Przedwczesny poród nie oznacza, że musisz rezygnować z naturalnego karmienia! Przeczytaj, w jakich sytuacjach możesz przystawić dziecko do piersi zaraz po porodzie, a w jakich – konieczne jest odczekanie.
Sposób karmienia maluszka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży przyszedł na świat. Najważniejszym kryterium jest w tym wypadku odpowiednie rozwinięcie układu pokarmowego. Jeżeli nie jest on jeszcze wystarczająco sprawny, konieczne jest odżywianie pozajelitowe.
Maluszki, które przyszły na świat przed 28. tyg. ciąży karmi się dożylnie, zaś te, które urodziły się po 28. tyg. – za pomocą sondy. W ten sposób dostarcza się dziecku specjalnie przygotowane mieszanki mleczne bądź sam pokarm mamy (kobieta odciąga mleko, które następnie magazynowane jest na szpitalnym oddziale). Początkowo podaje się pokarm strzykawką, dopiero po jakimś czasie zamienia się ją na pierś lub butelkę.
Naturalnie – mimo wszystko
Warto zauważyć, że poza niewykształconymi jeszcze odruchami oddychania, ssania i połykania, wcześniaki mają mniejszą masę urodzeniową – są zbyt słabe, by dobrze się najeść. Jeśli oddychają dobrze, mogą być wówczas dokarmiane mlekiem matki. Te, które mają zaburzone oddychanie, powinny być przystawiane do piersi dopiero po ustabilizowaniu się oddechu – pozwala to pobudzić u matki laktację.
W niektórych przypadkach możliwe jest także karmienie piersią wcześniaka od samego początku. Jeśli dziecko przyjdzie na świat w 34 tyg.ciąży,potrafi już samodzielnie koordynować odruch ssania i połykania, dlatego nie musimy czekać z przystawianiem go do piersi.

W jaki sposób?
Karmienie wcześniaka warto rozpocząć pod kontrolą pielęgniarki lub położnej. Nauczy ona, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, udzieli wielu przydatnych wskazówek, wskaże na możliwe błędy i rozwieje rodzące się wątpliwości. Trudno ukrywać, że karmienie wymaga pewnej wprawy i nie od razu „wychodzi” jak trzeba.
Na czas pierwszego karmienia najbardziej sprawdzi się pozycja leżąca – mama kładzie się na boku, głowę opiera wygodnie na poduszkach, a dziecko kładzie obok siebie. Główka noworodka znajduje się wtedy w zgięciu łokcia matki, a ona może przedramieniem podpierać plecy dziecka. W momencie, gdy buźka malca znajduje się na wysokości piersi, można zacząć karmienie. Pierś przytrzymuje się czterema palcami od dołu oraz kciukiem od góry. Dotknięcie brodawką ust maluszka powinno wzbudzić w nim odruch ssania.
Pamiętajmy, że wcześniaki karmione mlekiem naturalnym szybciej wracają do zdrowia! Ma ono dla nich znaczenie „terapeutyczne” – poza właściwymi składnikami odżywczymi, których dostarcza, buduje także więź między matką a dzieckiem. Daje maluszkowi poczucie pewności i bezpieczeństwa, którego został pozbawiony wskutek przedwczesnego porodu.