38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe, sprawdź terminy ważnych badań i dowiedz się, jakie fazy rozwoju przechodzi właśnie Twój maluch.

Korzystanie z kalendarza jest niezwykle proste. Wybierz trymestr lub tydzień ciąży, klikając w odpowiednią zakładkę poniżej.38
Tydzień ciąży
— 3 trymestr —
różowa grafika wektorowa liścia w lewym rogu
Ty
Dziecko

Przestałaś przybierać na wadze. Możesz nawet nieznacznie schudnąć. Ucisk na pęcherz jest niezwykle męczący, dlatego często biegasz do toalety. Końcówka ciąży jest czasem różnych emocji: przygnębienia, niepokoju dotyczącego zbliżającego się porodu, ogólnego zmęczenia i nerwowości.

Być może nie będziesz potrafiła usiedzieć w miejscu, zajmiesz się bowiem przygotowywaniem domu na przyjście ukochanego dziecka. Jest to tzw. instynkt gniazda. Będzie ci towarzyszyło napięcie związane ze zbliżającą się datą porodu, dlatego możesz gorzej spać i być podenerwowana.

Pamiętaj!

Pora na kolejne badanie ogólnego stanu zdrowia twojego i dziecka.

Twoje dziecko mierzy 35 cm (od ciemienia i końca tułowia) i waży ok. 3,1 kg. Główka i brzuch płodu mają zbliżony obwód. Od tego momentu łożysko kończy proces dostarczania do płodu substancji odżywczych. Tworzą się w nim skrzepy krwi i cząstki wapnia, pracuje też mniej sprawnie. W zgięciach łokci i kolan, pod pachami i w pachwinach pozostają jeszcze resztki mazi płodowej.

Aktualnie możesz już nie wyczuwać ruchów płodu. Jest on tak duży, że zajmuje przestrzeń całej macicy i nie ma miejsca na przemieszczanie się. W tym tygodniu dziecko jest już w pełni gotowe, żeby przyjść na świat. Prawdopodobnie na tym etapie kształtuje się także jego osobowość, która zależy od warunków panujących w macicy i uwarunkowań genetycznych.

Podziel się na


różowa grafika wektorowa z kilkoma liścmi
różowa grafika wektorowa liści i serc