się badanie genetyczne II trymestru, czyli tzw. USG połówkowe. Przedział czasowy przewidziany na to badanie to okres między od 18 a 22 tygodniem ciąży.

Od ciemienia do końca tułowia dziecko mierzy ok. 16 cm. Jego waga wzrosła do 300 g. Zaczyna kształtować się układ odpornościowy, powstają białe krwinki, zwalczające infekcje. Zmysły dziecka rozwijają się nadal, a mózg i włókna nerwowe umożliwiają naukę przez dotyk.

U chłopców z brzuszka do moszny zaczynają przemieszczać się jądra, wewnątrz których tworzą się prymitywne plemniki. Rytm serca płodu reguluje się, a okresy czuwania przeplatają się z czasem jego aktywności. Małżowina uszna nabrała już ostatecznego kształtu. Skóra dziecka staje się grubsza, a na języku udoskonalają się kubki smakowe. Maluch obraca się, kołysze biodrami, zgina nogi i ręce, a nawet głaszcze się po buzi.

Podziel się na


różowa grafika wektorowa z kilkoma liścmi
różowa grafika wektorowa liści i serc