FAQ – Kalkulator urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego
Co to jest zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego?
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego jest świadczeniem finansowym przysługującym rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka, którzy zdecydują się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski to prawo przysługujące zarówno matce, jak i ojcu dziecka, a także innym opiekunom prawnym wychowującym malucha.
Urlop rodzicielski, podobnie jak urlop macierzyński jest przyznawany w celu umożliwienia rodzicom spędzenia większej ilości czasu z niemowlęciem w jego pierwszych miesiącach życia, zapewniając mu odpowiedni rozwój emocjonalny oraz fizyczny. W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego, który jest obowiązkowy i nie można z niego zrezygnować, urlop rodzicielski jest dobrowolny i może być dzielony między oboje rodziców.
Jak wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego?
Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego można złożyć u pracodawcy lub bezpośrednio do ZUS-u, jeśli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków. Do wniosku należy dołączyć;
• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
• zaświadczenie Z-3, które wypełnia pracodawca (dla pracowników) lub Z-3b (dla osób prowadzących działalność gospodarczą).
• wniosek musi zawierać informację o terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu rodzicielskiego oraz, w razie potrzeby, deklarację o chęci skorzystania z pełnego okresu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w ramach tzw. „długiego wniosku”.
Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Ile wynosi zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego zostanie złożony w ciągu 21 dni po porodzie, zasiłek ten wyniesie 81,5% podstawy wymiaru za cały okres urlopów.
Podstawa wymiaru zasiłku to średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu. Jeżeli pracownik nie przepracował pełnych 12 miesięcy, podstawą do obliczenia zasiłku będzie średnia z pełnych przepracowanych miesięcy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podstawa wymiaru zasiłku może być określona na podstawie zadeklarowanych kwot składek na ubezpieczenie społeczne. Warto również pamiętać, że zasiłek za dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, które zostały wprowadzone w 2023 roku jako prawo wyłączne drugiego rodzica, zawsze wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Jak przejść z urlopu wychowawczego na macierzyński?
Przejście z urlopu wychowawczego na urlop macierzyński jest możliwe w sytuacji, gdy w trakcie urlopu wychowawczego kobieta zajdzie w ciążę. Jeśli będzie ona chciała przejść z urlopu wychowawczego na macierzyński, najpierw musi poinformować pracodawcę o ciąży. Następnie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński, dołączając zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę wraz z przewidywaną datą porodu.
Pracodawca musi zgłosić tę zmianę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co formalnie zakończy urlop wychowawczy oraz umożliwi rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. W efekcie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku będący wsparciem finansowym w okresie przed i po porodzie.
Ile wynosi zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego?
Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego jest świadczeniem mającym na celu zabezpieczenie dochodów matki w okresie bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustalana na podstawie średniego wynagrodzenia pracownika i wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jest to pełne wynagrodzenie, jakie matka otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu macierzyńskiego. Czas trwania urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci.
Standardowo wynosi on:
• 20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
• 31 tygodni – przy urodzeniu dwojga dzieci,
• 33 tygodni – przy urodzeniu trojga dzieci,
• 35 tygodni – przy urodzeniu czworga dzieci,
• 37 tygodni – przy urodzeniu pięciorga lub więcej dzieci.