FAQ – Kalkulator przyrostu wagi w ciąży
Ciało kobiety w czasie ciąży się zmienia – to naturalne. W tym wyjątkowym czasie wzrasta również waga – dodatkowe kilogramy wynikają m.in. z masy dziecka, czy wód płodowych. W czasie wizyt kontrolnych lekarz ocenia, czy wzrost wagi jest prawidłowy, dlaczego to takie ważne? Odpowiedni przyrost wagi jest istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka, niedożywienie lub duża nadwaga mogą też wpływać na przebieg ciąży i porodu. Nasz kalkulator przyrostu wagi w ciąży pomoże Ci sprawdzić, ile powinnaś przytyć w tym czasie i kontrolować sytuację na bieżąco.
Jak wzrasta waga w ciąży?
Waga mamy wzrasta wraz z rozwojem maleństwa i powinna być kontrolowana przez lekarza, większe wahania mogą wymagać dodatkowych badań, by monitorować dobrostan kobiety i dziecka. Na ogół w I trymestrze przyrost wynosi od 0.5 kg do 2 kg, w II i III trymestrze ok. 0.5 kg tygodniowo. Warto pamiętać, że istnieje zależność pomiędzy masą ciała kobiety z okresu przed zajściem w ciążę, a optymalnym przyrostem wagi w czasie jej trwania. Kalkulator przyrostu wagi w ciąży dostępny na naszej stronie pozwoli Ci sprawdzić, ile powinna ona wynieść u Ciebie.
Od kiedy wzrasta waga w ciąży?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, od kiedy waga w ciąży wzrasta, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. W I trymestrze możesz nawet nie zauważyć przyrostu wagi, na ogół w tym czasie wynosi ona maksymalnie 2 kg. Warto podkreślić, że niektóre mamy w tym okresie mogą nawet schudnąć, co wynika z częstych nudności i wymiotów. Spadek wagi należy oczywiście poruszyć z lekarzem, jednak zakłada się, że do 2 kg wynik jest akceptowalny. Kalkulator przyrostu wagi w ciąży pomoże Ci uzyskać wiedzę na temat tego, ile powinnaś przytyć w tym wyjątkowym okresie.
Jaka prawidłowa waga w ciąży?
Prawidłowa waga w ciąży to kwestia bardzo indywidualna, jest związana ze stanem przed zapłodnieniem. Najczęściej, by dowiedzieć się, ile kobieta powinna przytyć w ciąży, wykorzystuje się Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała (w skrócie BMI). Zazwyczaj, jeśli wcześniej kobieta nie miała problemów z nadwagą lub niedowagą, wzrost wagi to ok. 10-14 kg. Nasz kalkulator przyrostu wagi w ciąży również opiera się o wskaźnik BMI, jest bardzo intuicyjny – by poznać swoją optymalną wagę, podaj wzrost i wagę sprzed ciąży.
Na co składa się waga w ciąży?
Wzrost wagi w ciąży jest jak najbardziej naturalny, ważne jednak, by mieścił się w pewnych normach. Nasz kalkulator przyrostu wagi w ciąży pomoże Ci sprawdzić, jakie parametry są odpowiednie w Twoim przypadku. Niedowaga lub duża nadwaga w ciąży mogą wpływać negatywnie zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka, mają również znaczenie w przebiegu ciąży oraz porodu. Pod koniec ciąży na wagę składają się:
• Masa ciała dziecka – zazwyczaj 3.1 kg – 3.6 kg,
• Powiększona macica – do 1.5 kg,
• Wody płodowe – do 1.5 kg,
• Łożysko – do 1 kg,
• Powiększone piersi – do 2 kg,
• Krew i dodatkowe płyny – 1.5 kg – 2 kg,
• Dodatkowa tkanka tłuszczowa – do 4 kg.
Otyłe w ciąży. Jak sobie radzicie – waga?
Nadwaga w ciąży ma wpływ zarówno na mamę, jak i na dziecko – może prowadzić m.in. do rozwoju cukrzycy ciążowej, nadciśnienia, jest czynnikiem ryzyka poronień oraz wad rozwoju. Dostępny na naszej stronie kalkulator przyrostu wagi w ciąży pomoże Ci kontrolować ten aspekt. Jeżeli chcesz zatrzymać wzrost wagi, warto zadbać o zbilansowaną dietę, dobrze jest również unikać podjadania, ograniczając się do 5 posiłków dziennie (3 głównych i 2 mniejszych). Na zatrzymanie wagi ogromny wpływ ma również ruch – skonsultuj z lekarzem, jaka aktywność będzie w Twoim przypadku odpowiednia.
Dlaczego po ciąży waga stoi w miejscu?
Fakt, że waga po ciąży stoi w miejscu może wynikać ze zbyt dużej nadwagi w czasie jej trwania. Jeżeli wykorzystałaś kalkulator przyrostu wagi w ciąży i wiesz, że przytyłaś zgodnie ze swoim wskaźnikiem masy ciała, przyczyn należy szukać gdzieś indziej. W czasie ciąży w organizmie następują zmiany – m.in. w gospodarce węglowodanowej, białkowej, czy wodnej. Powrót do normy zajmuje na ogół ok. 6 miesięcy od porodu, ale jest to sprawa indywidualna – stres i niedobór snu mogą sprawiać, że waga nie będzie spadać.