Klimatyzacja a niemowlę, czyli co trzeba wiedzieć przed podróżą autem

Podróże latem są piękne. Pytanie, czy kiedy jedzie z nami dziecko, możemy sobie pozwolić na taki błyskawiczny luksus, czyli klimatyzację?

klimatyzacja w aucie a niemowlę


Podziel się na


Podróż w rozgrzanym samochodzie do przyjemnych nie należy. Na szczęście w większości pojazdów mamy obecnie możliwość uruchomienia klimatyzacji, która sprawia, że komfort podróży natychmiast się poprawia. Pytanie, czy kiedy jedzie z nami dziecko, możemy sobie pozwolić na klimatyzację? Klimatyzacja a niemowlę w samochodzie – sprawdzamy, czy to może iść w parze.

Klimatyzacja w aucie a niemowlę

Kiedy jedno z miejsc pasażerów podczas wakacyjnej podróży zajmuje niemowlę, pojawia się dylemat:

Włączać klimatyzację i narażać zdrowie dziecka czy zacisnąć zęby i przetrwać jakoś podróż w upale?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie:

Niemowlę a klimatyzacja w samochodzie.

Okazuje się bowiem, że opcja druga wcale nie wydaje się być lepsza dla maleństwa, dla którego ryzyko przegrzania jest równie groźne, co przeziębienia. Tym bardziej, że unikając stosowania klimatyzacji we własnym samochodzie, wcale nie gwarantujemy malcowi, iż nie będzie miał z nią styczności w innych sytuacjach.

Interesuje nas głównie klimatyzacja w aucie a dziecko przecież będzie miało z nią styczność również w restauracji, supermarkecie, centrum handlowym, gabinecie lekarskim. W czasie upałów niemowlę a klimatyzacja to połączenie w wielu sytuacjach życia codziennego. I dobrze! Jak już zostało wspomniane, ryzyko przegrzania dziecka wcale nie jest lepszą alternatywą niż ryzyko jego przeziębienia. Co więc pozostaje, jeśli nie klimatyzacja? Otwarcie okna i ewentualny przeciąg może doprowadzić do infekcji jeszcze krótszą drogą.

Powiedzmy więc sobie jasno:

Klimatyzacja w samochodzie a niemowlę to nie powód do stresu

Nie klimatyzacja sama w sobie jest szkodliwa dla dziecka, ale różnica temperatur, jaką fundujemy malcowi, korzystając z klimatyzacji w nieumiejętny sposób. Dziecko w samochodzie a klimatyzacja –  sprawdźmy o czym należy pamiętać!

niemowlę w samochodzie a klimatyzacja

Klimatyzacja a dziecko – to można pogodzić!

Przedstawiamy kilka ważnych zasad, których przestrzeganie pozwoli nam korzystać z klimatyzacji bez obaw o zdrowie niemowlęcia. Niemowlę a klimatyzacja w samochodzie? Pamiętaj o tym!

Klimatyzacja a dziecko. Nagrzany samochód

Zadbaj o to, by nie rozpoczynać podróży w nagrzanym samochodzie – ryzyko przeziębienia powstaje w momencie, kiedy rozpaleni w wyniku panującej na zewnątrz temperatury wchodzimy do równie nagrzanego samochodu i natychmiast włączamy klimatyzację. Jeżeli podróżujemy z dzieckiem, starajmy się parkować w cieniu, a jeśli wnętrze samochodu jest nagrzane, najpierw je przewietrzmy i nieco schłodźmy, a dopiero potem wsiądźmy razem z dzieckiem.

Klimatyzacja w aucie a dziecko. Różnica temperatur

Zadbaj o to, by różnica między temperaturą na zewnątrz i w samochodzie nie przekraczała 4-5°C. Przykładowo: jeśli na dworze mamy 28°C, w samochodzie ustawiamy klimatyzację na ok 23°C;

Klimatyzacja a niemowlę. System climatronic

Wyposaż samochód w system climatronic, czyli klimatyzację automatyczną – dzięki niej mamy pewność, że po schłodzeniu powietrza do określonej temperatury, mechanizm wyłączy się sam. Skieruj nawiew klimatyzacji na sufit bądź podłogę, by powietrze nie dmuchało bezpośrednio na twarz lub główkę malca;

Klimatyzacja w aucie a dziecko. Ubranie

Zadbaj o odpowiednie ubranie dzieckamalec powinien być ubrany odpowiednio do temperatury panującej wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, a nie tej, panującej na zewnątrz! Sprawdzaj co kilkanaście minut, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco – pamiętajmy, że nie dotykamy w tym celu rączek ani nóżek malca, ale jego karku. Kilkanaście minut przed dotarciem do celu wyłącz klimatyzację po to, by wyrównać temperaturę między wnętrzem pojazdu a tą, panującą na zewnątrz.

Klimatyzacja a dziecko w samochodzie. Serwis

Pamiętaj o regularnym przeglądzie klimatyzacji i wymianie filtrów! Za wiele przypadków zachorowań odpowiada nie przeziębienie, ale infekcja spowodowana bakteriami, które gromadzą się na klimatyzatorze. Zaniedbana klimatyzacja może być też przyczyną alergii!

klimatyzacja a niemowlę

Klimatyzacja a noworodek – sytuacje dnia codziennego

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej niemowlę a klimatyzacja to nie tylko samochód, ale wiele miejsc, w których z dzieckiem będziemy się pojawiać. Niemowlę a klimatyzacja w gabinecie lekarskim, restauracji, supermarkecie, centrum handlowym – o tym należy pamiętać:

  • wychodząc z domu i wiedząc, że w miejscu, do którego idziemy będzie włączona klimatyzacja a niemowlę jest za ciepło ubrane – zadbajmy o to, by dziecko zbytnio się nie spociło i nie rozgrzało. Najlepiej, by malec miał na sobie lekkie, przewiewne ubranie, na które nałożymy bluzeczkę czy kaftanik po dotarciu do celu;
  • w dużych pomieszczeniach, np. centrach handlowych, pamiętajmy o osłonięciu dziecka przed bezpośrednim podmuchem chłodnego powietrza;
  • przed wyjściem z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz warto poszukać miejsca, w którym temperatura jest wyższa niż ta, w jakiej przebywaliśmy (zbliżona do tej panującej na dworze, ale jednak niższa). Przebywając tam przez kilka minut pozwolimy organizmowi malca stopniowo zaadaptować się do nowych warunków atmosferycznych, a dzięki temu oszczędzimy mu szoku termicznego (warto zapytać np. o pomieszczenie dla matek z dziećmi).

Klimatyzacja a niemowlę – o tym pamiętaj!

Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku zasad, stosowanie klimatyzacji nie tylko maluchowi nie zaszkodzi. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie robić wyjątków od powyższych reguł – to, że nasza przejażdżka autem nie będzie trwała długo, nie oznacza, że możemy ją spędzić w „lodówce”.