3 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe, sprawdź terminy ważnych badań i dowiedz się, jakie fazy rozwoju przechodzi właśnie Twój maluch.

Korzystanie z kalendarza jest niezwykle proste. Wybierz trymestr lub tydzień ciąży, klikając w odpowiednią zakładkę poniżej.3
Tydzień ciąży
— 1 trymestr —
różowa grafika wektorowa liścia w lewym rogu
Ty
Dziecko

Chociaż patrząc w lustro nie widzisz jeszcze żadnych zmian, zaobserwujesz zapewne pewne różnice związane z samopoczuciem i zachowaniem twojego organizmu.

Już kilka dni po zapłodnieniu poczujesz obrzmiałość i wrażliwość piersi. Często towarzyszy temu niemiłe mrowienie. Na początku ciąży możesz uskarżać się na nudności i zawroty głowy (zwłaszcza w godzinach porannych). Uczucie zmęczenia i senności, które są charakterystyczne dla twojego stanu, powinny minąć po kilku tygodniach.

Musisz pamiętać, że twój stan w czasie ciąży rzutuje na rozwój maleństwa. Zwykłe przeziębienie czy gorączka mogą być groźne dla płodu, dlatego patrz na siebie troskliwym okiem. Nie przerażaj się jednak, gdy dopadnie cię np. grypa. Takie sytuacje zdarzają się wielu kobietom. Należy wówczas stosować się do zaleceń lekarza i informować go na bieżąco o wszelkich zażywanych przez ciebie lekach.

Około dwa tygodnie po menstruacji dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Następnie wędruje ona przez jajowód do macicy i przez ten czas bardzo szybko się dzieli. Początkowo tworzą się z niej dwie części, potem cztery, osiem (i tak dalej), aż przybiera postać wielokomórkowej bryły.

Morula (tak się nazywa) nasiąka od wewnątrz płynem i przekształca się w pęcherzyk zwany blastulą, który dzieli się na dwie połowy (wewnętrzną i zewnętrzną), jedną zawartą w drugiej. Zewnętrzna część będzie miejscem, z którego powstanie sam embrion. Reszta komórek blastuli zmieni się w błony płodowe, kosmówkę i owodnię.

Podziel się na


różowa grafika wektorowa z kilkoma liścmi
różowa grafika wektorowa liści i serc