Kolczyki w ciele a ciąża i poród

Czy z piercingu należy na czas ciąży zrezygnować? Czy zawsze jest to koniecznością? Które kolczyki można spokojnie „zostawić” w ciele, a które lepiej jest usunąć?

kobieta w ciąży z kolczykiem w nosie


Podziel się na


Wiele przyszłych mam, które zdecydowały się kolczyki w różnych miejscach swojego ciała zastanawia się nad powyższymi kwestiami. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Indywidualna sprawa

Tak, jak w wielu sytuacjach tak i tutaj odpowiedź na pytanie  – Czy z kolczyków należy na czas ciąży i porodu zrezygnować? nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, konkretnego organizmu. Każda z nas jest inna i nie da się przewidzieć do końca jak ciało zareaguje na pewne sprawy, kiedy pojawi się w nim nowe życie. Dużo zależy od właściwości naszej skóry. Po prostu nie zawsze kolczyki są wskazane. Nie jest też tak, że każda kobieta musi je kategorycznie wyjąć kiedy tylko zajdzie w ciążę. Warto zasięgnąć więc porady lekarza i dodatkowo zapytać w samym salonie o to, jak zajmować się piercingiem podczas ciąży.

Kolczyk w pępku

Nie trzeba go zdejmować na czas ciąży ani podczas porodu. Zaleca się jednak aby zmienić swój zwykły kolczyk na specjalny, nieco dłuższy. To zapobiegnie bardzo nieprzyjemnej sytuacji która może mieć miejsce, a mianowicie rozerwaniu skóry. Popularne kolczyki dla kobiet w ciąży są wykonane z PTFE, czyli teflonu. Powinny być też dłuższe niż standardowe, minimum 14-16 mm.

Warto także obserwować reakcje swojej skóry na kolczyk. Jeśli jest ona z natury mało elastyczna, być może będzie trzeba ozdobę wyjąć. Tak samo należy postąpić jeśli miejsce dookoła kolczyka jest zaczerwienione i swędzi lub zwyczajnie czujemy dyskomfort.

Kolczyk w języku

W trakcie ciąży z kolczykiem w języku nie ma najczęściej żadnego problemu, choć i tutaj warto poradzić się lekarza i specjalisty od piercingu oraz obserwować własne ciało. Jednak przed porodem trzeba go wyjąć. Dzieje się tak z prostej przyczyny – być może podczas wydawania dziecka na świat trzeba będzie przyszłą mamę intubować, a wtedy kolczyk jest sporą przeszkodą. Może się także zdarzyć, że podczas ciąży dojdzie do infekcji wokół kolczyka w języku.

kobieta w ciąży z kolczykiem w nosie

Kolczyki w miejscach intymnych

Kolczyk umieszczony w miejscu intymnym (w łechtaczce lub wargach sromowych) nie jest przeszkodą podczas ciąży. Może jednak okazać się problemem w trakcie porodu naturalnego. Istnieje bowiem zagrożenie, że kolczyk spowoduje rozerwanie skóry w miejscu, w którym się znajduje. Rana powstała w ten sposób najprawdopodobniej będzie się długo goić i powodować ból.

Kolczyk w sutku

Sutek to na tyle wrażliwe miejsce, że definitywnie należy skonsultować się z lekarzem. Piersi stają się podczas ciąży bardzo wrażliwe (szczególnie w pierwszym trymestrze) i kolczyk może powodować dyskomfort lub ból. Problemem będzie także karmienie piersią z kolczykiem w sutku. Jeśli więc je planujemy, będzie trzeba pozbyć się ozdoby.

kobieta w ciąży z kolczykiem w nosie

Piercing w trakcie ciąży

O ile noszenie kolczyków w różnych miejscach ciała podczas ciąży jest dozwolone i uzależnione od indywidualnych reakcji kobiecego ciała, o tyle absolutnie odradza się wykonywanie wtedy nowego piercingu. Może to spowodować infekcję lub zakażenie, co w trakcie ciąży jest sporym problemem. Warto więc powstrzymać się z decyzją do momentu, w którym dziecko przyjdzie bezpiecznie na świat.