Dzieci i rodzice mogą znać to miasteczko głównie dzięki książkom Agaty Romaniuk „Kocia Szajka”. Podpowiadamy, gdzie zabrać pociechę, będąc w Cieszynie!
Cieszyn to piękne miasto w południowej Polsce jest chętnie odwiedzane przez turystów. Dzieci i rodzice mogą znać to miasteczko głównie dzięki książkom Agaty Romaniuk „Kocia Szajka”. Podpowiadamy, co zobaczyć będąc w Cieszynie.
Spacer po mieście
Warto zacząć od spaceru, który pozwoli nam dostrzec walory tego urokliwego miasteczka. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od starego rynku, który prezentuje się wspaniale bez względu na porę roku. Zjemy tu pyszne lody, wypijemy smaczną kawę, a najmłodsi będą mogli się pobujać na huśtawkach usytuowanych wokół fontanny.
Niewątpliwą perełką Cieszyna jest tzw. Cieszyńska Wenecja, znajdująca się w części starego miasta – to odcinek współczesnej ulicy Przykopa, przy której stoją budynki z XVIII – XIX wieku z mostkami przerzuconymi przez koryto Młynówki. To pełne uroku, ustronne miejsce, ściśle związane z historią miasta. Jego nazwa pochodzi od malowniczo usytuowanych nad kanałem wodnym „Młynówka” małych domków. Obecnie niektóre z domków dawnych rzemieślników zapraszają turystów jako knajpki lub restauracje, w których można się zatrzymać na pyszny obiad czy lunch. Kojący szum Młynówki, wąskie brukowane uliczki i malownicze domki – tak magiczna atmosfera panuje tylko tutaj!
Góra Zamkowa i Zamek Cieszyn
Punktem obowiązkowym wycieczki do Cieszyna jest zamek, z którego wieży widokowej rozciąga się niezwykły widok na okolicę. Można z niej podziwiać przepiękny krajobraz obu stron Olzy. Natomiast spacerując po parku można z bliska oglądać dobrze zachowaną budowlę. Jeśli chodzi o wizytę na samym zamku, to warto wcześniej sprawdzić aktualny program wydarzeń, który znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej. Zwłaszcza w czasie wakacji czekają tu na dzieci różne atrakcje, jak np. opowieści ze wzgórza, bajkowiska, pikniki na zamku, wspólnie organizowane spacery czy koncerty plenerowe. Zainteresowanie dzieci budzi też różowy jelonek – rzeźba ustawiona przed wejściem do Zamku Cieszyn. Pamiątkowe zdjęcie z tym rogaczem to must have wypadu do Cieszyna!
Wstęp na wystawy Zamku Cieszyn oraz udział w większości wydarzeń jest bezpłatny, natomiast wejście do Wieży Piastowskiej oraz Rotundy św. Mikołaja i św. Wacława jest płatne. W Wieży Piastowskiej znajdziemy podświetlane tablice z informacjami historycznymi, gdzie na pięknych grafikach ukrył się wspomniany już jelonek. Jego odnajdywanie na kartach historii okazuje się dla dzieci nie ladą frajdą! Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych będzie też na pewno nocne zwiedzanie, które jest regularnie organizowane przez zamek. Rotunda z XII wieku, która jest przykładem nielicznych w Polsce budowli w stylu romańskim. Mała, okrągła o grubych murach i niewielkich oknach mogła pełnić nie tylko funkcje sakralne, ale i obronne. Dziś znajduje się na 20 złotowym banknocie. Więcej informacji na temat godzin otwarcia oraz cen biletów znajdziemy tutaj: http://www.zamekcieszyn.pl/
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Tuż obok Ratusza znajdziemy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie możemy poznać historię Cieszyna – od prehistorii po XX wiek. To jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej oraz jednocześnie najstarsze muzeum publiczne w Polsce. W jego ramach funkcjonują działy archeologii, historii, sztuki, techniki, etnografii i fotografii. Czeka tu na nas całe mnóstwo interesujących eksponatów, będących nie lada gratką zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym.
Przed wybraniem się do muzeum warto wcześniej odwiedzić jego stronę internetową i sprawdzić aktualny program wydarzeń. Odbywają się tu liczne warsztaty, w czasie których nasze dzieciaki za niewielką opłatą mogą wziąć udział w ciekawych spotkaniach, np. Piernikowych warsztatach. Więcej informacji na temat godzin otwarcia oraz cen biletów znajdziemy tutaj: http://www.muzeumcieszyn.pl/
Plac zabaw Park Kasztanowy
Plac – czy raczej nieplac! – zabaw Park Kasztanowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Cieszyna, jak i odwiedzających. Plac nawiązuje do historii miejsca – dawnych koszarów wojskowych. Jest więc plac musztrowy – centralny plac, miejsce „zbiórki”, obozowisko – domki do zabawy i dużo okazji do ćwiczenia sprawności fizycznej (tor przeszkód, pagórki, urządzenia do ćwiczenia równowagi i elementy wspinaczkowe).
Znajdziemy tu drewniane domki, zjeżdżalnie, huśtawki. Jest wiele elementów naturalnych – pieńki, głazy, pagórki, roślinny labirynt. Wyposażenie wykonano głównie z drewna i usytuowano przeważnie na trawie. Warto dodać, że wszystko ma bardzo ciekawą formę i zachęca do świetnej zabawy. Dookoła całego placu rozciąga się żywopłot, a na rodziców czeka cisza, spokój i kilka ławeczek, na których mogą usiąść i odpocząć, obserwując bawiące się pociechy.
Pszczele Miasteczko
Będąc w Cieszynie warto zajrzeć do pobliskiego Dzięgielowa, również zlokalizowanego na Śląsku Cieszyńskim. Znajdziemy tam Pszczele Miasteczko, które nie tylko zafascynuje dzieci, ale też zauroczy dorosłych. W tym niesamowitym królestwie pszczół obejrzymy ule, które zbudowane zostały na kształt domów, kościołów, młynów czy wiatraków. Do niektórych możemy podejść (obecnie nie są zamieszkane przez pszczoły), inne obejrzymy jedynie z daleka (praca w nich idzie pełną parą). Przez boczne okienko możemy podejrzeć, jak wygląda praca wewnątrz ula „od kuchni”. A wszystko to w sąsiedztwie starego kamieniołomu. Brzmi zachęcająco, prawda? Jest też bardzo smacznie, bo na terenie miasteczka można skosztować różnych rodzajów miodów, a także kupić ten, który zasmakuje nam najbardziej. Można tu także dostać inne lokalne „specjały” – np. słoik pyłku czy świeczkę z naturalnego pszczelego wosku (w kształcie uli, misiów, słoników czy sówek).
Zwiedzanie miasteczka jest bezpłatne, ale pasiekę można wesprzeć materialnie – sympatyczny drewniany miś trzyma skarbonkę, do której można wrzucać wolne datki. Przed przyjazdem należy się umówić – numery kontaktowe znajdziemy tutaj https://www.slaskie.travel/poi/2569/pszczele-miasteczko-w-dziegielowie.
————-
Zarówno centrum miasta, jak i okolice warto też przemierzyć na dwóch kółkach – korzystając z miejskiej wypożyczalni rowerów. Optymalną dla rodzin z dziećmi trasą będzie obfitujący w mnóstwo pięknych widoków szlak wzdłuż Olzy. Pamiętajmy też o tym, że Cieszyn to doskonała baza wypadowa w okoliczne góry – Beskid Śląski jest na wyciągnięcie ręki oraz do Czech!