30 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe, sprawdź terminy ważnych badań i dowiedz się, jakie fazy rozwoju przechodzi właśnie Twój maluch.

Korzystanie z kalendarza jest niezwykle proste. Wybierz trymestr lub tydzień ciąży, klikając w odpowiednią zakładkę poniżej.30
Tydzień ciąży
— 3 trymestr —
różowa grafika wektorowa liścia w lewym rogu
Ty
Dziecko

Możesz mieć kłopoty ze snem, zwłaszcza podczas spania na plecach (czego się nie zaleca), gdyż w takiej pozycji żyła główna dolna jest uciskana przez macicę. Bezsenność może być spowodowana również dyskomfortem fizycznym (duży brzuch) oraz psychicznym (zamartwianie się). Wszystko to wpływa na złe samopoczucie i ogólne osłabienie.

Skurcze Braxtona-Hicksa będą się nasilać. Nie są one bolesne i na tym etapie ciąży całkowicie naturalne, dlatego nie powinnaś się niczego obawiać. Nadal może utrzymywać się świąd brzucha i białawe upławy pochwowe. Skóra twoich brodawek ciemnieje, a rozstępy, zwłaszcza na udach i brzuchu, zwykle stają się jeszcze bardziej widoczne. Poza tym zaczniesz już odczuwać zniecierpliwienie.

Twoje dziecko mierzy o 1 cm więcej, a jego waga wzrosła o ok. 0,10 kg. Maluch jest już tak duży, że nie może się zbyt intensywnie ruszać. W twojej macicy jest mu ciasno, dlatego przyjmuje pozycję embrionalną, krzyżując ręce i podkurczając nóżki. Jego szpik kostny zaczyna produkować czerwone krwinki. Szkielet twardnieje, a mózg, mięśnie i płuca nadal się rozwijają. Dziecko cały czas ćwiczy oddychanie, kurcząc mięśnie przepony.

Znika meszek pokrywający jego skórę (pozostałości wytrą się po narodzeniu). Włosy na głowie płodu gęstnieją, rosną paznokcie u nóg i całkowicie otwierają się powieki. Płód zapamiętuje już niektóre zapachy, przede wszystkim woń matki, którą rozpozna po porodzie.

Podziel się na


różowa grafika wektorowa z kilkoma liścmi
różowa grafika wektorowa liści i serc