Zastanawiasz się, co oznacza skala APGAR. Otóż to jeden z najważniejszych wskaźników używanych do oceny stanu noworodka bezpośrednio po narodzinach. System ten opracowany został przez anestezjolog Virginię Apgar w 1952 roku i do dziś jest używany na całym świecie. W świecie medycznym krążą różne opinie na jego temat, jednak do tej pory nie wymyślono innej metody, by szybko i efektywnie ocenić, jak noworodek przystosowuje się do życia poza łonem matki. Skala APGAR – co ocenia? Otóż dzięki pięciu kluczowym parametrom życiowym pozwala na sprawną identyfikację noworodków, które mogą potrzebować natychmiastowej opieki medycznej.
Skala APGAR – co ocenia?
System stworzony przez Virginię Apgar ocenia najważniejsze parametry życiowe noworodka, czyli:
• akcję serca •
• kolor, zabarwienie skóry •
• reakcje na bodźce •
• napięcie mięśniowe •
• oddychanie •
Skala APGAR u noworodka
Skala APGAR u noworodka jest stosowana rutynowo przez personel medyczny zaraz po urodzeniu dziecka. Oceniając każdy z pięciu parametrów, można uzyskać maksymalnie 10 punktów. Na przykład, skala APGAR 10/10 oznacza, że maluszek ma doskonałe funkcje życiowe we wszystkich pięciu ocenianych obszarach. W praktyce jednak tylko niewielki odsetek dzieci w pierwszej minucie życia otrzymuje tak wspaniały wynik. Większość ocen to 8 lub 9 punktów, co również jest bardzo dobrym wynikiem. Skala po urodzeniu dziecka to tylko pierwsza informacja o stanie malucha. Nigdy nie można jej traktować jako przepowiednie, mówiącą, że niższy wynik oznacza problemy zdrowotne w późniejszym życiu.
Skala APGAR u wcześniaków
Skala APGAR u wcześniaków jest równie ważna, choć interpretacja wyników może się różnić od oceny noworodków urodzonych o czasie. Wcześniaki, ze względu na niedojrzałość swoich organów, mogą naturalnie uzyskiwać niższe wyniki, co nie zawsze musi oznaczać poważne problemy zdrowotne. Np. skala APGAR 5/10 u wcześniaka może być wynikiem zadowalającym, jeśli uwzględni się kontekst przedwczesnego porodu. Ocena wcześniaków wymaga więc większej uwagi i doświadczenia ze strony personelu medycznego. Ważne, aby punkty przy porodzie były interpretowane w kontekście ogólnego stanu zdrowia i rozwoju noworodka.
Skala APGAR – tabela
Skala APGAR tabela to graficzne przedstawienie sposób punktowania noworodków. Każdy parametr jest oceniany w skali od 0 do 2 punktów. Tabela pomaga w szybkim zrozumieniu, jak suma poszczególnych ocen składa się na ostateczną punktację.
Skala APGAR – punktacja. W której minucie?
Skala APGAR – punktacja jest przeprowadzana w określonych momentach po narodzinach dziecka. Pierwsza ocena odbywa się w pierwszej minucie życia noworodka, a kolejna w piątej minucie. W przypadku noworodków urodzonych w stanie średnim i ciężkim, czyli takich, które uzyskały 7 lub mniej punktów, oceny dokonuje się kolejno w 3. 5. oraz 10. minucie, a później co 5 minut aż do 20. minuty ich życia. Jeśli interesuje Cię skala APGAR i w której minucie wykonuje się badania, ten fragment jest po to, by to wyjaśnić.
Skala APGAR 1-3
Skala APGAR 1-3 wskazuje na poważne zagrożenie dla życia noworodka i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Ocena noworodka w skali APGAR na poziomie skali APGAR 1/10 lub skali APGAR 2/10 wiąże się często z koniecznością resuscytacji i podjęcia działań mających na celu stabilizację podstawowych funkcji życiowych. Noworodki z tak niską punktacją są zazwyczaj natychmiast przenoszone do specjalistycznych oddziałów neonatologicznych, gdzie otrzymują niezbędną pomoc.
Skala APGAR 4-7
Skala APGAR 4-7 oznacza stan umiarkowanego zagrożenia, który może wymagać interwencji medycznej, ale nie jest tak krytyczny, jak niższe wartości. Noworodki z oceną skali APGAR 5/10, skali APGAR 6/10 oraz skali APGAR 7/10 mogą mieć pewne problemy z oddychaniem, nieco słabsze odruchy i umiarkowane napięcie mięśniowe.
Skala APGAR 8-9
Skala APGAR 8-9 wskazuje, że noworodek jest w bardzo dobrym stanie i prawdopodobnie nie wymaga żadnej specjalistycznej interwencji medycznej. Wynik ten oznacza, że maluszek ma silne oddechy, regularne bicie serca, dobre napięcie mięśniowe, wyraźne odruchy oraz różowy kolor skóry. Skala APGAR 8/10 lub skala APGAR 9/10 jest wynikiem, który osiąga większość noworodków.
Skala APGAR 10-10
Skala APGAR 10-10 jest najwyższą możliwą oceną i oznacza, że noworodek jest w doskonałym stanie zdrowia we wszystkich ocenianych aspektach. Taki wynik z pewnością cieszy nie tylko rodziców, ale również personel medyczny.
Skala APGAR a niedotlenienie
Skala APGAR a niedotlenienie to kluczowy związek wpływający na zdrowie noworodka. Skala noworodka APGAR ocenia stan noworodka tuż po urodzeniu, sprawdzając najważniejsze parametry. Niska punktacja, np. 1/10 lub 2/10, może wskazywać na niedotlenienie, wymagające natychmiastowej interwencji medycznej. Szybka ocena stanu noworodka pozwala na wczesne wykrycie problemów oraz podjęcie działań ratunkowych, minimalizując ryzyko długoterminowych konsekwencji zdrowotnych.