Kiedy zanika pokarm w piersiach?

Młode mamy często zastanawiają się w jakim czasie po porodzie lub po odstawieniu dziecka od piersi pokarm zniknie zupełnie.

jak zakończyć laktację


Podziel się na


Spis treści
1. 
Kiedy zanika pokarm?
2. 
Laktacja nie ustaje - kiedy do lekarza?
3. 
Jak przyspieszyć zaniknięcie pokarmu?
3.1. 
Leki hamujące laktację
3.2. 
Naturalne metody zahamowania laktacji
4. 
Trudności podczas zakończenia laktacji

Karmienie piersią to temat-rzeka. Na wszelkie wątpliwości postaramy się odpowiedzieć poniżej. Rozpoczynając od tego, dlaczego w ogóle warto karmić, poprzez to, co zrobić, gdy brakuje pokarmu, aż po dietę mamy karmiącej i różne metody odstawiania dziecka od piersi. Młode mamy często zastanawiają się w jakim czasie po porodzie lub po odstawieniu dziecka od piersi pokarm zniknie zupełnie. Czy jeśli po miesiącu czy dwóch mamy jeszcze mokre plamy na bluzce, to normalne? Co, jeśli piersi bolą i są nabrzmiałe?

Kiedy zanika pokarm?

Sprawa nie jest niestety tak prosta, jak mogłoby się wydawać – odstawiamy dziecko od piersi, a mleko po prostu znika, ot tak. Okazuje się, że bardzo często trwa to dłużej, znacznie dłużej. Czasem musi minąć nawet cały rok, aby w piersiach nie było już ani kropli pokarmu. Wiele kobiet chcących odstawić dziecko od piersi ma spory problem, gdyż już nie karmią, ale laktacja zostaje. Powoduje to spory dyskomfort.

Teoretycznie produkcja mleka powinna ustać niedługo po odstawieniu dziecka od piersi. Dzieje się tak, ponieważ za laktację jest odpowiedzialny hormon przysadki mózgowej – prolaktyna. Jego stężenie wzrasta, gdy maluch ssie pierś, a nawet gdy tylko go przytulamy, a nawet… myślimy o nim. Ów wzrost to sygnał, aby mleko było produkowane. Stąd właśnie biorą się problemy z laktacją nawet gdy nie karmimy już piersią. Dlatego też kobiet, które nie karmiły w ogóle laktacja zanika o wiele szybciej po porodzie.

Od czego zależy czas, w jakim pokarm zniknie? To zupełnie indywidualna kwestia.

Jeśli jednak trzeba oznaczyć normę, byłoby to kilka miesięcy. W tym czasie zazwyczaj laktacja kończy się zupełnie. Jeśli piersi nie są nabrzmiałe, nie bolą, a mleko nie wycieka z nich obficie można czekać nawet rok i nie trzeba się tym stanem niepokoić.

kiedy zanika mleko w piersiach

Laktacja nie ustaje – kiedy do lekarza?

Jeśli laktacja nie ustała i staje się wręcz uciążliwa – mleko wycieka z piersi, które są duże, nabrzmiałe, bolące i pojawiają się na nich zgrubienia (świadczą one o zatrzymywaniu mleka) – należy udać się do lekarza. Ginekolog rozpozna sytuację i, jeśli będzie to niezbędne, dobierze odpowiednią metodę leczenia. Do lekarza należy się udać także, jeśli mleko pojawia się nagle, po dłuższej przerwie.

Jak przyspieszyć zaniknięcie pokarmu?

Leki hamujące laktację

Istnieją specjalne leki na zatrzymanie laktacji, które, na przykład w sytuacji opisanej wyżej, może przepisać lekarz ginekolog. Chodzi o Bromergon, Bromocorn, Parloder – to leki zmniejszające wydzielanie prolaktyny – hormonu , który odpowiada za laktację.

Naturalne metody zahamowania laktacji

Istnieje także kilka domowych, naturalnych metod na zatrzymanie laktacji. Nie są one oczywiście aż tak skuteczne jak leki, ale jeśli nie chcesz lub nie możesz zażywać tabletek, warto je wypróbować.

  • zimne okłady z rozgniecionych liści kapusty – stosuj je, aby przynieść ulgę obolałym i nabrzmiałym piersiom;
  • szałwia – pij napar dwa do trzech razy dziennie przez około 7-10 dni. Dostępne są też suplementy diety zawierające szałwię;
  • stopniowe ograniczanie- aby laktacja nie przeciągnęła się jeszcze na długie miesiące po zaprzestaniu karmienia, odstawiaj dziecko od piersi stopniowo. Powoli ograniczaj liczbę karmień. To metoda, która przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale i dziecku.

Jeśli mimo wszystko laktacja nie znika, trzeba udać się do ginekologa.

Trudności podczas zakończenia laktacji

Pierwszy okres po odstawieniu dziecka od piersi może być dla Ciebie trudny. Przede wszystkich przez dużą ilość mleka w piersiach możesz odczuwać ich bolesność i twardość. To powoduje dyskomfort i irytację. Do tego dochodzi kwestia malucha, dla którego odstawienie od piersi może być naprawdę ciężkim przeżyciem.

Tobie też może nie być najłatwiej. W końcu karmienie piersią to wyjątkowy czas dla matki i dziecka. Coś, co tworzy niesamowitą więź. Wielu kobietom bardzo ciężko się z tym uczuciem rozstać.