Kamienie milowe bycia mamą

Jakie chwile są najważniejsze w byciu mamą? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przedstawiamy katalog wybranych „kamieni milowych” bycia matką.

mama z dzieckiem na rękach


Podziel się na


Każda z kobiet ma z pewnością swój własny katalog najważniejszych wspomnień – momentów, w których faktycznie poczuła czym jest macierzyństwo. Są jednak takie zdarzenia, które prawdopodobnie większość mam uzna za naprawdę istotne. To te wywołujące ogromne emocje, zmieniające coś w życiu. Te, których wspomnienia często pozostają z nami na zawsze. Przedstawiamy katalog wybranych „kamieni milowych” bycia matką.

„Będę mamą!”

Moment, kiedy to wszystko się zaczyna, czyli chwila, w której dowiadujesz się, że zostaniesz mamą. Niezależnie od tego, czy test ciążowy robisz sama, czy uświadamia ci to lekarz – chwila jest absolutnie wyjątkowa. Być może nie zawsze pojawią się same pozytywne uczucia, jak radość, euforia. To normalne, jeśli poczujesz obawy, niepokój – w końcu od tego momentu jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Rośnie w tobie nowe życie.

Wielki finał, czyli poród

Samo doznanie oczywiście do najprzyjemniejszych nie należy i z pewnością nie jest to wspomnienie z czułością pielęgnowane, ale duża część mam twierdzi, że kiedy jest już po wszystkim, kiedy słyszą płacz dziecka, momentalnie zapominają o całym bólu i wysiłku. Poród musi się jednak znaleźć na naszej liście kamieni milowych, ponieważ jest samą istotą macierzyństwa – wydawaniem na świat nowego życia.

Pierwszy kontakt z dzieckiem

Chwila, kiedy pierwszy raz dotykasz swojego dziecka, kiedy zostaje ci ono położone na piersi… to naprawdę magiczny moment. Wtedy macierzyństwo staje się bardziej realne, nabiera fizycznej formy. Wreszcie możesz dotknąć malucha, przytulić go, poczuć jego zapach. Często to właśnie wtedy czujesz pierwszy raz wręcz obezwładniająco silne uczucie do małej istotki, którą właśnie trzymasz w ramionach.

mama i dziecko

Karmienie piersią

Karmienie piersią buduje niesamowitą, zupełnie szczególną więź matki z dzieckiem. To czynność tak naturalna, tak pierwotna, że ciężko porównać ją z czymś innym. Karmienie daje dziecku nie tylko odporność i zdrowie, ale także korzyści psychiczne, emocjonalne – budzi w nim poczucie bezpieczeństwa, tak potrzebne od samego początku. Dla matki jest z kolei swego rodzaju „zespoleniem” z maluchem.

„Mama!”

Pierwsze słowa dziecka są tym, na co rodzice bardzo czekają. Często toczy się między nimi cicha rywalizacja. Czy pierwsze będzie „mama” czy „tata”? Kto „wygra”? To oczywiście nie zawody, a do „wyniku” nie należy się przywiązywać. Jednak moment, kiedy maluch z pełną świadomością powie do ciebie „mama” to z pewnością coś, co zapamiętasz na długo.

Choroba

Nie jest to moment z kategorii przyjemnych, jednak choroba malucha (przede wszystkim pierwsza, z którą musisz się zmierzyć) z pewnością zalicza się do wydarzeń istotnych. Trzeba to przeżyć, a kiedy już minie – wiedzieć, że taka sytuacja zdarzy się jeszcze nie raz. Często najgorszym uczuciem towarzyszącym chorobie dziecka jest bezsilność. Nie możemy ulżyć maluchowi, widzimy jak płacze, męczy się… To, w jaki sposób poradzisz sobie z tą trudną sytuacją, w pewnym sensie ukształtuje Cię jako mamę.

mama i dziecko

Powrót do pracy

Dla bardzo wielu kobiet moment, kiedy kończy się urlop macierzyński i należy wrócić do pracy jest bardzo ciężkim przeżyciem. To właśnie wtedy, pierwszy raz, zostajesz oddzielona od swojego malucha na dłużej i nie da się ukryć, że może to być naprawdę trudne do zniesienia, przynajmniej z początku. Przytłacza przede wszystkim tęsknota za dzieckiem, obawy czy wszystko w porządku, czy nie dzieje mu się żadna krzywda. Oczywiście z czasem lęk mija, jednak ta sytuacja jest pierwszą, w której poczujesz się tak oderwana od dziecka.

Pierwszy dzień w szkole

Kolejną może być na przykład pierwszy dzień w szkole. Kiedy maluch zaczyna edukację uświadamiasz sobie, że pociecha naprawdę już podrosła. Zaczynają się pierwsze poważne znajomości, animozje, czasem problemy z rówieśnikami, przyjaźnie. Często to właśnie wtedy klarują się zdolności dziecka, zaczyna mieć pasje.

Opuszczenie gniazda

Kiedy dziecko opuszcza dom rodzinny, wyprowadza się i zaczyna własne, prawdziwie dorosłe życie, jego matka może przeżywać ciężkie chwile. Owszem, to naturalna kolej rzeczy, ale obawy, smutek, pustka – są uczuciami, z którymi trzeba sobie poradzić. Usamodzielnienie się dziecka bywa jednocześnie powodem do dumy i lęku. Jak da sobie radę? Czy nie popełni moich błędów? Do tego dochodzi kwestia wyboru drugiej połówki – matka musi zaakceptować partnerkę syna lub partnera córki.

Moje dziecko ma dziecko

Może się to wydawać dziwne, ale tak, zostanie babcią to kamień milowy macierzyństwa. Wszak jest sytuacją, w której twoje dziecko ma… własne dziecko. Wtedy macierzyństwo faktycznie się zmienia. Pojawia się wnuk, którego babcia zawsze darzy specjalnym rodzajem miłości.