Okres karmienia piersią, podobnie jak i ciąża, to nie choroba. Uprawianie sportu podczas laktacji jest jak najbardziej możliwe. Na co jednak trzeba uważać? Co z sauną i solarium?
Karmienie piersią to szczególny okres w życiu kobiety. Ale ta jego wyjątkowość nie wiąże się, jak wiele osób uważa, z ogromem nakazów i zakazów. Tak naprawdę podczas laktacji wolno prawie wszystko. Ograniczenia dotyczą głównie tego, co spożywamy oraz różnych leków, tabletek antykoncepcyjnych czy używek, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu maluszka. A co z opalaniem, sauną i uprawianiem sportu?
Karmienie piersią a sauna
Wizyty w saunie są jak najbardziej możliwe w okresie laktacji. Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem, więc bez problemu można się w taki właśnie sposób relaksować. Mama powinna być jednak zdrowa. Trzeba pamiętać, że z sauny nie można korzystać m.in. w poniższych sytuacjach:
- choroby reumatoidalne w ostrym stanie reumatycznym;
- infekcje płuc;
- przeziębienia;
- gruźlica;
- ostry stan astmatyczny;
- choroby kardiologiczne: niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową oraz inne choroby serca i nadciśnienie (wskazana jest konsultacja z lekarzem);
- ostre stany zapalne;
- wrzody;
- guzy;
- ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba);
- choroby weneryczne;
- epilepsja.
Co ciekawe, sauny na podczerwień mają mieć wręcz pozytywny wpływ na laktację.
Karmienie piersią a sport
Okres karmienia piersią, podobnie jak i ciąża, to nie choroba. Uprawianie sportu podczas laktacji jest jak najbardziej możliwe. Sport to w końcu jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla swojego organizmu. W połączeniu z dobrą dietą zapewni nam to nie tylko szczupłą, prawidłową sylwetkę, ale też, co ważniejsze, zdrowie.
Nie trzeba od razu po porodzie rzucać się na ciężkie, forsujące ćwiczenia. Dobrze odczekać chwilę, aby organizm doszedł do siebie. To, ile mu to zajmie i po jakim czasie można zacząć uprawiać sport zależy od formy przedporodowej. Osoby, które były aktywne przed ciążą i w jej trakcie, do treningów będą mogły wrócić wcześniej. Bardzo ciężkie treningi, sport uprawiany wyczynowo, mogą przyczynić się jednak do zahamowania laktacji. Jednak jeśli ćwiczysz dla siebie, nie jesteś sportowcem – to nie będzie problemem.
Jaki rodzaj treningu wybrać? Jeśli wcześniej ruszałaś się niewiele lub nie uprawiałaś sportu w ogóle, na początek wybierz lżejsze formy aktywności, jak jazda na rowerze, lekki jogging, pływanie, zajęcia fitness, pilates…
Sport pogarsza jakość mleka? To mit!
Czasem zdarzy się usłyszeć pogląd, że intensywne uprawianie sportu może sprawić, że mleko stanie się trujące dla dziecka. To oczywiście zupełna nieprawda – nic takiego się nie będzie miało miejsca. Faktem jest jednak, że podczas bardzo intensywnych treningów zachodzą pewne procesy, które w konsekwencji mogą sprawić, że smak mleka stanie się nieco gorszy. Jednak taki stan nie trwa cały czas, utrzymuje się około 1,5 godziny po treningu. Dlatego lepiej karmić maluszka przed ćwiczeniami, jeśli planujesz dać sobie porządny wycisk.
Dobry stanik sportowy jest bardzo ważny jeśli uprawiasz lub chcesz uprawiać sport. A kiedy robisz to podczas laktacji, to sprawa kluczowa. Piersi w złym staniku obijają się o siebie, nie są odpowiednio „podparte”, sutki obcierają się o materiał. W efekcie będą obolałe i podrażnione.
Karmienie piersią a solarium
Wizyty w solarium nie wpływają w żaden sposób na laktację, tak więc matki karmiące mogą z nich korzystać bez obaw o swój pokarm. Trzeba jednak pamiętać o zakryciu piersi – to zminimalizuje ryzyko ich podrażnienia. Szczególnie, że po ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na działanie różnych czynników zewnętrznych. Pisząc o solarium nie sposób jednak pominąć faktu jego ogromnej szkodliwości. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie jest ono bezpieczniejsze od opalania na plaży, powoduje raka skóry oraz sprawia, że szybciej się ona starzeje. Lampy w solarium emitują promieniowanie UVA (odpowiedzialne za starzenie się skóry), ale gdy nie są regularnie co kilka kat wymieniane, zaczynają emitować także promieniowanie UVB, które jest ogromnie niebezpieczne, powoduje oparzenia i raka skóry.
Być może negatywnych skutków korzystania z solarium nie widać od razu, ale po kilku- kilkunastu latach wszystkie zniszczenia, jakie promieniowanie uczyniło skórze widać jak na dłoni.