25 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe, sprawdź terminy ważnych badań i dowiedz się, jakie fazy rozwoju przechodzi właśnie Twój maluch.

Korzystanie z kalendarza jest niezwykle proste. Wybierz trymestr lub tydzień ciąży, klikając w odpowiednią zakładkę poniżej.25
Tydzień ciąży
— 2 trymestr —
różowa grafika wektorowa liścia w lewym rogu
Ty
Dziecko

Cały czas przybierasz na wadze. Brzuch staje się coraz większy i cięższy, dlatego nadal możesz odczuwać bóle pleców i kręgosłupa. Twoja macica jest już tak duża, że naciska na przeponę, dlatego szybko się męczysz, brakuje ci tchu, miewasz zadyszkę. Cały czas możesz mieć zaparcia, które w niektórych przypadkach, prowadzą do powstawania hemoroidów.

Pamiętaj, żeby jeść potrawy lekkostrawne i pić dużo płynów. Nie powinnaś przejmować się większą wrażliwością oka na światło. Jest to całkowicie naturalny objaw. Możesz wówczas użyć delikatnych kropli, które nawilżą twoje oczy i poprawią ich stan. Cały czas odczuwasz ruchy swego dziecka – wiesz nawet, kiedy ma czkawkę!

Płód jest o 1 cm dłuższy niż tydzień temu. Jego waga osiąga nawet 700 g. W płucach cały czas rozwijają się naczynia krwionośne. Pępowina dziecka jest w tym momencie gruba i mocna. W jej wnętrzu przebiegają dwie tętnice, otoczone galaretowatą substancją ochronną.

Bardzo dobrze rozwinięty jest u płodu zmysł smaku. Twoje dziecko może już odróżnić smak słodki lub kwaśny. Otwierają się jego nozdrza, a nerwy w okolicach warg i ust stają się bardziej wrażliwe. Jest to rodzaj treningu, przygotowującego do ssania sutka. Na tym etapie rozwoju, płód może odczuwać ból, reagować na światło i dźwięk. Potrafi także chwytać swoje stopy i zaciskać dłonie w piąstki.

Podziel się na


różowa grafika wektorowa z kilkoma liścmi
różowa grafika wektorowa liści i serc