Kim jest Doradca Noszenia?

Chustonoszenie od jakiegoś czasu nie jest już tylko trendem wśród nowoczesnych rodziców. To realna alternatywa dla kłopotliwego wózka dziecięcego i forma realizowania rodzicielstwa bliskości.

mama z dzieckiem w nosidle w górach


Podziel się na


Jaką chustę należy kupić i gdzie to zrobić? Przede wszystkim zaś: jak ją wiązać? Z pomocą przychodzi Doradca Noszenia – ekspert od chustonoszenia.

Rodzicielstwo bliskości

Noszenie dzieci (nie tylko w chuście) jest jedną z podstawowych zasad idei rodzicielstwa bliskości – koncepcji wychowania i opieki nad dziećmi opartej na przywiązaniu, zapewnieniu dziecku fizycznej i emocjonalnej bliskości w różnych sytuacjach jego życia. Bliskość ta ma za zadanie wytworzyć między dzieckiem i jego opiekunami szczególną więź emocjonalną, która rzutuje na rozwój malucha na każdej płaszczyźnie. Dziecko wychowane w duchu rodzicielstwa bliskości wyrasta w poczuciu bezpieczeństwa, zaufania do swoich opiekunów, pewności, że z odpowiednią wrażliwością i mądrością odpowiedzą oni na jego potrzeby, a jednocześnie nauczą go samodzielności. Chustonoszenie – jako jedna z form fizycznej bliskości – literalnie wpisuje się w taką koncepcję wychowania: przytulone do mamy bądź taty dziecko czuje się bezpieczne i kochane.

Chustonoszenie

Noszenie dzieci w specjalnej, przywiązywanej do ciała rodzica chuście już na dobre przyjęło się na polskim gruncie. Miłośnicy chust zachwalają wygodę takiego rozwiązania i jego wyższość nad tradycyjnymi nosidełkami czy wózkami. Najczęstszymi argumentami, mającymi przekonać wątpiących w chustonoszenie jest komfort rodzica, ułatwienie mu wykonywania codziennych czynności (wolne ręce), ale coraz częściej wymienia się także zalety dla dziecka: szybszy rozwój fizyczny i emocjonalny czy pomoc w niektórych dolegliwościach (np. trawiennych) dziecka.

Wraz z rozpowszechnieniem chust powstały nie tylko grupy rodziców-kangurów (chustonoszenie nazywane jest także kangurowaniem), wspierającym się w wychowaniu dzieci poradami i wymianą doświadczeń, ale także akademie chustonoszenia. Właśnie w ramach takich szkół działają Doradcy Noszenia.

Aby mieć pewność, że dziecko jest w chuście bezpieczne, warto nauczyć się od specjalisty, jak prawidłowo wiązać chustę i nosić w niej dziecko.

mama całuje dziecko w nosidle

Doradzę, jak nosić dziecko

Doradcy Noszenia to wykwalifikowani specjaliści od noszenia dzieci w chuście. Ich rola nie polega jednak wyłącznie na pokazaniu rodzicom, jak prawidłowo wiązać chustę i nosić w niej dziecko. Eksperci rozmawiają z opiekunami pociechy o wszystkim, co ma związek z koncepcją bliskości: ciąży, porodzie, opiece nad niemowlęciem i kontakcie z dzieckiem, słowem – o tym, co ma wpływ na rozwój malucha.

Lekcje chustonoszenia rozpoczynają się – jak w każdej metodzie – od teorii, m.in. budowy i rozwoju kręgosłupa i bioder dziecka, rodzajów chust i wiązań, zalet kangurowania, a także wszelkich rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie chusty i jej właściwym utrzymaniu.

Drugą ich częścią jest praktyka – Doradca Noszenia prezentuje rodzicom metody wiązania chusty, ci ćwiczą wiązanie najpierw na lalce, później – pod czujnym okiem doradcy – zawiązują w chuście swoje dziecko. Doradca służy pomocą i radą także po zakończeniu szkolenia. Koszt takich warsztatów to 40-60 zł od osoby.