Dziś podpowiadamy, których składników w produktach kosmetycznych dla dzieci należy bezwzględnie unikać.
Nasza świadomość dotycząca bezpieczeństwa rzeczy, których używamy, jest coraz większa. Jemy zdrowiej, sięgamy po ekologiczne produkty i interesujemy się treścią etykiet preparatów, które stawiamy na domowych półkach. Tym bardziej jesteśmy więc wyczuleni na kosmetyki dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jakie kosmetyki dla dzieci są bezpieczne oraz których składników w produktach kosmetycznych dla dzieci należy bezwzględnie unikać.
Kosmetyki dla dzieci – slikony SLS
Cieszące się wyjątkowo złą sławą „silikony” występują zazwyczaj pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate (SLS) lub Sodium Laureth Sulfate (SLES). Są obecne w większości produktów myjących, a więc szamponach do włosów, płynach do kąpieli, mydłach i żelach pod prysznic i to dzięki nim wszystkie te kosmetyki tak obficie się pienią. Niestety, efekt piany nie wynagradza strat, jakie mogą wywołać SLS-y.
Produkty dla dzieci również mogą je zawierać. Substancje te podrażniają i wysuszają skórę głowy, która u dzieci jest jeszcze bardzo delikatna, a w konsekwencji wywołują przykre swędzenie i wypryski. Wyjątkowo szkodliwy jest kontakt silikonów z oczami dziecka – oprócz bolesnego pieczenia może wywołać nawet zaburzenia widzenia. Kosmetyki z SSL to zdecydowanie produkty zakazane dla dzieci.
Parabeny i SLS-y są obecne w większości kosmetyków dla dzieci. Wyszukanie na sklepowych półkach bezpiecznych preparatów to nie lada wyzwanie, ale warto je podjąć, by uchronić swoje maleństwo przed negatywnym wpływem tych substancji.
Produkty dla dzieci – parabeny
Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl – wszystkie te nazwy zakończone charakterystycznym „parabenem” (np. Methylparaben) zwiastują w kosmetykach dla dzieci obecność szkodliwych konserwantów. Producenci kosmetyków stosują je chętnie z prostej przyczyny: substancje te przedłużają trwałość produktu. Niestety, obniżają także jego jakość.
Parabeny są bardzo często przyczyną reakcji alergicznych, mogą mieć także negatywny wpływ na rozwój płodu i dziecka, dlatego odradza się stosowanie kosmetyków z ich zwartością przez kobiety w ciąży i karmiące. Mimo że kwestia toksyczności parabenów wciąż jest dyskusyjna i brakuje oficjalnych badań jednoznacznie stwierdzających ich szkodliwość, w przypadku kosmetyków dziecięcych nie powinniśmy ryzykować. Wybieraj kosmetyki dla dzieci, które ich nie zawierają.
Parafina w kosmetykach dla dzieci
Czy składnik, który znajdziemy w środkach nawilżających dla niemowląt i specyfikach stosowanych przy atopowym zapaleniu skóry, może być szkodliwy? I tak, i nie. Parafina (Mineral Oil, Petrolatum) ma właściwości wygładzające i zmiękczające, co w przypadku skłonnej do przesuszeń dziecięcej skóry ma ogromne znaczenie.
Warstwa izolacyjna, którą tworzy może jednak także „odwdzięczać się” zaskórnikami (zatkane pory), problemami z regeneracją skóry i rozwojem na jej powierzchni bakterii. Z jej stosowaniem należy więc być ostrożnym, jednocześnie jednak pamiętając, że w niektórych przypadkach parafina jest nie tylko nieszkodliwa, ale nawet bardzo pomocna.
Perfumy w produktach dla dzieci
Substancje zapachowe (Parfume, Aroma, Fragrance) w kosmetykach umilają korzystanie z nich, ale są też najczęstszym źródłem uczuleń. Warto pamiętać, że reakcje skórne są bardzo indywidualne – często ten sam kosmetyk używany przez osobę dorosłą i dziecko, oddziałuje inaczej. W przypadku najmłodszych konsumentów produkty bezzapachowe to podstawa bezpieczeństwa – i tego powinniśmy się trzymać.
Jakie kosmetyki dla dzieci?
Wybór odpowiednich kosmetyków dla dzieci jest niezwykle ważny, ponieważ skóra dzieci jest bardziej delikatna i wrażliwa niż skóra dorosłych. Dobre kosmetyki dla dzieci powinny być łagodne, hipoalergiczne, wolne od szkodliwych substancji i przetestowane dermatologicznie.
Produkty zakazane dla dzieci – lista zakazanych substancji w kosmetykach dla dzieci:
- parabeny (np. methylparaben, propylparaben, butylparaben);
- ftalany (np. DEP, DEHP, DBP);
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate);
- formaldehyd i donory formaldehydu (np. DMDM Hydantoin, Imidazolidinyl Urea);
- phenoxyethanol;
- barwniki syntetyczne (np. CI 17200, CI 19140);
- sztuczne substancje zapachowe;
- alkohol (np. alkohol denat, isopropyl alcohol).
Dowiedz się także: