Kubek w kubek czy jabłko od jabłoni?

Każdy „świeży” tata stoi przed dylematem, jak nawiązać ten szczególny kontakt z dzieckiem. Ojcowie – jako mężczyźni – są na mniej uprzywilejowanej pozycji, podczas gdy mamy z dużo większą łatwością odnajdują się w nowej sytuacji.Podziel się na


Łagodne podejście i trudniejszy szlak

Aby nawiązać bezpośredni i bliski kontakt z tak małym człowieczkiem, młody tata musi zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze – uświadommy sobie, że dzieci które mają zapewnioną męską opiekę lepiej się rozwijają i lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Rozwój intelektualny i ruchowy dzieci zależy więc od nas – to, czy Twoja córka zacznie czytać szybciej niż koleżanki, czy Twój syn szybciej zacznie grać w piłkę, jest przecież także Twoim udziałem! Po drugie – szybko przekonamy się, że tak zwane „budowanie więzi” to po prostu dobra zabawa (oczywiście nie zawsze tak bywa).

Parę scenek rodzajowych

Co wpływa na wyobraźnię dziecka, bawi je, a przy okazji nie powinno nas przerażać? Opowieść – gawędziarstwo, które jest typowe dla naszego gatunku, sprawia cuda. Historie o płynących chmurach, turlających się liściach, skaczących wiewiórkach… Tematów jest tyle, ile przed naszymi oczami. Każda historyjka może się przy tym łączyć z jakąś pożyteczną informacją (na przykład: mech na korze drzewa rośnie od jego północnej strony). Oczywiście trudniej będzie odpowiedzieć na setki pytań typu: „dlaczego rośnie właśnie na tej stronie”, ale taki to już urok dzieci… A jeśli zabraknie tematów w codzienności, zawsze możesz czytać swojemu dziecku – przecież to najlepszy sposób na rozwijanie wyobraźni. Jeśli mówimy do dziecka, co powinniśmy robić jak najczęściej, nie wstydźmy się i czasem porozmawiajmy z nim „po dziecinnemu”, dopóki nie nauczy się mówić poprawnie. Wejdźmy w świat naszego dziecka jak najgłębiej – będziemy je wtedy lepiej rozumieć, szybko reagować na potrzeby, zmieniać się wraz z nim.

Jak daleko leży jabłko od jabłoni?

Jeśli dziecko nabierze pewności, że może Ci zaufać, wówczas świadomość, że nie zostanie wyśmiane czy zlekceważone sprawi, że połączy Was szczera i prawdziwa więź. Taka wiedza, że można zwrócić się do Ciebie w razie wszelkich problemów, wątpliwości – jest dla dziecka bardzo cenna. Chcąc wykształcić w maluchu dane cechy charakteru, należy swoim zachowaniem potwierdzać ich posiadanie. Jeśli nie odwrócisz się od swojego dziecka w potrzebie, w przyszłości Twoja córka czy syn uczynią podobnie. Poprzez wspólne zabawy, ale też naukę i pracę, buduje się wspomnienia, jakie połączą Was na całe życie. Efektem tych niezliczonych godzin spędzonych wspólnie mogą być wspólne pasje, zainteresowania, ale przede wszystkim – wzajemne szacunek i miłość.