Książki, karty, warsztaty dla par – oto nasze propozycje na zbliżające się Walentynki!

Walentynki to idealna okazja do tego, aby podjąć pracę nad swoim związkiem. Podrzucamy propozycje, jak to zrobić.

para spaceruje trzymając się za ręce


Podziel się na


Zastanawiacie się, jak spędzić nadchodzący walentynkowy wieczór? Bez fajerwerków, ale też bardziej atrakcyjnie, niż z lampką wina przed telewizorem? Przejrzyjcie nasze propozycje!

Kino, restauracja, koncert – wszystko już było. Pytanie, czy warto na siłę szukać czegoś nowego? Może zamiast tego lepiej skupić się na tym, co już mamy? Na naszym związku i łączącej nas relacji. Zastanowić się, jak o to lepiej zadbać, jak to wzbogacić i wzmocnić.

Zbliżające się Walentynki to idealna okazja do tego, aby podjąć pracę nad swoim związkiem. Bo nawet ten z pozoru idealny wymaga, by nam nim pracować. Nieustannie. Każdego dnia. Nie czekajcie do Walentynek. Zacznijcie już dzisiaj. Podrzucamy kilka propozycji, które to ułatwią.

Jak otwarta księga…

W wielu związkach nadchodzi ten moment: codzienność, rutyna, obowiązki, błahe i mniej błahe problemy zaczynają dominować nad relacją. Jesteśmy razem, ale często żyjemy obok siebie, skupiając się na wszystkim wokół, tylko nie na sobie samych. Z czasem pojawiają się problemy z komunikacją, a brak poczucia bliskości często generuje brak bliskości fizycznej. Czy można tego uniknąć?

Można. Wystarczy wiedzieć, jak pracować nad związkiem, jak go umacniać i jak rozwiązywać rodzące się problemy już w zarodku. Pomóc w tym mogą lektury, których autorzy to uznani specjaliści w dziedzinach takich jak psychologia, seksuologia czy terapia par. Po taką książkę warto sięgnąć jeszcze zanim cokolwiek zaczyna się psuć! To doskonały prezent z okazji zbliżających się Walentynek, który możecie czytać czy przeglądać wspólnie, wybierając interesujące was fragmenty. Jakie książki każda para powinna mieć na swojej półce?

„5 języków miłości” – najpopularniejszy na świecie poradnik dla małżeństw – tytuł mówi sam za siebie. Lektura opiera się na założeniu, że mężczyzna i kobieta rzadko posługują się tym samym językiem. Z reguły używamy własnego i frustrujemy się, kiedy nasz partner nie rozumie tego, co chcemy mu przekazać. Pragniemy, by okazywał nam miłość w ten sam sposób, co my, jednocześnie wysyłając sygnały, których on nie rozumie. Autor twierdzi, że poznanie języka miłości partnera to potwierdzona tysiącami świadectw recepta na szczęśliwy i udany związek. Choć 5 języków miłości to z założenia poradnik dla par przeżywających trudności, zdecydowanie warto sięgnąć po niego jeszcze zanim pojawią się problemy!

Kolejna propozycja „Rozmówki małżeńskie” pochodzi z naszego rodzimego podwórka. I choć też ma w tytule małżeństwo, zdecydowanie przyda się na każdym etapie związku. Podobnie jak autor pierwszego poradnika, Zbigniew Lew-Starowicz twierdzi, że większość nieporozumień w związkach bierze się z problemów w komunikacji. Postanawia więc udzielić nam lekcji języka, którym partnerzy powinni się ze sobą porozumiewać. I robi to bardzo skrupulatnie, rozkładając na czynniki pierwsze typowe dla każdej relacji zwroty. Zwraca także uwagę na – równie ważne, a często niedoceniane – komunikaty niewerbalne. Przyjemna lektura, którą warto czytać wspólnie!

Współczesne związki mają to do siebie, że „muszą” być idealne. A przynajmniej my sami chcemy, aby takie były. Zarówno naszym partnerom, jak i sobie samym stawiamy coraz większe wymagania: musimy być najlepszymi kompanami do zabawy, empatycznymi przyjaciółmi do rozmowy, oddanymi matkami i ojcami, a przy tym perfekcyjnymi kochankami. Autorzy poradnika „Kochaj wystarczająco dobrze” mówią: wystarczy. Kochaj tak, aby w relacji było także miejsce na trudne uczucia, upadki, a przede wszystkim na naturalną zmianę krajobrazów, które niesie wspólne życie. Swoich rozmówców pytają o to, jak naprawiać to, co już mamy. Bo nie musi być idealnie – wystarczy, że będzie dobrze.

ksiażki na walentynki

Nasze typy: „5 języków miłości” Gary Chapman;  „Rozmówki małżeńskie”, Zbigniew Lew-Starowicz; „Kochaj wystarczająco dobrze”, Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński; „Warsztaty intymności”, Agnieszka Szeżyńska; „Chcę poznać Twoją historię”

„Warsztaty intymności” to książka Agnieszki Szeżyńskiej, doświadczonej coachki intymności i edukatorki seksualności to doskonała droga do odkrycia na nowo swojej seksualności. To właśnie dzięki niej lepiej zrozumiecie swoje potrzeby i nauczycie się swobodnie rozmawiać o seksie. W książce poruszanych jest 10 niezwykle istotnych tematów, a także powiązane z nimi ćwiczenia, pytania i ankiety (stąd właśnie tytuł – warsztaty). Zadania inspirują do rozmów o pielęgnowaniu pożądania w pędzie dnia codziennego, dotykaniu siebie nawzajem, przyjemności, potrzebach i granicach, fantazjach i urozmaiceniach. Książka pozwoli nam m.in. otwarcie wyrażać swoje potrzeby i dbać o swoje granice, radzić sobie z seksualnymi kompleksami, lepiej komunikować się z partnerem/partnerką, wzmocnić poczucie bezpieczeństwa podczas seksu, a także – urozmaicić swoje życie seksualne. Czyż to nie doskonały prezent z okazji nadchodzących Walentynek?

I na koniec propozycja nieco inna. „Chcę poznać Twoją historię” to książki, których autorami możemy stać się – my sami! W jaki sposób się poznaliście? Czy tak samo zapamiętaliście ten dzień? Jakie wspólne wspomnienia uważacie za najważniejsze? Co w waszym związku było najtrudniejsze? Czego się boicie, o czym marzycie, do czego dążycie i jak wasze wspólne życie mogłoby wyglądać w przyszłości? Książki Pełne Miłości to swego rodzaju gra w pytania i odpowiedzi, która wzrusza, rozbawia i zbliża. Można podarować je sobie nawzajem i porównywać odpowiedzi. Nasze wersje są podobne? A może zupełnie się różnią? Chcę poznać twoją historię – zestaw dwóch książek do wypełniania to idealny prezent na Walentynki, który powie nam, ile tak naprawdę wiemy o sobie nawzajem, a także pozwoli dowiedzieć się więcej i w efekcie – poznać się jeszcze bliżej.

Karty na stół!

Karty dla par to doskonały  pretekst do rozpoczęcia rozmowy o tym, co nas łączy, a z czym być może mamy problem. Coś nas niepokoi? A może mamy potrzeby, o których trudno nam mówić tak otwarcie? Karty ułatwią rozmowę i podjęcie wrażliwych tematów. A w efekcie – pozwolą na ponowne rozbudzenie uczuć. Zapalcie świece, włączcie nastrojową muzykę i – wyłóżcie karty na stół! Poniżej kilka wartych uwagi propozycji!

Rozmawiaj.MY to stworzona we współpracy z psychologami gra dla par, której głównym celem jest poprawa komunikacji w związku oraz zwiększenie bliskości pomiędzy partnerami. Gra opiera się na naprzemiennym zadawaniu pytań, szczerych odpowiedziach i aktywnym słuchaniu tego, co partner ma do powiedzenia. Tutaj nie ma punktów, wygranych czy przegranych. Zwycięzcami jesteśmy oboje. Rozmawiaj.MY to idealna propozycja na Walentynki, ale nie tylko. Po grę warto sięgać regularnie, co sprawi, że związek stanie się głębszy i bardziej świadomy, a rozmowy (na każdy temat!) prostsze i znacznie bardziej satysfakcjonujące.

karty na walentynki

Nasze typy: Rozmawiaj.MY – karty dla par; Gra w Relacje ZWIĄZEK;  Intymne rozmowy – karty dla par

Relacje: ZWIĄZEK to gra stworzona z myślą o poprawie relacji w związku. Opiera się na założeniu, że budowanie szczerego i długotrwałego uczucia bazuje na komunikacji i wzajemnym zrozumieniu. Także w tworzeniu tej gry brali udział psycholodzy i terapeuci, ale również – co bardzo istotne – pary będące w związkach. Gra pomaga otworzyć się na drugą osobę, lepiej ją poznać i zrozumieć, a w konsekwencji – docenić. Dzięki grze można zobaczyć siebie i drugą osobę w zupełnie nowym świetle, nawet pomimo długiego stażu związku. Dzięki ciekawej formule (gra nie opiera się wyłącznie na zadawaniu pytań) i urozmaiconym zadaniom gra staje się naprawdę pasjonująca i wciągająca. Dostarcza wspaniałej rozrywki, a jednocześnie potrafi sporo nas o sobie nauczyć. Przyjemne z pożytecznym!

Intymne rozmowy to karty, które stworzyła Agnieszka Szeżyńska – autorka opisywanego wyżej poradnika Warsztaty intymności, mają na celu budować dobre praktyki komunikacji w seksie i pogłębiać intymną więź przez rozmawianie o nim w atmosferze bezpieczeństwa. Pakiet składa się 72 kart podzielonych na 3 talie. Każda z nich proponuje nieco inny sposób rozmowy: od skupienia się na tym, co dobre i warte docenienia, przez poczucie zrozumienia swoich seksualnych prawd, aż po refleksję nad tym, co chcemy zmienić w swoim życiu seksualnym.

Przez warsztaty do serca

Dobrym pomysłem na spędzenie Walentynek jest także wspólny udział w warsztatach dla par. Mogą to być warsztaty kulinarne, warsztaty winiarskie czy np. warsztaty baristyczne. Nie ma nic bardziej zmysłowego niż gotowanie z ukochaną osobą albo wspólne delektowanie się różnymi rodzajami trunków. Organizatorzy takich warsztatów często umożliwiają wykupienie udziału w postaci bonu, który można wykorzystać np. przez najbliższe 12 miesięcy. Czemu by nie spędzić w ten sposób właśnie walentynkowego wieczoru?

Innym pomysłem jest wspólny udział w warsztatach, dotyczących budowania dobrej i szczerej relacji, warsztatach na temat komunikacji w związku czy np. warsztatów dotyczących seksualności. Pod wpływem natłoku codziennych obowiązków dbanie o związek często trafia na sam koniec listy „zadań”. Tymczasem związek sam się o siebie nie zatroszczy. Warto to sobie uświadomić właśnie w przy okazji zbliżających się Walentynek.  Takie warsztaty to świetny prezent nawet, jeśli nie uda się nam znaleźć terminu stricte na ten dzień. Wiele miejsc organizuje podobne spotkania właśnie 14-ego lutego, ale nie warto się do nich ograniczać. Oferta warsztatów dla par jest bardzo szeroka i najlepiej poszukać tematyki, która interesuje nas najbardziej nawet, jeśli same warsztaty miałyby się odbyć w innym terminie.

para trzyma się za ręce

Utarło się przekonanie, że to właśnie w lutym należy ze wzmożoną siłą pracować nad związkiem. Im bliżej 14-ego, tym usilniej zachęca się nas do dawania dowodów swojej miłości. A przecież swój związek warto – a nawet trzeba – celebrować każdego dnia! Mamy nadzieję, że powyższe propozycje wam to ułatwią.