Kinesiotaping w ciąży – fizjoterapia dla kobiet w ciąży

Kinesiotaping w ciąży – jak go wykonywać? Kinesiotaping brzucha w ciąży – czy jest dla każdej ciężarnej? Dowiedz się wszystkiego o kinesiotapingu w ciąży! 

kinesiotaping w ciąży przeciwwskazania


Podziel się na


Spis treści
1. 
Kinesiotaping w ciąży i nie tylko!
2. 
Kinesiotaping w ciąży - jak działa?
3. 
Kinesiotaping brzucha w ciąży
4. 
Kinesiotaping po ciąży - taping piersi i brzucha

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która z powodzeniem sprawdza się nie tylko w fizjoterapii sportowej, ale także leczeniu neurologicznym, ortopedycznym i pediatrycznym. Jedna z funkcji kinesiotapingu jest łagodzenie obrzęków, dlatego powinna szczególnie zainteresować kobiety w ciąży. Kinesiotaping w ciąży – jak i kiedy go wykonywać? Kinesiotaping brzucha w ciąży – czy jest dla każdej ciężarnej? Dowiedz się wszystkiego na temat kinesiotapingu w ciąży z naszego artykułu! 

Kinesiotaping w ciąży i nie tylko!

Kinesiotaping jest metodą plastrowania ciała (ang. taping), polegającą na aplikowaniu, w określony sposób, na wybrane częściach ciała, specjalnych, elastycznych plastrów. Nie są one nasączone żadnym lekiem, a ich działanie jest uzależnione od sposobu i miejsca naklejenia. Plastry do kinesiotapingu nie przesuwają się wraz z rozciąganiem się skóry, nie ograniczają ruchu, przepuszczają powietrze i są odporne na wodę (można więc zażywać w nich kąpieli). Wykorzystywane m.in. w fizjoterapii mają za zadanie:

  • zmniejszyć dolegliwości bólowe;
  • usprawnić proces gojenia;
  • ochronić tkanki przed mechanicznym drażnieniem i urazami;
  • poprawić mikrokrążenie.

Z tego też powodu plastry do kinesiotapingu sprawdzają się zarówno w leczeniu bólu kręgosłupa czy naciągniętych stawów, jak i w korektach wad postawy i podniesieniu ogólnej sprawności ruchowej. Stosować je mogą nawet dzieci i kobiety w ciąży!

Kinesiotaping w ciąży – jak działa?

Ciąża to nie tylko czas widocznych zmian fizycznych i całej gamy mniej lub bardziej nieprzyjemnych dolegliwości. To także szczególny dla dynamiki i statyki ciała okres zmian biochemicznych, zaburzających dotychczasową sprawność. Bóle kręgosłupa (szczególnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego), a także nóg czy bioder spowodowane są nie tylko rosnącym brzuchem, który te części ciała muszą utrzymać, ale także rozluźnieniem aparatu torebkowo-więzadłowego.

W ciąży kobiety niejednokrotnie muszą się także zmagać z obrzękami i żylakami. Te pierwsze powstają na skutek zatrzymywania się wody w organizmie, słabszego przepływu krwi i szybkiego przyrostu wagi. Żylaki w ciąży związane są ze zmniejszeniem sprężystości ścian żylnych i uciskiem macicy, spowalniającym przepływ krwi. W żyłach tego życiodajnego płynu jest podczas ciąży dużo więcej, wzrasta także jego ciśnienie. Wszystko to powoduje nieestetycznie wyglądające zmiany skórne i sprawia ból o różnym natężeniu.

Odpowiedzią na opisane wyżej problemy jest: fizjoterapia dla kobiet w ciąży. Kinesiotaping w ciąży ma za zadanie, przede wszystkim:

  • zmniejszyć obrzęki poprzez poprawę krążenia;
  • wspierać mięśnie i stawy, które są dodatkowo obciążone w czasie ciąży;
  • złagodzić bóle miednicy, kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych oraz innych obszarów ciała;
  • działa przeciw rozstępom;
  • poprawić postawę;
  • wspomaga mięśnie powiększającego się brzucha.

Taśmy do tapingu działają na tkanki miękkie, wspierając mięśnie i stawy, poprawiając krążenie krwi oraz limfy, a także redukując ból i obrzęki. Fizjoterapia dla kobiet w ciąży, która obejmuje kinesiotaping, może być stosowana na różne partie ciała, w tym na brzuch, plecy, nogi i stawy, aby złagodzić typowe dolegliwości ciążowe. Plastry do kinesiotapingu w ciąży powinien przyklejać fizjoterapeuta, wyspecjalizowany pod kątem stosowania tapingu, gdyż tylko odpowiednie plastrowanie daje gwarancję bezpieczeństwa i działania zgodnego z oczekiwaniami.

W ciąży ciało i organizm przechodzą rewolucję. Za sprawą hormonów pojawiają się nie tylko dolegliwości ciążowe, ale także zmiany biochemiczne związane z dynamiką i statyką ciała.

taśmy na brzuch po porodzie

Kinesiotaping brzucha w ciąży

Najczęściej jednak fizjoterapeuci polecają kobietom kinesiotaping w ciąży w celu usprawnienia pracy mięśni brzucha, w obrębie którego zmiany skórne i podskórne są najbardziej widoczne i odczuwalne. Kinesiotaping w ciąży na brzuch stosowany jest, by zmniejszyć napięcie mięśniowe, zarówno ze strony mięśnia prostego jak i mięśni skośnych brzucha, a dobroczynne działanie plastrów na skórę sprzyja profilaktyce rozstępów. Pomocne jest także plastrowanie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, które sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy w ciąży.

Mimo że kinesiotaping jest uznawany za bezpieczną metodę, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania.  Kinesiotaping w ciąży przeciwwskazania obejmują m.in:

  • alergie;
  • stany zapalne skóry w miejscu aplikacji taśm;
  • ciężkie choroby serca;
  • zakrzepica żył głębokich;
  • ciąża wysokiego ryzyka bez konsultacji z lekarzem.

Przed rozpoczęciem terapii kinesiotapingiem, kobieta w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem oraz doświadczonym fizjoterapeutą.

tejpy na brzuch po ciąży

Kinesiotaping po ciąży – taping piersi i brzucha

Kinesiotaping w ciąży to jedno... Plastrów do kinesiotapingu wcale nie trzeba po porodzie odkładać na półkę. Naklejane na brzuch tzw. tejpy na brzuch po ciąży wspomagają proces regeneracji skóry i poprawiają krążenie w tym rejonie. Taśmy wspierają również mięśnie brzucha, które są osłabione po ciąży i porodzie, co może przyspieszyć proces ich regeneracji. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu można zredukować ból i obrzęki, a także utrzymać prawidłową postawę ciała.

Najciekawsza funkcja tapingu związana jest z piersiami, które po urodzeniu dziecka, są obszarem, wymagającym najwięcej troski i uwagi. Taping piersi może przynieść pomoc przy nawałach pokarmowych, które nierzadko zdarzają się w pierwszych dniach po porodzie. Zbyt duża ilość mleka w piersiach napina je, obniża brodawki, a w efekcie zmniejsza drożność kanalików mlekowych, co może prowadzić do stanów zapalnych, gorączki i silnego bólu. Kinesiotaping ma za zadanie „odblokować” kanały i wznowić produkcję mleka. Dzieje się to za sprawą otwarcia przestrzeni międzypowięziowej nad kanalikami, dzięki czemu pokarm dopływa do brodawek, a dyskomfort związany z bólem zdecydowanie się zmniejsza.

Kinesiotaping w ciąży – fizjoterapia dla kobiet w ciąży to metoda, która może znacząco poprawić komfort przyszłych mam, wspierając je w codziennym funkcjonowaniu. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem terapii skonsultować się z lekarzem oraz fizjoterapeutą.

Dowiedz się także: