29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe, sprawdź terminy ważnych badań i dowiedz się, jakie fazy rozwoju przechodzi właśnie Twój maluch.

Korzystanie z kalendarza jest niezwykle proste. Wybierz trymestr lub tydzień ciąży, klikając w odpowiednią zakładkę poniżej.29
Tydzień ciąży
— 3 trymestr —
różowa grafika wektorowa liścia w lewym rogu
Ty
Dziecko

Oprócz zaparć, skurczów nóg, opuchniętych kostek, możesz mieć również hemoroidy i żylaki. Te ostatnie pojawiają się na skutek ucisku żył odprowadzających krew z nóg do serca. W tym okresie nasila się zwykle zgaga i niestrawność. Poza tym możesz zaliczać się do 2/3 kobiet, u których podczas ciąży występuje rumień dłoni. Jest on prawdopodobnie spowodowany działaniem estrogenów.

Masz coraz większe kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności, męczysz się podczas szybkiego chodzenia. Pojawia się zadyszka, a twoje płuca muszą absorbować o 20% więcej tlenu, który dostarczasz dziecku oraz wydychać więcej dwutlenku węgla. Twoje samopoczucie będzie się cały czas zmieniać, w zależności od dnia.

Płód mierzy 26 cm i waży ok. 1,25 kg. Jego nadnercza są już przygotowane do produkcji hormonów (androgeny i estrogeny), które u matki będą wytwarzać prolaktynę, odpowiedzialną za pokarm. Dziecko cały czas gromadzi zapas tłuszczu, jego narządy stale rosną. Coraz sprawniejszy mózg jest mocno pofałdowany. Kontroluje on oddychanie i temperaturę ciała. Kości czaszki zaczynają być wypychane ku przodowi, a główka staje się coraz bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała.

Twoje dziecko jest bardziej wrażliwe na bodźce płynące z zewnątrz, potrafi na przykład przez ścianę macicy odróżnić światło słoneczne od sztucznego. Przyzwyczaja się także do dźwięków i niektóre z nich jest w stanie rozpoznać po narodzeniu.

Podziel się na


różowa grafika wektorowa z kilkoma liścmi
różowa grafika wektorowa liści i serc