Skóra po porodzie może płatać nam różne figle, być kapryśna i bardzo wymagająca. Jak i czym ją pielęgnować? Podpowiadamy!
Pielęgnacja twarzy i ciała po porodzie jest równie ważna, jak ta w czasie ciąży. Skóra może płatać nam różne figle, być kapryśna i bardzo wymagająca. Jak i czym pielęgnować skórę twarzy i ciała, by przynieść jej komfort? W co warto się zaopatrzyć? Podpowiadamy!
Skóra po ciąży – specyfika
Wiele kobiet po ciąży obawia się o wygląd swojego ciała i jakość swojej skóry. Faktycznie, zarówno w czasie ciąży, jak i już po porodzie ten największy narząd naszego ciała nie ma łatwo. Rozciągnięcie, uwrażliwienie, burza hormonalna, nierzadko też stres, niedosypianie… to wszystko sprawia, że po wydaniu maluszka na świat wiele młodych mam jest wręcz przerażonych wyglądem swojego ciała.
Ale po pierwsze – należy zachować spokój i dać sobie czas na regenerację. Po drugie – dostosować zabiegi pielęgnacyjne do swojej obecnej sytuacji. To jasne, że czasu jest mniej, obowiązków więcej, a czasem wykrojenie dla siebie choćby 20. minut w ciągu dnia stanowi wyzwanie. Po trzecie zaś – najlepiej skupić się nie tylko na pielęgnacji od zewnątrz, ale też na tej „od wewnętrz”, czyli odpowiednim odżywianiu i piciu wystarczającej ilości wody.
Skóra po ciąży kojarzy nam się zwykle z różnymi niedoskonałościami, jak rozstępy, cellulit, brak jędrności i elastyczności, niedoskonałości i trądzik, nadmierna wrażliwość i przesuszenie, popękane naczynka, a także zmęczony wygląd, cera bez blasku. Jednak to, czy owe problemy w ogóle wystąpią i w jakim nasileniu, zależy od wielu czynników – predyspozycji genetycznych oraz naszej aktywności, diety i stanu skóry sprzed ciąży. Z pewnością po porodzie procentuje to, co robiłyśmy przed nim i jak o siebie dbałyśmy wcześniej.

Kosmetyczka mamy po ciąży – ciało
Przede wszystkim – każda taka kosmetyczka będzie inna. Nie warto kierować się modą, a dobrać produkt do swoich potrzeb, problemów i preferencji. Obecnie na rynku mamy taką mnogość dobrej jakości preparatów, że nie powinno to stanowić problemu. Oto nasze sugestie dotyczące tego, co może się sprawdzić w pielęgnacji ciała po ciąży.
- Łagodny peeling do ciała – złuszczanie to podstawa jeśli chodzi o pielęgnację ciała. Peeling powinien mieć odpowiednią dla nas siłę złuszczania i formułę. Jeśli jesteśmy na bakier z nawilżaniem ciała i stosowaniem balsamów, warto zdecydować się na peeling o bogatej, olejowej formule, który zostawi nawilżającą i natłuszczającą powłokę.
- Olejek do ciała – dobry olejek do ciała to nieoceniona pomoc w pielęgnacji i produkt uniwersalny. Można używać go zamiast balsamu, do kąpieli, a także do pobudzającego masażu. Jakościowy produkt świetnie natłuszcza, odżywia, regeneruje, wpływa na jędrność i elastyczność, pomaga walczyć z rozstępami. Przede wszystkim jest szybki w użyciu – można wmasować go w mokre jeszcze po prysznicu lub kąpieli ciało, a następnie je osuszyć.
- Preparat specjalistyczny na dany problem – jeśli twoim problemem są rozstępy lub znaczna utrata jędrności skóry dobrym pomysłem jest włączenie do pielęgnacji preparatu specjalistycznego, ukierunkowanego typowo na ten właśnie problem. Nie trzeba ich wielu, wystarczy jeden, ale wysokiej jakości kosmetyk sprawdzonej marki.
- Akcesorium do masażu – masaż potrafi zdziałać wiele jeśli chodzi o jakość skóry. Świetnie sprawdzi się np. szczotka do szczotkowania na sucho – taki zabieg prosty do wykonania w domowym zaciszu nie tylko złuszcza martwe komórki naskórka i wspaniale wygładza, ale też pobudza mikrokrążenie, ułatwia przepływ limfy, będzie też pomocny w walce z rozstępami czy cellulitem. Jeśli nie szczotka, można pomysleć o rękawicy pod prysznic lub specjalnym masażerze do ciała.
- Dobre masło lub balsam nawilżający i odżywczy – to podstawa pielęgnacji dla skóry ciała. Nawilżenia i odżywienia potrzebuje każda skóra, a jeśli masz problem z jej suchością, olejek i bogaty balsam lub masło będą stanowiły świetny duet.

Kosmetyczka mamy po ciąży – twarz
Jeśli chodzi o kosmetyki do twarzy, wszystko będzie zależało od problemu, z jakim zmagała się nasza skóra w ciąży i zmaga się po niej – czy to będą niedoskonałości, czy przebarwienia, a może uwrażliwienie. Jednak tym, z czym często borykają się młode mamy jest poczucie, że skóra twarzy straciła blask, witalność, zaczęła się starzeć, pojawiają się pierwsze zmarszczki… I właśnie pod tym kątem proponujemy pielęgnację.
- Peeling do twarzy – absolutna podstawa. Regularne złuszczanie to obowiązkowy punkt pielęgnacji jeśli marzy nam się zdrowa, promienna skóra. Do wyboru mamy różne peelingi – ziarniste, enzymatyczne lub kwasowe. Wybór będzie zależał od odporności skóry, problemów, z jakimi się zmaga i preferencji. Z pewnością najbardziej uniwersalne będą te oparte na enzymach złuszczających.
- Serum z Witaminą C – Witamina C to fantastyczny składnik, który „pobudza” skórę, rozjaśnia ją, dodaje witalności, a także pomaga walczyć ze stresem oksydacyjnym i fotostarzeniem. Warto wybierać najstabilniejsze jej formy – Etylowany kwas askorbinowy bądź Tetraizopalmitynian askorbylu. Serum takie warto stosować na dzień, pod krem z filtrem.
- Krem z filtrem – nie da się mówić o pielęgnacji przeciwzmarszczkowej bez dobrego kremu z wysokim filtrem. Promienie UVA odpowiedzialne są bowiem w przeważającej części za proces starzenia się naszej skóry. W przeciwieństwie do nadających opaleniznę UVB, ten typ promieniowana jest obecny cały rok, przenika też przez chmury, tak więc SPF minimum 30 to obowiązkowy kosmetyk na cały rok.
- Serum rewitalizujące i przeciwzmarszczkowe – obecnie mamy mnogość różnego typu preparatów przeciwzmarszczkowych. Czasem bardzo ciężko zdecydować się na to, co wybrać. Jeśli szukamy czegoś, co naprawdę nam pomoże warto zdecydować się na serum z peptydami (także – peptydem miedziowym). To skuteczne substancje przeciwzmarszczkowe, rewitalizujące, poprawiające kondycję skóry i bezpieczne do stosowania przez cały rok na dzień i na noc.

A Wy, jakie kosmetyki macie w swoich kosmetyczkach?