Krwawienie dziąseł w ciąży

Wiele kobiet w drugim trymestrze ciąży zmaga się z zapaleniem dziąseł.  Czy to naturalne zjawisko, czy może znak, że coś jest nie w porządku? Jak radzić sobie z krwawieniem dziąseł w ciąży?

mama w ciąży podczas wizyty u dentysty z powodu krwawiących dziąseł


Podziel się na


Wiele kobiet w drugim trymestrze ciąży zmaga się z zapaleniem dziąseł. Silnie zaczerwienione, opuchnięte dziąsła bolą i krwawią podczas mycia zębów.  Czy to naturalne zjawisko, czy może znak, że coś jest nie w porządku? Jak radzić sobie z krwawieniem dziąseł w ciąży i jak zapobiec krwawieniu dziąseł w ciąży?

Zadbaj o zęby – jeszcze przed ciążą!

Każda kobieta, kiedy już zdecyduje się na dziecko, powinna koniecznie odwiedzić dentystę. Warto już teraz naprawić ubytki i wyleczyć wszystkie chore zęby, gdyż próchnica to potencjalne i dość niebezpieczne w trakcie ciąży oraz porodu – źródło zakażenia. Pamiętajmy, że zęby w czasie ciąży mogą psuć się szybciej niż zwykle!

Jednak nawet wtedy, kiedy nasz stomatolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w stanie uzębienia, w czwartym miesiącu ciąży przyszła mama może odczuwać dolegliwości, których przyczyną jest zbytnia wrażliwość dziąseł, a co za tym idzie – kłopotliwe krwawienie dziąseł w ciąży np. podczas szczotkowania zębów.

mama w ciąży podczas wizyty u dentysty z powodu krwawiących dziąseł

Krwawienia dziąseł w ciąży – dlaczego dziąsła w ciąży krwawią?

Krwawienie dziąseł w ciąży jest związane ze zmianami hormonalnymi i wzrostem poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, które mają wpływ na tkanki dziąseł. W ciąży następuje rozszerzenie naczynek krwionośnych (dziąsła są silnie ukrwione) oraz zwiększenie ich kruchości. Dziąsła puchną i robią się wyjątkowo tkliwe na wszelkie, nawet drobne uszkodzenia czy urazy, a nawet na dotyk. Ponadto, nadmiernie rozpulchnione i obrzęknięte dziąsła w ciąży są niezwykle podatne na choroby przyzębia i rozwój próchnicy. Czasami w jamie ustnej pojawia się ropa – wówczas konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Krwawieniom z dziąseł winne są znaczne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w tym szczególnym okresie.

mama w ciąży podczas wizyty u dentysty z powodu krwawiących dziąseł

Jak zapobiec krwawieniu dziąseł w ciąży?

Krwawiące i bolące dziąsła sprawiają, że mycie zębów staje się kłopotliwe. Nie znaczy to jednak, że należy skrócić i przyspieszyć czas szczotkowania. To, że będziemy oszczędzać naszym dziąsłom dodatkowych urazów nie oznacza wcale, że pozbędziemy się uciążliwej dolegliwości. Wręcz przeciwnie!

Niedokładne i pobieżne mycie zębów sprawi, że resztki jedzenia pozostaną na powierzchni zębów oraz dziąseł, a to z kolei prosta droga do wzmożenia dolegliwości. Dodatkowo, bakterie mają wtedy większą szansę na wniknięcie w szczelinki pomiędzy zębami a dziąsłem.

Z tego też względu należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) i co najmniej przez trzy minuty. Kupując pastę do zębów warto zwrócić uwagę na to, aby w jej składzie zawierał się aminofluorek. Pomocne jest również stosowanie płynu do płukania ust (z fluorem). W przypadku krwawiących dziąseł wybieramy szczoteczki miękkie i oczywiście, tak jak w normalnej sytuacji, wymieniamy je co trzy miesiące. Podczas mycia zębów wykonujemy ruchy kuliste, nie poziome. Ponadto, delikatnie głaszczemy dziąsła szczoteczką bądź palcem. Złagodzeniu podrażnień sprzyja także płukanie dziąseł ciepłym naparem z rumianku.

Co jeszcze można zrobić dla zdrowia zębów w ciąży?

Krwawieniom staramy się zaradzić, ale rzecz jasna powinniśmy robić wszystko, aby się ich ustrzec. Nie tylko w ciąży! Warto więc zgłaszać się kontrole do stomatologa, zadbać o higienę zębów, zrezygnować z nadmiaru słodyczy, a dietę wzbogacić w pokarmy, które są źródłem naturalnej witaminy C (uszczelnia ona ścianki naczyń krwionośnych). Pamiętajmy także o tym, aby dostarczać organizmowi wystarczająca dawkę witaminy D, białka i wapnia.