Kolektor pokarmu – czym jest, jakie są jego zalety? Kompendium wiedzy

Kolektor pokarmu to coś zupełnie innego niż laktator. To niepozorne urządzenie może okazać się bardzo przydatne. Jak działa kolektor do pokarmu?

kolektor pokarmu co to


Podziel się na


Kolektor pokarmu to niepozorne urządzenie, które może okazać się genialnym rozwiązaniem dla wielu karmiących mam, jednak wciąż jest znacznie mniej znane i rozpowszechnione niż laktator. Kolektor do pokarmu ma sporo zalet i może być stosowane na kilka różnych sposobów. Jak go używać? W jakich sytuacjach używać kolektora pokarmu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Kolektor pokarmu – co to?

Kolektor pokarmu to niepozornie wyglądające urządzenie zwane także, w nieco bardziej metaforyczny sposób, „magiczną buteleczką” dla mam karmiących piersią. Kolektor do pokarmu jest urządzeniem stosowanym do zbierania i przechowywania mleka matki. Jego budowa jest banalnie prosta, to silikonowa buteleczka z „przyssawką”- kielichem, którą przystawiamy do piersi.

Co ważne, zbieranie nim pokarmu nie wymaga użycia rąk, urządzenie doskonale, choć delikatnie, zasysa się do piersi, a mleko płynie ponieważ działa podciśnienie. Kolektor do piersi zbiera mleko z naturalnego wypływu, ale ma także łagodne właściwości odciągające.

Kolektor pokarmu –  jak używać?

Kolektor pokarmu można stosować na kilka sposobów. Przede wszystkim do zbierania nadmiaru mleka z naturalnego wypływu. Podczas karmienia dziecka jedną piersią zdarza się, że  w drugiej pojawia się sporo mleka. Ten problem jest szczególnie powszechny na początku przygody z karmieniem piersią, a mleko wydzielane w ten sposób najczęściej po prostu wsiąka we wkładki laktacyjne. Dzięki kolektorowi pokarmu możemy je w zasadzie bez wysiłku „uratować”. W takiej sytuacji karmić i używać kolektora można jednocześnie (przystawiając urządzenie do „wolnej” piersi).

Kolektor do piersi należy przystawić w trakcie karmienia dziecka. Kolektorem można odciągać mleko w czasie nawału pokarmu. Nadaje się również do odciągania pokarmu, kiedy zależy nam na zebraniu go na zapas.

Kolektor pokarmu –  zalety kolektora pokarmu

Jakie plusy kolektora pokarmu sprawiają, że to urządzenie jest godne uwagi?

  • pasuje do każdej piersi;
  • ma niewielkie rozmiary, jest lekki i poręczny;
  • jest prosty w obsłudze;
  • jest prosty do czyszczenia;
  • nie wymaga baterii ani ładowania;
  • nie trzeba trzymać go w rękach kiedy „pracuje”;
  • pracuje bezdźwięcznie;
  • można go używać siedząc, leżąc, stojąc… – w każdej pozycji.
kolektor pokarmu ile kosztuje

Kolektor a laktator

Kolektor a laktator – te urządzenia mogą się wzajemnie uzupełniać. Jeśli ciężko nam „współpracować” z laktatorem, kolektor pokarmu może okazać się w pewnym okresie jego przyjemniejszym zamiennikiem. Kolektor do piersi w wielu przypadkach może pełnić takie same funkcje jak laktator. Dzięki niemu zbierzemy mleko do późniejszego wykorzystania. Przydaje się przede wszystkim w pierwszej fazie karmienia, kiedy mleko wypływa z piersi samoistnie (faza ta będzie miała bardzo różną długość u różnych kobiet).

Jednak nie zawsze kolektor pokarmu będzie zamiennikiem laktatora. To drugie urządzenie może lepiej się sprawdzić do pobudzenia laktacji, a także zebrania zapasu pokarmu, kiedy nie doświadcza się już samoistnego wypływu mleka. Każda mama z pewnością będzie w stanie dopasować dane urządzenie do swoich aktualnych potrzeb. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach przydatne będą obydwa.

Kolektory pokarmu są szeroko dostępne. Można je znaleźć m.in.:

  • w aptekach (internetowych i stacjonarnych),
  • na popularnych portalach zakupowych.

Kolektor pokarmu – ile kosztuje?

Jedną z niewątpliwych zalet kolektora do pokarmu jest jego niewygórowana cena. W zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się go kupić oraz producenta kosztuje od około 25 do 60 zł.