Planujesz potomstwo? Pamiętaj, że Twoje ciało w tym wyjątkowym czasie zostanie poddane wielu wyzwaniom! Zadbaj o zdrowie swojego kręgosłupa!
Planujesz potomstwo? Pamiętaj, że Twoje ciało w tym wyjątkowym czasie zostanie poddane wielu wyzwaniom, zadbaj więc o swoje zdrowie. Sprawdź, jak wzmocnić kręgosłup w ciąży.
Zadbaj o kondycję kręgosłupa
Trudności z kręgosłupem stanowią główny problem dla tych kobiet, które przed rozpoczęciem ciąży prowadziły siedzący tryb życia. Ten fakt jedynie potwierdza, że brak aktywności fizycznej to poważny błąd, a niedbałość o swoją kondycję może przynieść negatywne konsekwencje. Jeśli więc planujesz zajście w ciążę, warto zainwestować w regularną aktywność fizyczną, która przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz wzmocni kości, stawy i mięśnie.
Możesz rozważyć spacery, pływanie oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha czy pleców. Warto też zwalczyć nadwagę, ponieważ nadmiar kilogramów może prowadzić do dodatkowego obciążenia, szczególnie w odcinku krzyżowym. Każdy zbędny kilogram dodatkowo obciąża nasz układ kostny, co z kolei może osłabiać mięśnie i stawy.
Ciążowe wyzwania, czyli miękkie nogi i ciężki brzuch
Jak dokładnie prezentuje się lista trudności, przez które przyszłe matki przechodzą podczas ciąży? Pod koniec okresu ciąży organizm produkuje relaksynę, hormon wpływający na rozluźnienie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych, sprawiając, że miednica oraz dolny odcinek kręgosłupa stają się bardziej elastyczne, co ułatwia poród.
Jednak relaksyna ma swoje negatywne strony, ponieważ zwiększa elastyczność kręgosłupa, co może prowadzić do różnych problemów. Ważne jest również zmienianie pozycji ciała przez kobiety, które starają się zachować równowagę w obliczu rosnącego brzucha poprzez przyjmowanie nienaturalnych pozycji. Dodatkowo płód, rozwijając się w komfortowych warunkach, może niekorzystnie oddziaływać na splot lędźwiowo-krzyżowy.
Zdrowy kręgosłup to podstawa
Z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, kluczowe jest dbanie o kręgosłup w ciąży. To nie tylko kwestia utrzymania prawidłowej postawy, ale także troska o stawy i kości w codziennych czynnościach. Starajmy się unikać pozostawania w jednej pozycji przez długi czas, przyjmowania niewłaściwych postaw oraz unikania nadmiernego obciążenia i niewłaściwego rozkładu ciężaru. Kiedy podnosimy coś, zginajmy kolana, zamiast pochylać się, chroniąc w ten sposób kręgosłup.
W trakcie odpoczynku warto korzystać z poduszki pod odcinkiem lędźwiowym, która pomoże zniwelować nierówności. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni materac – powinien on być elastyczny, dostosowujący się do kształtu kręgosłupa, ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, co pozwoli mięśniom na regenerację.
Aktywność to klucz do zdrowia
Mocniejsze kości i mięśnie przyczyniają się do łagodniejszego przebiegu porodu. Nie można też zapomnieć o korzyściach dla kręgosłupa i ogólnej kondycji fizycznej. Dlatego warto zastanowić się, jak wzmocnić kręgosłup w ciąży i być aktywnym, jeśli tylko pozwala na to sytuacja.
Wybór jest szeroki: od pływania, przez bieganie, aż po jogę czy pilates. Ważne jest, by podjąć próbę, a Twoja kondycja i kręgosłup na pewno odwdzięczą się w trakcie porodu, a może nawet wcześniej niż przypuszczasz.