Kaszel u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Któż z nas nie wie, jak uciążliwy może być kaszel, bez względu na to, czy jest suchy czy mokry. Jest jednym z objawów różnych chorób, od zwykłego przeziębienia po zapalenie płuc.

co na kaszel u dziecka


Podziel się na


Któż z nas nie wie, jak uciążliwy może być kaszel, bez względu na to czy jest suchy czy mokry. Jest jednym z objawów różnych chorób, od zwykłego przeziębienia po zapalenie płuc. W początkowej fazie próbujmy wyleczyć go sami – sposobami domowymi i lekami bez recepty. Gdy jednak utrzymuje się przez kilka dni i się nasila koniecznie musimy zgłosić się do lekarza. Bagatelizowanie kaszlu może doprowadzić do wielu powikłań.

Kaszel jest bardzo pospolitym objawem. Najczęściej świadczy o infekcji górnych dróg oddechowych. Może jednak oznaczać wiele innych dolegliwości, np. gruźlicy czy refleksie żołądkowym. Dlatego, gdy nie możesz pozbyć się kaszlu u dziecka, zabierz je na wizytę u specjalisty.

Kaszel suchy

Rodzajów kaszlu jest wiele, najpopularniejszym jest ten suchy. Występuje w pierwszej fazie choroby, świadczy o przeziębieniu, zapaleniu krtani, zakrztuszeniu, alergii lub zapaleniu płuc. Jak go poznać? Nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, może powodować ból w klatce piersiowej. Kaszel „wychodzi” ze środka. Jego natężenie jest różne, nasila się wieczorem i rano. Zazwyczaj jest zapowiedzią rozwijającej się infekcji. Towarzyszy mu ból gardła wynikający z podrażnienia. Przyczyn go wywołujących jest wiele – zmiana temperatury powietrza, ostre zapachy (środków chemicznych, papierosów), suche powietrze.

Kaszel suchy to kaszel bez wydzieliny z dróg oddechowych.

kaszel u dzieci

Kaszel mokry

Poznać możemy go po wydzielinie, która mu towarzyszy. Jest ona wykrztuszana przez dziecko, może być bezbarwna, biała, żółta, zielona, może też zawierać odrobinę krwi. W przeciwieństwie do kaszlu suchego ten nie jest męczący. Gdy mowa o dzieciach najmłodszych problemem może być nieumiejętność odkrztuszania – wtedy maluchy połykają wydzielinę. Także i ten typ kaszlu nasila się rano i wieczorem. Najczęściej kaszel mokry wykształca się z suchego, który występuje na początku choroby. Mokry świadczyć może już o drugiej fazie przeziębienia lub o zapaleniu oskrzeli i płuc. Warto pamiętać, że może się on utrzymywać do kilku tygodni – czasu kiedy drogi oddechowe zupełnie się nie oczyszczą.

Kaszel świszczący

Gdy usłyszymy, że nasze dziecko kaszle wydając dźwięki świszczące i piszczące musimy niezwłocznie interweniować, bo może to świadczyć o połknięciu jakiegoś przedmiotu. Niezależnie od tego, czy to zabawka, śmieć czy jedzenie, dziecko wymaga natychmiastowej pomocy, by się nie udusić. Jeśli nie był to wypadek, dziecku nic nie utknęło w gardle, a świszczący kaszel się utrzymuje jest to najprawdopodobniej syndrom choroby krtani lub astmy.

Kaszel szczekający

Jest to specyficzny rodzaj kaszlu suchego. Towarzysza mu trudności w oddychaniu – szczególnie nabieraniu powietrza. Zazwyczaj jest bardzo uciążliwy, budzi dziecko w nocy, brzmi jak szczekanie psa lub pianie koguta. Najbardziej dokuczliwe jest po położeniu dziecka do łóżka, gdy jest ono rozgrzane. Taki kaszel świadczy o zapaleniu krtani lub tchawicy. Konieczna jest interwencja lekarska. Ponieważ dziecku trudno jest oddychać, może wpaść w panikę. By tego uniknąć – my zachowajmy spokój. Maluchowi pomoże nawilżenie powietrza (nawilżaczem, gotującą się wodą).

Gdy dziecko ma kaszel szczekający konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Kaszel napadowy

To trwający kilka-kilkanaście minut atak kaszlu. Dla dziecka bardzo męczący. Świadczyć może o zapaleniu oskrzeli, alergii, astmie i kokluszu.

Kaszel – domowe sposoby

Przede wszystkim leczenie dopasować trzeba do rodzaju kaszlu. Dziecko powinno leżeć w łóżku/łóżeczku, dość wysoko. Musi dużo pić (koniecznie ciepłe, zimne podrażni gardło). Mogą to być woda, soki, herbaty z lipy, miodem, malinami, cytryną. Nie może być jednak przegrzewane. Warto nawilżać powietrze w pokoju. W przypadku kaszlu mokrego przydatne będzie oklepywanie, by wydzielina szybciej się odklejała. Maluchowi pomóc mogą także inhalacje – tylko z wody lub z dodatkiem olejków aromatycznych, czy ziół. Złagodzi to podrażnienie gardła i pomoże wykrztuszać.

domowe sposoby leczenia kaszlu u dziecka

Kaszel – leki z apteki

Maluchowi pomóc może zakrapianie nosa solą fizjologiczną lub morską. Przy mokrym kaszlu warto stosować syropy wykrztuśne. Ich celem jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie odklejania się jej. Pamiętać należy, by nie stosować syropu na noc, by dziecko mogło spokojnie spać, a nie wykrztuszało w nocy (najlepiej najpóźniej o 16). Odwrotnie w przypadku kaszlu suchego – pomogą syropki łagodzące i powstrzymujące kaszel. Bez względu na to, jaki będzie to syrop pamiętać trzeba o dawkowaniu zgodnie z instrukcją. Jest to lek jak każdy inny i przedawkowanie lub stosowanie bez konieczności zaszkodzi! Na kaszel pomoże także smarowanie pleców (u małych dzieci także stóp) maściami rozgrzewającymi (np. Wick), ale nie częściej niż dwa razy dziennie.

Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

  • gdy kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 dni;
  • gdy się nasila lub jest bardzo uciążliwy dla dziecka;
  • gdy wydzielina jest ropna lub zmienia kolor;
  • gdy towarzyszą mu gorączka i inne objawy;
  • gdy utrudnia dziecku oddychanie.