Kiedy niemowlakowi zakładać czapeczkę?

Czapeczka nie zawsze działa na korzyść malucha! Sprawdź, kiedy pomoże, a kiedy – może wręcz zaszkodzić!

dziewczynka w kapeluszu


Podziel się na


Niektórzy rodzice są przekonani, że w pierwszym roku życia czapeczka to niemalże obowiązkowe akcesorium malucha. Czy aby na pewno? Oczywiście przezornym rodzicom trudno się dziwić – powierzchnia głowy małego dziecka stanowi znacznie większą część powierzchni jego ciała, niż w przypadku dzieci starszych i dorosłych. Tym samym, odgrywa u nich o wiele ważniejszą rolę w procesie wymiany cieplnej oraz w regulacji temperatury ciała. Niestety, czapeczka nie zawsze działa na korzyść malucha! Sprawdź, kiedy pomoże, a kiedy – może wręcz zaszkodzić!

W domu

W pomieszczeniu o optymalnej temperaturze niemowlę, a nawet noworodek nie musi mieć na głowie czapeczki. Dziecko w tym okresie większość czasu spędza w pozycji leżącej, przez co jego organizm – szczególnie w nagrzanym pomieszczeniu, może się szybko przegrzać. Kiedy nakrycie głowy jest konieczne mimo, że pozostajemy z dzieckiem w domu?

Czapeczka po kąpieli

W przypadku noworodka i maluszka do 3. m-ca życia cienka, bawełniana czapeczka przyda się na pewno po kąpieli . Najlepsza będzie taka, która dobrze przylega do główki, ale też nie jest za ciasna. Warto ją założyć na około godzinę zaraz po wyjęciu z wody, bez względu na porę roku. Noworodek jest niezwykle wrażliwy na wahania temperatur, dlatego jego organizm może się szybko wychłodzić – tym bardziej, jeśli w łazience, w której go kąpiemy, panuje wyższa niż w pokojach temperatura.

Czapeczka nie tylko zapobiega utracie ciepła przez mokrą główkę, ale też sprawia, że włosy maluszka schną szybciej. Starszym niemowlaczkom wystarczy po kąpieli dokładnie osuszyć główkę ręcznikiem. Czapeczka w przypadku tych maluchów jest konieczna, jeśli np. przenosimy dziecko z nagrzanej łazienki do innego, znacznie chłodniejszego pomieszczenia bądź przechodzimy przez chłodny korytarz.

Czapeczka w czasie czasie choroby

Dodatkowe okrywanie chorego dziecka utrudnia jego organizmowi oddawanie nadmiaru ciepła do otoczenia. W wyniku tego, temperatura jego ciałka jeszcze bardziej się zwiększa, a to grozi przegrzaniem i w konsekwencji – zaburzeniem czynności narządów oraz odwodnieniem. Tym bardziej, że niższa temperatura otoczenia pozwala dziecku odprowadzić nadmiar wytwarzanego przez organizm ciepła, a to – może poprawić jego samopoczucie w czasie choroby. Nie obawiajmy się więc oziębienia dziecka w czasie gorączki – nie okrywajmy go niepotrzebnie ani nie zakładajmy mu czapeczki.

dziewczynka w kapeluszu

Na dworze

Jeśli maluszek nie ma jeszcze 3 miesięcy, wówczas nakrycie głowy jest obowiązkowe – bez względu na pogodę i porę dnia, o jakiej wybieramy się na spacer. Najlepiej, jeśli będzie to lekka, bawełniana czapeczka, ponieważ jest przewiewna, wygodna i nie powoduje uczuleń. A jak jest w przypadku nieco starszych maluszków?

Czapeczka w chłodne dni

W przypadku niemowląt czapeczka jest konieczna w czasie zimy, a także w chłodne, jesienne czy wiosenne dni. Pamiętajmy, że przez głowę niemowlę może stracić nawet do 40 proc. ciepła. Szczególnie niebezpieczny jest silny wiatr, którego konsekwencją może być nie tylko przeziębienie, ale także zapalenie ucha. Jeśli temperatura na dworze sięga 12-15°C, a malec w czasie spaceru przebywa w głębokim wózku, wówczas wystarczy sam kapturek. W przypadku dzieci powyżej 1. roku życia, z czapeczki można zrezygnować już przy temperaturze powyżej 10 stopni C. Dzieciom starszym zakładamy ją wtedy, kiedy sami po nią sięgamy (a przynajmniej powinniśmy).

Czapeczka w ciepłe dni

W okresie letnim nakrycie głowy nie ma zapewnić dziecku dodatkowej porcji ciepła, ale uchronić je przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. Dlatego też dzieciom, spacerującym w wózkach zdecydowanie wystarczy parasolka lub gondola. W gorące dni należy założyć dziecku cienką czapeczkę, kapelusik lub chustkę tylko w przypadku, kiedy będzie bezpośrednio narażone na słońce (ale uwaga! Niemowlęta nie powinny być wystawiane bezpośrednio na słońce). Jeśli wybieramy się na plażę, wówczas warto poszukać czapeczki, która ochroni przed promieniami również kark dziecka. Kiedy maluszek przebywa w cieniu nie jest mu potrzebna czapeczka nawet, jeśli w tym czasie nie chroni go gondola czy parasol – może ona utrudniać eliminację ciepła przez skórę głowy, a w efekcie – doprowadzić do przegrzania.